Autoriai, socialinis draudimas ir naujieji gudručiai

Šiandien teko bendrauti su viena literatūros kūrinių vertėja. Ji pasiguodė, kad dalis garsių Lietuvos leidyklų jau atrado puikų būdą, kaip susimažinti išlaidas nemokant jokių socialinio draudimo mokesčių už autorius pirkdami jų kūrinius.

Tokiu atveju toks autorinio kūrinio užsakovas „gudriai” sumoka tik pajamų mokestį (šiuo metu tai yra 15 procentų) ir nemoka jokių socialinio draudimo įmokų. Žinoma, autorius tokiu atveju neturi jokių socialinių garantijų, tačiau užsakovas žymiai sutaupo mokėdamas sutartą atlygį „į rankas”.

Taip galima daryti visiškai legaliai – naudojant taip vadinamas licencines sutartis. Net ir Sodra taip aiškina įstatymą:

„VSD įmokų nuo pajamų, gautų pagal autorines sutartis bei pajamų, gautų iš atlikėjo veiklos, nemokėjimo atvejai.

VSD įstatymo 8 straipsnio 1 dalis 27 punkte numatyta, kad VSD įmokos neskaičiuojamos nuo kolektyvinio teisių administravimo būdu autoriams ir gretutinių teisių subjektams surinkto atlyginimo už kūrinių ir gretutinių teisių objektų panaudojimą pagal suteiktas licencijas panaudoti kūrinius ar gretutinių teisių objektus, taip pat nuo autoriams ir gretutinių teisių subjektams mokamo kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą bibliotekose, kūrinių atgaminimą reprografijos būdu ir kūrinių bei gretutinių teisių objektų atgaminimą asmeniniais tikslais, pajamų, gautų už perduotą ar pagal licencinę sutartį suteiktą teisę naudotis pramoninės nuosavybės objektu.

Pagal VSD įstatymo 7 straipsnio 3 dalį nuo savarankiškai dirbančių asmenų pajamų, gautų iš atlikėjo veiklos, taip pat pajamų, gautų pagal autorines sutartis, sumų, kurios įtraukiamos į jų individualios veiklos pajamas, socialinio draudimo įmokos pagal šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir to paties straipsnio 5 dalį neskaičiuojamos ir nemokamos.”

Štai ir viskas paprasta. Manau, kad artimiausiu metu tokių „gudručių” sparčiai daugės.

Juolab, kad radau labai gražų išaiškinimą ir LATGA interneto svetainėje.

Kaip teigiama LATGA svetainėje, situaciją pakomentavo Sodros specialistai:

„Apie socialinio draudimo ir sveikatos draudimo mokesčius

Autoriams aktualu ir svarbu žinoti tai, kad socialinio draudimo įmokos neskaičiuojamos ir nemokamos šiais atvejais:
1) nuo autoriams mokamo atlyginimo už kūrinių panaudojimą pagal suteiktas licencijas panaudoti kūrinius;
2) taip pat nuo autoriams mokamo kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą bibliotekose;
3) kūrinių atgaminimą reprografijos būdu, ir
4) kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais.”

Vadinasi, kaip jau buvo rašyta aukščiau, jeigu autorius pasirašo autorinę licencinę sutartį, kuria suteikia teisę panaudoti savo kūrinį, įmokos SODRAI nėra mokamos, tuo tarpu, jeigu bus pasirašyta autorinė kūrinio užsakymo sutartis – įmokas reiks skaičiuoti ir mokėti.

Jau dabar tenka girdėti, kad dalis leidyklų atgaline data sudarinėja licencines sutartis ir taip norėtų iš Sodros susigrąžinti jau anksčiau už autorius sumokėtas įmokas.

Įdomu, kaip į tokią „gudručių praktiką” ateityje reaguos Sodra ir mokesčių inspekcija? Jei tai toleruos, tuomet licencinių sutarčių tikrai daugės. Reiškia, autorių socialinė padėtis blogės, leidyklos gyvens kiek lengviau, o su „nosimi liks” Sodra.

18 komentarų

 1. Marius

  Tu tuščias arba tu dundukas.
  – Ne toks tuščias ir ne toks dundukas kaip tu.
  Aš myliu Lietuva daugiau nes nepalikau jos sunkiu metu o tu palikai ir dar kritikuoji, todėl tavo nuomonė nulis.

  Ar tokios ir panašios diskusijos viešoje erdvėje nevirs vieną diena mąse šiukšlių?

  Atsakyti
 2. G.V

  Nesuvokiu, kaip tai surista su D.Britanija? Norejau pasakyti, kad esi ne konkretus, toks koks ir bubai…Tiesiog teko visiskai atsitiktinai perskaityti keleta straipsniu, kurie nieko naujo ir nieko konkretaus nesako…

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius

  .V., aš bent tuščiai nekalbu kaip kalba tie, kurie emigravę į D. Britaniją keikia Lietuvą.

  Atsakyti
 4. Dainius Radzevičius

  Hadrian, net jeigu ir neprivalai žinoti visų įstatymų, tai sužinojęs tai, gali ištaisyti savo sistemines klaidas.
  O mano poziija principinė yra tokia: jei jau gyvename valstybėje, tai turime būti solidatrūs. ir socialinio draudimo sistemos solidarumas reiškia v tik viena – jei nusisprendėme kažką išlaikyti visi, tai tą turime daryti solidariai mokėdami mokesčius. Tik tiek.

  Atsakyti
 5. hadrian

  Dainiau, kiekvienas mano teiginys / pastebėjimas yra pagrįstas konkrečiais argumentais – iš savo pašnekovų tikiuosi to paties. Pastebėjęs loginį nenuoseklumą, prašau tai paaiškinti / ištaisyti (efektyviausia priemonė klausimai / atsakymai). Politiko skiriamasis bruožas yra naudos sau (ar savo proteguojamai grupei) siekimas / advokadavimas – akivaizdu, to nedarau (tiesiog ieškau tiesos).

  Nesu nei „idėjinis tavo šalininkas”, nei „idėjinis tavo priešininkas”. Mano pagrindinis priekaištas pačiam NĖRA tų ar kitų minčių reiškimas – mane erzina tai, jog (1) formuluoji logiškai klaidingus teiginius; (2) vėliau net nesistengi suprasti savo klaidos (i.e. ignoruoji tau užduodamus klausimus, etc.)

  Tačiau, kaip mano močiutė sakydavo, mielas per prievarta nebūsi – jei žmogus nenori kažko suprasti, mano laikas yra per brangus, kad jį gaiščiau jį įtikinėdamas.

  P.S.

  „jei esi mokslo zmogus turi zinoti, kad net nieo nemokantis gsus ir senatveje pasalpa,, kuri sudaro 90 proc bazines pensijos”

  (A) eilinis klaidingo teiginio pavyzdys: kodėl mokslininkas privalo žinoti visus įstatymus?

  (B) sutinku su tuo, kad JEI nieko nemokantys vistiek gaus senatvės pensiją, TADA tai YRA nesąžininga;

  (C) savo mintis grindžiau tuo faktu, jog mano teta NEGAUNA jokios pensijos / pašalpos – vien todėl, jog neturi pakankamo darbo stažo

  (D) TAČIAU, net jei įstatymas visgi numato pensiją nemokantiems, nesąžiningumo faktorių tada sukuria būtent toks numatymas (kurį ir turėtume siūlyti panaikinti), o NE tam tikrų žmonių įmokų nemokėjimas

  Atsakyti
 6. dainius radzevicius

  Hadrian, jei esi mokslo zmogus turi zinoti, kad net nieo nemokantis gsus ir senatveje pasalpa,, kuri sudaro 90 proc bazines pensijos. Tad spekuliuoji toliai nepaskaites istatymu. Tad kas cia elgiasi kaip politikas, kuris daro isvadas net neskaites?

  Atsakyti
 7. hadrian

  „kas is musu politikas”

  TU – (a) pagal savo užimamas pareigas (labai jau arti politiko), (b) pagal savo minčių reiškimo stilių

  aš – MOKSLININKAS, sorry

  Atsakyti
 8. hadrian

  „kazkas gyvena toje pat valstybeje vip salygomis”

  Kaip jau paaiškinau taip nėra: jei TU MOKI – ir VĖLIAU GAUNI, o aš NEMOKU ir VĖLIAU NEGAUNU – kame VIP?

  Suprantu, kad tu kažką „išlaikai” – bet tave už tai irgi „išlaikys” (manęs ne) – akivaizdu, jokio VIP nėra

  Atsakyti
 9. dainius radzevicius

  Hadrian, tai kas is musu politikas? 🙂 Paskaityk savo demagogija. Jei tu nemoku, o as vistiek moku ir kiti vistiek gauna, tai faktas vienas – akazkam tenka didesne nasta, o kazkas gyvena toje pat valstybeje vip salygomis. As manau, kad tsip neturi buti.

  Atsakyti
 10. hadrian

  Dainiau, turi gabumų maskuoti savo nesupratimą po ilgais išvedžiojimais (bruožas būdingas politikams):

  (1) pagal tave, jei dalis žmonių aukoja savo pinigus gydymo nuo vėžio tyrimams remti, o dalis ne – tai sąžininga ar ne?

  (2) laikant, kad tu moki konkretų sodros mokestį, kaip tave įtakoja mano mokėjimas / nemokėjimas?

  (a) nepriklausomai nuo mano mokėjimo / nemokėjimo, tu vistiek moki / mokėsi TIEK pat;

  (b) nepriklausomai nuo mano mokėjimo / nemokėjimo, tavo tėvas vistiek gaus TOKIĄ PAČIA pensiją

  Tai kas dėl mano nemokėjimo nukenčia?

  Atsakyti
 11. tomas d

  nesu specialistas, bet cia parasyta „kolektyviniu budu surinkto” atlhginimo. pavienis uzsskovas – individualiu budu

  Atsakyti
 12. dainius radzevicius

  Hadrian, mes mokame ne tam, kad gautume, o kad seneliai gautu. Juk Sodr, kaip žinai, nekaupia mūsų sumėktų lėšų, todėl ji tik vadinais draudimu, bet realiai nėra tokia. Ji neva garantuoja mums tik teisę gauti pensiją, bet realiai iš sukauptų lėšų mokama dabartiniam spensininkams mir kitiems, kuriems reikalingas išlaikymas. Tad mokantieji išlaiko realiai dabar kitus žmones. Jei mūsų tėvai išlaikė save senelius, o mes dabartinius, tai yra solidarumas, bet ne kaupimas. Nepainiok. Nes tei, kas dabar nemoka, reiškia, jei ir neišlaiko nei vienos tų kategorijų žmonių. Neteisinga, manau.

  Atsakyti
 13. hadrian

  Dainiau, tu rimtai? Socialines įmokas mokantieji (už tai, kad moka) GAUS IŠMOKAS. Jei aš nemoku – negausiu. Kur nesąžiningumas? Mano seneliai irgi gauna – JEI jie mokėjo (kitaip NEGAUNA).

  Atsakyti
 14. dainius radzevicius

  Karoli, o kaip solidarumas? Is tu mpkesciu islaikomi ir invaludai, ir pensininkai. Nori buti gudresnis? Jei turi seneliu ar kitu is sodros gaunanciu ismokas rtimu zmoniu tai tokiu elgesiu labai nesaziningai elgiesi, nes kiti islsiko tavo artimuosius.

  Atsakyti
 15. Karolis Jachimavičius

  Prašau nepamiršti, kad kas nors gali ir nenorėti mokėti socialinio draudimo įmokų. Jeigu nori, tegu moka. Aš nenoriu.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *