Medijų rinkos naujiena Nr. 1: kanalas TV3 gali būti pripažintas "už etikos ribų"

K. Krivicko gaminama laida "Akistata" (TV3) blefuoja

Šį pirmadienį, gegužės 16 dieną, Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija svarstys populiariausios Lietuvoje televizijos TV3 priskyrimo profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų kategorijai klausimą. Mano nuomone, tai yra išskirtinis precedentas arba tema Nr. 1 visoje žiniasklaidos rinkoje per visus 20 metų.

Apie tai, kad televizijos kanalas nuolat pažeidžia etikos kodeksą ir net įstatymus rašiau ne kartą. Rašė ir mano kolega Artūras Račas.

Tačiau šis, rinkoje lyderio pozicijas jau ne vienerius metus turintis kanalas, dirbo ir pelningai, ir skandalingai. Galima sakyti, kad didelė skandalų ir neetiškų dalykų jiems tiesiogiai buvo ir pelno garantu.

Todėl etikos sargų sprendimas yra svarbus precedentas ir teisės srityje – ar bus pripažinta, kad populiarumas (reiškia, ir pinigai), kuris uždirbtas neetiškai, gali būti baudžiamas ir pripažįstamas nesąžiningai įgytu dalyku. Jei tam bus pritarta, tai bus signalas ir kitiems – neetišku būti neapsimoka. Jei komisija nuspręs, kad „nieko čia tokio” nuolat pažeidinėti etiką – tuomet savireguliacija, mano nuomone, patiria fiasko.

Kaip žinia, pagal Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos reglamentą, jeigu per vienerius metus ta pati visuomenės informavimo priemonė yra pripažįstama pažeidusi Etikos kodeksą ne mažiau kaip du kartus, Komisija gali pasinaudoti Etikos kodekso 71 str. jai suteikta teise ir svarstyti klausimą dėl visuomenės informavimo priemonės priskyrimo profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų kategorijai. Vien šiais metais TV3 buvo pripažinta pažeidusi profesinės etikos kodeksą daugiau negu du kartus:

1. Kovo 21 d. posėdyje 2010-09-20 TV3 laida „Kodėl?“ buvo pripažinta pažeidusi Etikos kodekso 16 str.
2. Balandžio 18 d. posėdyje 2010-09-01 TV3 laida „Akistata“ buvo pripažinta pažeidusi Etikos kodekso 6 str., pagal du skundus 2010-11-03 TV3 laida „Akistata“ buvo pripažinta pažeidusi Etikos kodekso 3, 6, 22 str.2 d., 14, 16, 36, 57 str.
3. Gegužės 2 d. posėdyje 2011-01-06 TV3 laida „Paskutinė instancija“ buvo pripažinta pažeidusi Etikos kodekso 5 str.

Kaip matome, iš esmės kanalui gresia pati griežčiausia sankcija už vos dviejų laidų rengėjų darbus – tai Kristupas Krivickas ir Rūta Janutienė.

Žinoma, jei prisiminsime ankstesnius metus, įvairių teikos pažeidimų televizijoje TV3 irgi buvo ne vienas.

Priminsiu, kad kol kas neetiškų žiniasklaidos priemonių grupei yra priskirtas tik dienraštis „Lietuvos žinios”. Anksčiau tokį statusą turėjo ir dienraštis „Vakaro žinios”, tačiau vėliau dėl sumažėjusių pažeidimų skaičiaus jis buvo išbrauktas iš neetiškų leidinių kategorijos.

39 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  hyperbass, o kas tau sakė, kad LNK yra etiškas? kažkodėl darai išvadas, kurios nesusiję su sprendimu.

  Atsakyti
 2. HyperBass

  Nu tebūnie TV3 produkcija smirdanti ir pašvinkusi. Dėl programų tinklelio nesiginčysiu ir neįrodinėsiu, kad visokie kviečių šokti ar chorų karai patinka ar ne. Bet LNK nekvepia taip pat. Triedalų rytas irgi. Subjektyvia nuomone matau žaidimą į vienus vartus. Kita vertus gal ir gerai, TV3 reitingai nepanašu, kad nuo to nukentės, ir šiaip įdomiau stebėti, kai kariauja kanalas prieš kažkią tai komisiją.

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  HyperBass, o jei dar kas nors yra pasisakęs ne kartą kritiškai apie TV3, tai ir jis ngalėtų jau vertinti jų laidų? Žinote, manau, kad mes kai kuriais atvejais elgiamės labai kvailai, kai vadiname pseuodoobjektyvius. Negi šalies vsodvė Prezidentė, pasirinkdama Lietuvos banko vadovą buvo objektyvi, jei preš tai su juo dirba viename rinkimų štabe? manu, kad nebuvo. Bet ar dėl to riekia savaime sakyti, kad parinko blogą žmogų? Irgi ne. Tieisog reikia įvertinti visas aplinkybes.
  Tad paties vertinim as dėl Lino Slušnio ir jo jau ne kartą išsakytos kriitkos tik patvirtina svarbų dalyką – TV jau anskčiau turėjo bėdų ir nieko iš esmės nekeitė. Tad ko dar noritėti, kai sulaukiama tokio sprendimo?

  Atsakyti
 4. HyperBass

  Ponas Simai, aš pareiškiau giliai savo nuomonę. Joks Krivickas, Janutienė ar Kudabienė to nepadarė, nei prisidėjo. Nes jau kaip dėl Jezersko tai čia myžavot ir verkšelenot, vai vai neesamas statistinis skaitytojas galėjo pagalvot, kad KGBistas, o jei aš pasakiau savo asmeninę nuomonę, tai gaunasi TV3 kalta, kad ji mane taip nuteikė? Kas dėl Švedijos – ačiū į Malmo nevažiuosiu artimiausiu metu.
  Prokuraturai yra tiesa kažkur anapus. 4 lavonai, du su absurdiškomis mirties priežastimis, pedofilijos nebuvo. Reiks kviest Malderį su Skali.

  Atsakyti
 5. HyperBass

  Koks mano tikras vardas yra ne tamstos reikalas. Pedofilų klano čia net neminėjau berods, tik tiesiog pasakiau, kad etiketo kavytės gėrimo būrelio pirmininkas yra šiek tiek pasisakęs vadinamosios pedofilijos bylos eigoje per mass-media. Problema visiems ir išlindo tada… kai kažkas nužudė teisėją ir mergaitės tetą. Pačią problemą gesino Triedalų rytas savo įvaizdžio likučiais. B?

  Atsakyti
 6. Simas

  Hyperpass, jei neskaitote užsienio spaudos, tai nereiškia, kad ta istorija ir informacija niekur ir niekaip neišplito. Aš ją perskaičiau ne švediškoje žiniasklaidoje… Beje, ar matėte savo nuorodos paskalbimo datą? 🙂 googlinkite, googlinkite 🙂

  norint išsiaiškinti tiesą – tektų imtis nedemokratiškų priemonių Štai už tokio antivalstybinio (sakyčiau nusikalstamo) požiūrio skleidimą TV3 ir tapo neetiška…

  O tiesa visada yra kažkur anapus…

  Atsakyti
 7. Simas

  O hyperpass (o koks tikras vardas??) pasireiškia, kaip nemokantis naudotis google?? Ir ką tai reiškia? Ai, tikrai, vos neužmiršau, kad žinau. Tai reiškia, kad pedofilų klanas valdo… 🙂 Beje, o kodėl hyperpass pasireiškė kai išgirdo apie Kedį? Juk ta problema egzistavo ir Kedžio istorijos… A?

  Atsakyti
 8. HyperBass

  Laikykite paslaptyje tuos savo šaudymus ir sprogdinimus. Čia apie http://www.dn.se/nyheter/sverige/skytten-i-malmo-kan-ha-setts? Anglakalbiuose šaltiniuose neišplito, taip, kad tai nepanašu, jog būtų aktualu svarbiau nei pačiai Švedijai. O apie bylą, pasakiau savo asmeninę nuomonę, kad norint išsiaiškinti tiesą – tektų imtis nedemokratiškų priemonių. Sėkmės.

  Atsakyti
 9. HyperBass

  Dėl bombinimų ir šaudymų dar laukiu nuorodos. Aš ieškojau kas tai yra „Linas Slušnys psichiatras”. 4 rezultatas – „Triedalų rytas” – Vaikų psichiatras L.Slušnys: „Kedžiai daro nusikaltimą“ (771)., delfi.lt – Psichiatras: prie Venckų namų budintys žmonės mergaitei daro didžiausią žalą.
  Kaip psichiatras pasireiškė tada, prieš metus, dabar pasireiškė kaip media ETIKETO-kavos siurbčiotojų klubelio vadovaujantysis.

  Atsakyti
 10. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Google pliismogaus protas – dar ne viskas. nes ir vienas ir kitas yra ibotas. Todėl Simo pastaba apie vienokius ar kitokisu akinius – labai taikli. Mes mėgstame dažnai taip daryti – užsidėjau vienso spalvos ir pagal tai kitimes aiškinu…

  Atsakyti
 11. Simas

  Nieko ten įdomaus nėra ir mano žodžiai pasitvirtino su kaupu – net nesupratote dėl ko aš tokį pavyzdį pateikiau… Googlinkite ir rasite, jei taip norite paskaityti kaip Švedijoje gegužę sprogdino ir šaudė… Užuominų nesuteiksiu, ne labai jau įdomu kaip mokate naudotis tuo, savo išgirtu, google…

  Atsakyti
 12. Simas

  Dar toks trumpas pastebėjimas dėl google (ir ne tik). Kai žmogus, prieš ieškodamas, jau žino ko ieško, tai jis tai greitai atranda… Jūs „žinote” VISKĄ apie Kedžio bylą, tai ir tai randate ko ieškote…

  Atsakyti
 13. HyperBass

  Poliglote, pasidalinkite keliomis nuorodomis apie tai.

  Atsakyti
 14. Simas

  Tai va… Google ne viską rodo… Ir ne visada teisingai. Google yra įrankis, kuriuo reikia mokėti naudotis. O kodėl man rodo? 🙂 Dėl to, kad ne vien lietuviškai, rusiškai, angliškai galiu skaityti…

  Atsakyti
 15. HyperBass

  Tuščia, arba užklausoje neteisingus paieškos žodžius įvedžiau. Sweden, shooting, bombing, may, 2011. Nieko neradau. Kodėl?

  Atsakyti
 16. Simas

  Čia turima omeny 2011 gegužės mėnuo… Sprogdinimai, susišaudymai viešumoje…

  Atsakyti
 17. HyperBass

  Gal kiek susireikšminau atsakydamas į tamstos žinutę. O apie Švediją sudominot, pažadu pasigooglinti. Čia turima omenyje 2010 gruodžio 11 d. bumpt? Terorizmas, susišaudymai – nejau link Kusaitės vedat?

  Atsakyti
 18. HyperBass

  Gal kiek susireikšminau atsakydamas į tamstos žinutę. O apie Švediją sudominot, pažadu pasigooglinti. Čia turima omenyje 2010 gruodžio 11 d. bumpt? Terorizmas, susišaudymai – nejau link Kusaitės vedat?

  Atsakyti
 19. Simas

  HyberPass, nenoriu labai išsiplėsti ir diskutuoti apie dalykus, kuriuos SUVOKIAME (ne suprantame) skirtingai. Tai diskusija apie patinka-nepatinka… Lengva šnekėti apie „faktus”, kai remiatės tik vienu šaltiniu. Žurnalistikoje taip nebūna. Jei taip yra, tai nėra žurnalistika, juo labiau ne tiriamoji žurnalistika… Tai yra pinigų užsidirbimas. Garantuoju, kad nieko net negirdėjote apie sprogdinimus ir susišaudymus Švedijoje… O ar susimąstote dėl ko? Just google it (norėjau parašyti kitaip, bet dėl pagarbos blogo savininkui susilaikiau :))… Net neabejoju, kad net nesuvokėte (ne nesupratote) ką norėjau pasakyti su tokiu pavyzdžiu…

  Atsakyti
 20. HyperBass

  Simai, istorija ta dabar tokiais maurais apaugo, kad norint sužinot, kas iš tiesų ten buvo, tektų Gvantaname tardyti su tuo susijusius asmenis ir net ne su 220. Teisiškai ar etiškai čia galima žiūrėt į tai kaip tik nori – dabar viskas slidžiai ir gleivėtai glitu. Neišsiaiškinsi, o tik išsitepsi. Bet tą neigti, bandyt ignoruot ir sakyti, kad nesmirda – man neišeina.

  And the truth is, there is something terribly wrong with this country, isn’t there? (C) V for Vendetta.

  Atsakyti
 21. Simas

  Vieni nešioja rožinius akinius, kiti – tik tamsius, užtamsintus, kartais net neperregimus, dar kiti – skaidrius, per kuriuos daug ką matai… Nėra prasmės vienas kitam įrodinėti kokius akinius nešiojame, net tai būtų tik paprasčiausias etikečių klijavimas, kas labai populiaru Lietuvoje. Sakyčiau, kat tai net tapo nacionalinių hobiu. Beje, o kokia gegutė pakukavo, kokios smegenų elektromagnetinės bangos sugeneravo mintį (nuomonę?), kad kažkas kažką kažkur kažkaip legaliai-nelegaliai laikė, kalino, išnaudojo, įtakojo? Ta va, už tai TV3 ir neša atsakomybę, nes kai kurie žmonės nesuvokia, kas ir kokiu būdu įkišo VIENĄ VIENINTELĘ mintį kažkam į galvą…

  Atsakyti
 22. HyperBass

  Ponuli mielas, vat ką dabar pasakei, tai rankas visai nuleidau. GOOGLE kaip paieškos variklsi suindeksavo vaikų psichologo Lino Slušnio pasisakymus delfi, lrytas.lt ypač nemažai, 15min.lt ir t.t. Įvedi ir matai, kad žmogus yra daug pakarksėjęs tuo klausimu. O jei vadovavo(gal ir toliau vadovauja) Vaiko raidos centrui, kuriame NETEISĖTAI buvo laikoma mergaitė… Nesu buvęs komisijoje, bet matau jos sprendimus. O ką ten papildomai galima pamatyti, kaip nariai kavutę geria, ar papliotkina? Iš esmės man sprendimo priėmimo procesas nėra tiek svarbus, kiek pats sprendimas. LTV išjungiu, ponuli, taip pat, ir labai netgi yra už ką. Kartais imu pavydėti žmonėms, kurie gyvena su rožiniais akiniais ir nežino, kad tokius nešioja.

  Atsakyti
 23. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  hyperbass,
  google nėra man autoritetas. Ten visko gali rasti ir nebūtinai pagrįstų dalykų. Tad šį argumentą atmetu. LŽLEK nėra kontorėlė. Tai – etikos komisija. Ir kitos nėra. Ir tie žmonės ne šiaip pasėdėjo, nes, kiek suprantu, nesi net buvęs toje komisijoje. Tad siūlau susilaikyti nuo komentavimo tų dalykų, kurių visai nematei.
  Todėl džiaugiuosi tik dėl vieno – kad žiūri kitus kanalus, o tv3 išjungi 🙂

  Atsakyti
 24. HyperBass

  Nemanau, bet kartais ir toks viešinimas yra geriau negu nieko. Aišku kažkas darė iš to biznį, kažkam tai buvo jau paskutinis būdas atkreipti dėmesį į tragediją. Visų apie tai dariusių reportažus, publikacijas ir t.t. rankos yra mėšle. Vienų mažiau, kitų daugiau. Bet komisijos darbe šiuo atveju aš matau didžiulį broką, nes užsipuolama tik TV3. O google įvedus Slušnio pavarde išlenda labai nemažai suindeksuotų pasisakymų. Būtų tas ponulis etiškas – būtų garsiai nusišalinęs nuo svarstymų apie bet kurią infopriemonę, skundžiamą būtent dėl pedofilijos, ar Kedžio publikacijų. O dabar, kažkokia kontorėlė pasėdėjo pasvarstė ir nutarė… TV3 bosai gal iš to dar bandys populiarumo išlaužti ir tiek. P.S. asmeniškai džiaugiuosi turėdamas kabelinę televiziją ir Lietuvos produkciją žiūriu retokai, deja, valstybinę irgi.

  Atsakyti
 25. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  hyperbass, klausimas tau iš esmės – ar manai, kad tą vadinamoji pedofilijos istorija buvo viešinama etiškai?

  Atsakyti
 26. HyperBass

  Kaip tik permečiau akimis 2011, 2010, 2009 metų svarstymus. Misterio gaidenio produkcija svarstyta ar ne 5 kartus ir jokių pasekmių… Nebent tie kūrinėliai prilyginti serialo „Kas nori nužudyti Miau” paskirčiai. Kaip suprantu „Akistata” ir „Paskutinė instancija” buvo svarstomi būtent už pedofiliados reportažus, o Slušnius nebuvo neutrali persona.

  Atsakyti
 27. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Hyperbass, kiek žinau, LNK irgi ne kartą yra patekę į etikos sargų svarstymų lauką. gali pažiūrėti visus sprendimus LŽLEK svetainėje internete.

  Atsakyti
 28. HyperBass

  Slušnys manau turėjo būtent šio klausimo svarstyme nusišalinti, nes vadinamojoje pedofilijos byloje paliko nemažą pėdsaką. Tiek savo pasisakymais, tiek atlikdamas savo kaip vaikų psichiatro ir vaikų „durdomo” (
  VŠĮ RUL Vaiko raidos centras) direktoriaus pareigas. Aišku Krivickas su dvasiom ten bendrauja ir kitokius vėjus pavaro kartais, gal tai ir neetiška. TAČIAU – ar kas nors kada nors dėl ABIPUS SIENOS ir Gaivenio veiklos davė nors mažiausią skundą? Ar čia tik žaidimas į vienus vartus?

  Atsakyti
 29. Simas

  Pripažino. Na ir kas toliau?? Ogi nieko… Sakyčiau, kad atlikote savo, bet beprasmę, pareigą. Beprasmė dėl to, kad tai nieko nepakeis, o tie, kurie žadėjo nebesireklamuoti neetiškame kanale, manau, tiesiog nesitikėjo, kad taip įvyks…

  Atsakyti
 30. Atgalinis pranešimas: ulevičius.lt » Pasroviui: žvaigždės, žiniasklaida, publika

 31. Dainius Radzevičius

  Brudeli, nepretenduoju į „etiškojo” vardą.

  Atsakyti
 32. brudelis

  juokiasi puodas,kad katilas juodas:) juk taip „etiskasis”autoriau?

  Atsakyti
 33. Atgalinis pranešimas: Trimatis Samsung hibridas arba kaip aš bandžiau televizorių…

 34. Dainius Radzevičius

  o k1 jas dar kratyti? Šîandien per radiją klausiau spaudos apžvalgą, kaip jie puola energetikos minsitrą, kad tas normalus žmogus su savimi į svarbią kelionę pasiėmė atstovą spaudai. Būdamas ministru aš nė per žingsnį nepaleisčiau atstovo spaudai, nes tas žmogus yra atsakingas už tavo bendravimą su medijomis. ir turi ne tik tavo žodžisu perpasakoti, bet ir fiziškai matyti ir pažinti beveik viską, kad galėtų tiklsiau perduoti mintį. O čia staiga idiotiškai užsipuolama. Matyt koks nors eilinis Lubio imperijos kerštas Vyriausybei ir ministrui už „netinkamą” šiam ponui vykdomą veiklą. Štai bent vienas įrodymas, kad B. Lubiui neįtinka valdžia http://namusildymas.lt/b-lubys-vyriausybe-labiau-dziaugiasi-energetikos-nepriklausomybes-savoka-nei-realiai-ka-nors-daro.html

  Atsakyti
 35. as

  ne tik tv3. mažu mažiausiai dar Lietuvos žinias reikėtų pakratyti gerai….

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *