Lenkijos leidinys "Rzeczpospolita" mėgsta temas apie Lietuvą. Beveik kasdien

pagal | 2011/04/18

Kažkaip jau gavosi, kad nutariau karts nuo karto pasidalinti savo įžvalgomis apie Lietuvą ir Lenkiją. Dar kartais apie lietuvius ir lenkus. Ir truputį apie lietuviškai ir lenkiškai kalbančias medijas bei jų dėmesį dviems anksčiau minėtoms temoms.

Šis komentaras bus labai trumpas. Juo bandysiu paskatinti pagalvoti, kodėl Lietuvoje nėra beveik nė vienos lietuviškai kalbančios žiniasklaidos priemonės, kurioje būtų nuolatinė atskira rubrika „Kaimynai” (tokią rubriką turi, pvz., balsas.lt) arba „Lenkija”, arba dar „Latvija”? Nėra to nė visuomeninio transliuotojo naujienų laidose.

O štai Lenkijoje leidžiamas „Rzeczpospolita” turi rubriką SWIAT (pasaulis – liet.), kurioje galima rasti atskirą rubriką „Litwa” (Lietuva – liet.). Jei kas atidžiai pavartys naujienas, tai ras ir naujienas iš Lietuvos, ras ir rubriką „Lenkai užsienyje” (čia ir mes nenusileidžiame, nes pvz., Delfi.lt irgi turi rubriką apie lietuvius užsienyje). Kartais naujienų srautas labai intensyvus – per dieną net po kelis tekstus.

Tačiau mane neramina kitas dalykas. Labai daug negatyvo ir ne visai pamatuoto. Kartais net klaidinančio pobūdžio. Ypač kai skaitai antraštes. Štai viena iš jų „Sondaż: zakazać mówić po polsku, pozamykać polskie szkoły”. Baisiausia, kad kai atsidarai šį tekstą, labai aiškiai gali matyti, kaip RP kompiuterinėje sistemoje žymimas šis dokumentas – „Antyposlkie natstrojie na Litwe”.

Tiesiog gaila, kad taip viskas vyksta ir tiek. Tokia jau ta politika.

8 komentarai

 1. Tomas Čyvas

  Aš sutinku, kad tai problema. Mėginau netgi įkalti kolegoms į galvą, kad Švedija taip pat kaimynė, nes Stokholmas ar Karlshamnas yra labiau kaimyniniai nei Vladivostokas. Deja, inercija baisus dalykas..

  Atsakyti
 2. Viktor D

  Taip, Tomai, yra, bet specialiai dabar ją pažiūrėjau – ten vien Rusija ir truputi Baltarusijos. 🙂 Iš tikrųjų, čia ne priekaištas – pats dažniausiai rašau apie šias šalis, tačiau manau, jog labai mažai dėmesio mūsų informacinėje erdvėje skiriama kitiems kaimynams – Latvijai ir Lenkijai. Čia irgi tiesiog viešas pamąstymas, nes, ko gero, pradėti reikėtų nuo savęs…

  Pagarbiai,
  V.D.

  Atsakyti
 3. dainius radzevicius

  Viktor D, apie tai jau seniau kalbejau, kad kiekybine prasme pas mus ne maziau zinuciu, bet tos zinios lt kalba lt zmonems apie pacia lt ir jos lt gyventojus. Dar daugiau – toks provincialumas paremtas ne vien finansais. Juk rusakalbiu ar lenkakalbiu zmonoi yra ir lt, bet turinio generatoriai, bent jau lenku kalba, yra beveik monopolistai. Bet tai jau rinkos desniai, kuriuos dar pinigaos remia ir kai kurie politikai savo sprendimais.

  Atsakyti
 4. Viktor D

  Dainiau, paminėjai vieną labai svarbų dalyką. Esi visiškai teisus – labai mažai domimasi kaimynais. Užsienio naujienose dominuoja „stambūs žaidėjai”, tokie kaip JAV ar Rusija.

  Iš kitos pusės, nekalbant apie politiką, Lenkijos žiniasklaida aplamai yra žymiai kokybiškesnė… Gal net pasakysiu kitaip – pati rinka yra žymiai stambesnė, negu Lietuvos žiniasklaidos rinka, gal todėl galima aptikti ir daugiau kokybiškų leidinių bei kitų šauniai kuriamų žiniasklaidos priemonių. Pavyzdžiui, lieka tik svajoti, kad mūsų LTV būtų tokio lygio, kaip lenkų „TVP Kultura”.

  O čia Vidmantui lenkiškų sakinių vertimas. Straipsnio pavadinimas (kur aktyvi nuoroda): „Apklausa: uždrausti kalbėti lenkiškai, uždaryti lenkų mokyklas”, žymė: „Antilenkiškos nuotaikos Lietuvoje”.

  Atsakyti
 5. Vidmantas

  Galėtumėte grynai dėl patogumo šalia parašyti, ką reiškia šie lenkiški sakiniai, nes, na, suprantu, kad Wilnewskiams nesunku suprast, bet kitiems problematiška… 😉

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *