LŽS smerkia Baltarusijos valdžios išpuolius prieš kolegas žurnalistus

pagal | 2010/12/21

Tarptautinę žurnalistų bendruomenę neramina žurnalistų saugumas

Lietuvos žurnalistų sąjunga smerkia Baltarusijos valdžios veiksmus, kuriais po 2010 metų gruodžio 19 dieną vykusių Prezidento rinkimų buvo panaudota fizinė jėga prieš 21 žurnalistą ir naudojant teisinio persekiojimo akcijas buvo sulaikyti dar 25 kolegos.

Antradienį Baltarusijos žurnalistų asociacija atsiuntė LŽS informaciją apie po sekmadienį vykusių rinkimų vienokiomis ar kitokiomis aplinkybėmis nuo valdžios veiksmų nukentėjusius beveik pusšimtį kolegų. Skaičiai nuolat tikslinami, bet jie rodo tik blogėjančią tendenciją.

Visuotinė žmogaus teisių deklaracija, skelbia, kad kiekvienas turi teisę laisvai laikytis savo įsitikinimų ir juos reikšti. Ši teisė apima ir laisvę nekliudomam turėti savo nuomonę, ir galimybę ieškoti informacijos bei idėjų, jas gauti ir skleisti visokiomis priemonėmis ir nepaisant valstybės sienų. Ta pati deklaracija tvirtina, kad kiekvienas turi teisę laisvai burtis į taikius susirinkimus ir asociacijas.

Lietuvos žurnalistų sąjungą liūdina ir tai, kad Baltarusijoje dirbantys kolegos žurnalistai turi išskirtinai blogas sąlygas ne tik skleisti, bet net ir rinkti informaciją. Jau ne vienerius metus įvairaus pobūdžio spaudimą patiria su Lietuvos žurnalistų sąjunga bendradarbiaujanti Baltarusijos žurnalistų asociacija, kuri priklauso Tarptautinei ir Europos žurnalistų federacijoms. Ilgametės pastangos stiprinti kolegų galimybes veikti pagal bent kiek demokratiškesnius principus iki šiol dėl politinio Baltarusijos Prezidento Aleksandro Lukašenkos ir kitų valdžios grandžių spaudimo neturėjo jokio didesnio progreso.

Kaip žinia, jau nuo 2011 metų pradžios Lietuva perima pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijoje (ESBO). Užsienio reikalų ministerija yra viešai paskelbusi, kad pirmininkaudama ESBO, Lietuva pasirengusi glaudžiai bendradarbiauti su organizacijos Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuru (ODIHR) ir atstove žiniasklaidos laisvei Dunja Mijatovič. Tvirtinama, kad pirmininkavimo ESBO metu Lietuva ketina skirti ypatingą dėmesį žiniasklaidos laisvės, nacionalinių žmogaus teisių institucijų stiprinimo ir tolerancijos ugdymo klausimams.

Šių metų gruodžio 1 dieną ministras A. Ažubalis su ESBO atstove žiniasklaidos laisvei aptarė konkretų bendradarbiavimą Lietuvai stojus prie ESBO vairo ir svarbiausius kitų metų darbus žiniasklaidos laisvės srityje: saviraiškos laisvės ir pliuralizmo skatinimą naujojoje žiniasklaidoje ir internete, žurnalistų saugumo didinimą ESBO regione.

Todėl LŽS viešai primena Lietuvos valstybinėms institucijoms ir Baltarusijos ambasadai Lietuvoje, kad žodžio laisvė – tai galimybė laisvai ir be cenzūros reikšti savo įsitikinimus, pažiūras, mintis. Ji yra neatsiejama nuo šiuolaikinės demokratijos sampratos, ją garantuoja visų demokratinių valstybių įstatymai. Žodžio laisvė įtvirtinama pagrindiniuose įstatymuose, tarptautiniuose teisės aktuose.

LŽS primena, kad tarptautinės organizacijos „Reporteriai be sienų“ domenimis, šiemet Baltarusijos Respublika pagal Spaudos laisvės indeksą atsidūrė 154 vietoje iš 178 vertintų valstybių.

5 komentarai

  1. Atgalinis pranešimas: A. Lukašenkos režimas susirūpino mano teisėmis :-) Ačiū, bet geriau rūpinkitės savo žmonių teisėmis | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

  2. hadrian

    LŽS poziciją žodžio laisvės atžvilgiu [stipriai] palaikau – tenorėjau priminti, jog egzisuoja ir „kita nuomonė” [toje pačioje] Lietuvoje:

    „A.Lukašenka yra ekonominio ir politinio stabilumo Baltarusijoje ir jos nepriklausomybės garantas. Mes nenorėtume, kad mūsų kaimynė būtų antra Rusija”, – taip, anot „Reuters”, kalbėjo D.Grybauskaitė.

    „Opozicija nėra rimta ir neturiu jokių šansų jokiuose rinkimuose. A.Lukašenka galėtų laimėti 99 proc., bet laimės tik 75 proc., kad įtiktų ES”, – cituojama D.Grybauskaitė.

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *