Kai kurie darbdaviai žurnalistus nori paversti verslininkais. STOP tokiai akcijai!

Pasveikink laisvą žurnalistiką. Bet ne atsisveikink!

Lietuvos žurnalistų sąjunga kreipėsi į Valstybinę darbo inspekciją ir Valstybinę mokesčių inspekciją su prašymu atidžiai tikrinti kiekvieną pranešimą apie kai kurių socialiai neatsakingų darbdavių elgesį verčiant žurnalistus darbo santykius keisti fiktyviais verslo liudijimais.

Tokį kreipimąsi šiandien LŽS išsiuntė ne tik minėtoms kontroliuojančios institucijoms, bet ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Rašte išreiškiamas nerimas, kad keičiantis sutarčių dėl autorių teisių apmokestinimo tvarkai ir didėjant mokestinei naštai, vis daugiau LŽS narių ir kitų žurnalistų kreipiasi konsultacijų ir pagalbos dėl to, kad dalis darbdavių ar kūrinių užsakovų siekia pasinaudoti įstatymų spragomis bei nemokėti žurnalistams atlygio už jų darbą nei pagal darbo sutartį, nei pagal sutartis dėl autorių teisių.

Pastaruoju metu vis dažniau žurnalistai praneša LŽS apie atvejus, kuomet darbdavys siūlo savanoriškai nutraukti darbo sutartis ar pakeisti jų sąlygas ir žurnalisto atliekamus darbus bei profesinę veiklą pervadinti į analogiškus pavadinimus turinčią verslinę veiklą, kuomet ji gali būti vykdoma su verslo liudijimais.

Pvz., jau dabar dalis žurnalistų raginami pasiimti ar jau yra pasiėmę verslo liudijimus dėl fotografavimo, vertimo, filmavimo pramoginiuose renginiuose veiklų ir tokiu būdu darbo santykiai ar jiems atitinkantys santykiai dėl nuolatinio autorinių kūrinių užsakymo fiktyviai įvardinami kaip verslas.

Kaip žinia, pagal Visuomenės informavimo įstatymą, žurnalistas – tai fizinis asmuo, kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui pagal sutartį su juo ir (ar) yra žurnalistų profesinės organizacijos narys. Be to, to paties įstatymo 23 straipsnyje yra numatyta, kad „neatsižvelgiant į tai, ar žurnalistas su viešosios informacijos rengėju susijęs darbo santykiais, viešosios informacijos rengėjas turi su žurnalistu raštu susitarti dėl žurnalisto autorinio kūrinio panaudojimo“. Įstatyme taip pat pasakyta, kad tokiu susitarimu laikomas ir viešosios informacijos rengėjo ar jam atstovaujančios organizacijos su žurnalistais ar jiems atstovaujančia organizacija sudarytas kolektyvinis susitarimas (kolektyvinė sutartis), kuriame aptartos žurnalistų autorinių kūrinių panaudojimo sąlygos. Jeigu viešosios informacijos rengėjas, naudojantis žurnalisto autorinį kūrinį, su žurnalistu raštu dėl to nesusitarė ir nėra kolektyvinio susitarimo dalyvis, tai neatleidžia viešosios informacijos rengėjo nuo prievolės už panaudotą žurnalisto autorinį kūrinį teisingai atlyginti.

Todėl Lietuvos žurnalistų sąjunga kreipėsi į atsakingas institucijas su prašymu atidžiai tikrinti ir kontroliuoti tas bendroves, kuriose pagal darbo sutartis dirbantys žurnalistai turi ir verslo liudijimus. Taip pat raginama atkreipti dėmesį ir į tuos atvejus, kuomet redakcijos bendradarbiauja tik su asmenimis, kurie turi verslo liudijimus. Iš esmės tai gali būti paslėpti darbo santykiai taip ne tik darant žąlą valstybei nemokant privalomų mokesčių, bet ir elgiamasi socialiai neatsakingai su darbuotojais.

Lietuvos žurnalistų sąjunga taip pat viešai ragina kolegas žurnalistus nesitaikstyti su fiktyviais verslo liudijimais ir prisijungti prie viešos akcijos „Žurnalistika – ne verslas!“. Taip pat LŽS prašo kolegas informuoti net ir anonomiškai apie tokią praktiką, o LŽS įsipareigoja nedelsdama informuoti kontroliuojančias bei kitas suinteresuotas institucijas apie kiekvieną atvejį, kuomet žurnalistai bus verčiami dirbti pagal verslo liudijimus.

LŽS taip pat planuoja kreiptis į Seimo atsakingus komitetus aptariant galimybes tobulinti galiojančius teisės aktus, kurie neleistų piktnaudžiauti socialiai neatsakingiems žiniasklaidos koncernams ar bendrovėms.

17 komentarų

 1. Atgalinis pranešimas: Piktiems redaktoriams, siūlantiems verslo liudijimą, bus išsukinėtos kojos

 2. Inga*

  Zinote ka manau, pamatai protinga zurnalisto kurini, tada mastai is kur isiverte. Kokios problemos dauguma zurnalistu yra ne zurnalistai, bet vertejai. Gali vertejo verslo liudijimus issimti kam cia bangas kelti.

  Atsakyti
 3. Karolis Jachimavičius

  Tai reikia ir kitą galimybę įtvirtint.

  O kad PVM spaudai turi būti mažesnis negu, pvz., baldų gamintojams yra nesąmonė. Kaip ir visos mokestinės lengvatos.

  Atsakyti
 4. Dainius Radzevičius

  Jonai, su tuo irgi dirbame. Tikiu, kad jau 2012 metais PVM bus mažesnis. Tokia mano prognozė.

  Atsakyti
 5. Jonas

  Geriau kovotumėt, kad spaudai PVM mažintų, o ne kad verslo liudijimus uždraustų. Juk tų patentų šaknys ir yra PVM padidinimas. Kaip kitaip spaudai išsilaikyti?

  Atsakyti
 6. Dainius Radzevičius

  Karoli, pagal įstatymą yra tik viena galimybė. Todėl negalima sakyti, kad gali rinktis ir tokį kelią, kai pažeidžiamas įstatymas.

  Atsakyti
 7. Karolis Jachimavičius

  Žurnalistai gali ir nesutikti. Turi būti abi galimybės.

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius

  Regi – neturėtų daryti nė vienas jų. Todėl nežinau, kodėl tu manai, kad vieneims galima, o kitiems ne? Jie daro abu – o negalima abiems.

  Atsakyti
 9. Regis

  Dainiau, o kaip skaitytojui atskirti tokius niuansus? Su „kniaziumi” buvo pažymėta kamputyje „sagos”, o su D.Grybauskaite nieko panašaus. O juk žurnalistas turėtų skaitytojui objektyviai paaiškinti, kad įrašyta prezidentės kalba ne PBK išskirtinai, o visiems norintiems jį transliuoti TV kanalams (o gal ir visai žiniasklaidai – radijui, spaudai etc.). Taip pat, kad ne prezidentės galiose uždrausti PBK jį transliuoti. Ypatingai kai analogiškus Estijos ir Latvijos prezidentų sveikinimus jie transliuos. Eilinį kart lrytas.lt demonstruoja „užvažiuojamosios žurnalistikos” elgesio pavyzdžius. Šį kart taikinyje šie asmenys. Kitą kart bus kiti, kaip tada kažkam iš sprendimus priimančių asmenų Lietuvos Ryte pasirodys. O juk Akistata (ir kita geltonoji žiniasklaida) iš esmės tik kopijuoja Lietuvos Ryto „užvažiuojamosios žurnalistikos” stilių. Tada kyla klausimas Lietuvos Rytui galima o kažkam kitam jau nebe?

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius

  Regi,
  tai ne žurnalistiniai tekstai. tai subjektyvūs komentarai. galime vertinti kaip nuomones, ne daugiau. Aš, tarkime, nesutinku, kad blogai yra, jog Prezidentė kalbės per PBK. Man tai atrodo kaip tik labai gerai.

  Atsakyti
 11. dainius radzevicius

  O ką čia komentuoti? Savo poziciją jau parašiau

  Atsakyti
 12. Regis

  Ats. ne į temą.

  Du vienu metu „paleisti” į viešumą profesionalios žurnalistikos pavyzdžiai:

  http://www.lrytas.lt/-12936368431293499083-k%C4%97daini%C5%B3-kniaziaus-hiperboloidas-arba-europarlamentaras-tapo-bir%C5%BEos-makleriu-arba-jam-nu%C4%8Diuo%C5%BE%C4%97-stogas.htm

  http://www.lrytas.lt/-12936295621291800863-prezident%C4%97-d-grybauskait%C4%97-ir-f-kirkorovas-tame-pa%C4%8Diame-kremliaus-i%C5%A1laikomame-pervyj-baltijskij-kanale.htm

  Akistatos bacila? Ar Akistata užsikrėtė ir pradėjo pernešinėti tai kuo kitos žiniasklaidos priemonės jau senai serga?

  Atsakyti
 13. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Karoli, o kas kam draudžia? Esmė juk parašyta – žmones verčia vietoje esanių darbo snatykių fiktyviai imti verslo liudijimus. Beje, nėra tokio verslo liudijimo, skirto žurnalisto veiklai.

  Atsakyti
 14. Karolis Jachimavičius

  O jeigu kažkam patinka dirbti pagal verslo liudijimą? Kodėl nori uždrausti rinktis?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *