"Komsomolskaja pravda" rašo netiesą apie Lietuvą ir holokaustą? Kodėl?

pagal | 2010/11/17

Šiandien Seimo interneto svetainėje pasirodė pranešimas, kad 2010 lapkričio 15 dieną Rusijos Federacijos naujienų portalo „Komsomolskaja pravda“ (toliua – KP) paskelbtame Nijolės Stablingytės (aš pažįstu Stabingytę, bet Seimas nurodo būtent tokią pavardę – DR) straipsnyje „Литовские учебники по истории: искривлённые факты, враждебность к России“ išplatinta melaginga informacija.

Pasak paneigimo, esą straipsnyje teigiama, kad Lietuvos Seimas atsisakė planų 2011 metus skelbti Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais.

Šis viešas paneigimas mane labai sudomino, nes dažnai Lietuvoje viešai pasirodanti informacija, net jei ji klaidinga, nesulaukia tokio dėmesio.

Žinoma, šį kartą viskas labai paprasta – tokia tema ir dar tokios šalies tokiame leidinyje tai jau yra ypatingas rezonansas. Ypač turint omenyje, kad kitąmet Lietuva pirmininkaus ESBO, kurios taikinyje yra žmogaus teisių apsauga.

Įdomus paneigimas dar ir todėl, kad bet kas net ir internete gali patikrinti faktą, susijusį su 2010 rugsėjo 21 d. Seimo priimtu nutarimu Nr. XI-1017 („DĖL 2011 METŲ PASKELBIMO HOLOKAUSTO AUKOMIS TAPUSIŲ LIETUVOS GYVENTOJŲ ATMINIMO METAIS“).

Šiuo sprendimu 2011 metus Parlamentas paskelbė Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais. Be to, Seimas pasiūlė Vyriausybei iki 2010 m. lapkričio 1 d. parengti ir patvirtinti Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metų programą, skirtą holokausto aukoms atminti, Lietuvos gyventojams, kovojusiems prieš fašizmą, ir žydų gelbėtojams pagerbti, Lietuvos žydų istorijos ir kultūros paveldui atkurti ir įamžinti.

Na o jei dar kam nors kiltų abejonių, kad tokia programa yra tik „popierinė”, tai seimas Vyriausybę įpareigojo numatyti lėšų šiai programai įgyvendinti.

Todėl suprantama, kad prašome paneigti naujienų portalo „Komsomolskaja Pravda“ paskelbtus tiesos neatitinkančius tautų priešpriešą keliančius teiginius. Šati tiksli straipsnio citata:

„По его (главный редактор газеты «Литовский Иерусалим» Милан Херсонский) словам, хотя Сейм раннее объявил, что 2011 год будет объявлен годом жертв Холокоста, позже изменил решение и выпустил указ о провозглашении Года защитников Свободы и больших потерь”.”

Visgi diskusijai galime pasiūlyti kiek platesnį kontekstą:

Kodėl leidinys KP dirba taip neprofesionaliai?
Ar tai daroma specialiai?
Kaip vertinti pačios Nijolės Stabingytės tekstą?
Ar ji neprofesionaliai parašė jį, ar visgi skaitytojus suklaidino jos cituojamas redaktorius?
Kodėl Seimui viešai platinant paneigimą nurodomas kaip kaltininkas tik straipsnio autorius ir leiidnys, o cituojamas redaktorius pamirštamas?
Ar dėl tikrovės neatitinkančios informacijso skleidimo neturėtų atsakomybės prisiimti ir Lietuvos žydų bendruomenės laikraščio „Lietuvos Jeruzalė“ redaktorius Milanas Chersonskis?

4 komentarai

 1. Regis

  Dainiau, imunitetas bus tik tada kada jis bus išugdytas. T.y. reikia šviesti, kalbėti, diskutuoti su žmonėmis (su tauta). Aiškinti kas yra blogai, kodėl yra blogai ir t.t. Tada jiems tokios radikalios nuomonės bus neįdomios ir iškart atmetamos. Dabar kas vyksta tai ieškomi drastiški mechanizmai kaip mechaniškai blokuoti tokias radikalias nuomones. T.y. mes uždrausim ir žmonės negirdės, nematys ir bus ramu. Ir ant kiek ilgai ir sėkmingai tikitės kontroliuoti priėjimą prie kitokios pozicijos ar nuomonės? Pvz., kad ir K.Kristupo ar R.Janutienės „geltonosios” žiniasklaidos? Tipo atimsim iš TV3 licenziją ir etikos pažeidimų Lietuvoje nebebus, o vargšų valstybės tarnautojų teisės nebūs pažeidinėjamos. Nesąmonė. Aš bandžiau užmegzt diskusiją to LŽLEK pareiškimo pagrindu, kad išsiaiškint principinius klausimus. Kas iš to gavosi? Nieko. Praktiškai liko niekas rimtai neišdiskutuota. O po to kalbate, kad mes neturime imuniteto. Iš kur tas imunitetas bus?

  Atsakyti
 2. Regis

  Kodėl? Geras ir turėtų būti visiems rūpimas klausimas. Palaukit kol jiems (KP) bus skirta pinigų ateiti į Lietuvos rinką. O tada su klausimu „kodėl?” ir kitu svarbesniu „ką su tuo daryti?” teks kiekvieną rytą atsikelti, o vakare eit gult miegot. Prisiminsim mes diskusijas apie ribų peržengimus ir neatitikimus standartams.

  Atsakyti
 3. Skaitytojas

  Per Rusijos TV kanalus matau daug dezinformacijos apie Lietuvą. Nors aš ne rusas ir juolab ne už dezinformaciją, neabejoju, kad rusai turėtų ką prikišti ir Lietuvos mass media, kuri nuo pat 1991-ųjų apie Rusiją skleidžia šališką informaciją ir net dezinformaciją, pašaipios ir įžeidžios replikos. Vien ko verti nuolatiniai pareiškimai mūsų spaudoje, kad Rusija – nedemokratiška šalis. Taip Rusijoje yra problemų, bet iš esmės Rusija – ne Šiaurės Korėja, Kuba ar Venesuela. Lietuvoje tarpsta baisus patologiškas antisemitizmas (patyrinėkite bet kokius didžiausio internet. žinių portalo komentarus po bet kokia publikacija, kurioje pamoinėtas žodis „žydas”, „žydai”. Siaubas, koks liejamas purvas, įžeidinėjimai, nepagrįsti kaltinimai, nors dauguma anstisemitų gyvo žydo nėra matę. Bert „žino”, kad žydai „kalti” net dėl pasaulinės krizės, aukštos aukso kainos ir net Pauskščių gripo! Ir visiems visas tas antisemitizmas vienodai, policija retkarčiais baudelėmis aptramdo tik atvirus ragintojus smurtauti prieš žydus.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *