Televizija TV3 priskirta etikos nesilaikančiųjų grupei. Metas keistis

pagal | 2011/05/17

Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas

Pirmadienį Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija priėmė griežčiausią (savo kompetencijų ribose) sprendimą – vieneriems metams priskirti televizijos kanalą TV3 nuolat etikos nesilaikančių žiniasklaidos priemonių grupei. Paprastai sakant, TV3 dirba neetiškai.

Apie šį sprendimą vakar sužinojau iš naujienų portalo Delfi.lt, kurie sureagvo į šią išskirtinę žiniasklaidos rinkos naujieną ir paskambinę paprašė komentaro. Galima tik priminti, kad iki šiol tokio griežto sprendimo yra sulaukę tik du laikraščiai „Vakaro žinios” ir „Lietuvos žinios”.

Išskirtinė ji dėl kelių priežasčių – etikos sargų sprendimas paremtas Etikos kodeksu ir jo normomis, o pats sprendimas – tai rimtas signalas TV3 vadovams susirūpinti kai kurių savo laidų turiniu ir asmenine reakcija į etikos sargų pastabas dėl to turinio.

Tiesa, vakar savo bloge radau vieno pikto veikėjo laišką, kuris, manau, gali atspindėti kai kurių savitvarkos sistemos kritikų požiūrį. Ilgokai svarsčiau, ar verta viešinti šį laišką, nes dalis jo žodžių – necenzūriniai.

Tačiau po trumpo redaktoriaus darbo nutariau visgi paviešinti laiško esmę. Tiesa, komentatorius patvirtinimo ir teisės komentuoti šiame bloge tikrai negaus:

„Atvirai pasakius, tai giliai nusi….ti, ką mano kažkokios tarnybos, kontoros, agentūros, inspekcijos ir t.t. Svarbu yra ką aš manau. Jei man patinka TV3 ir ten rodomos laidos – aš žiūriu. Jei man nepatinka – nežiūriu. Man giliai nusispjauti į tas sovietinių laikų tradicijas, kai buvo norima kontroliuoti visus kitaip mąstančius.

Gyvename jau neben 20 amžiaus, kad komunistų partija pagrumotų ir neleistų kažko rodyti. Jau ne tie laikai, kažkas dar gal miega? Metas pabusti. Man nepatinka LNK ir rytoj aš uždrausčiau šitą kanalą, nes jis man visiškas nulis. Bet tokių galių nei aš neturiu, nei niekas apskritai, nes tai yra demokratija. Todėl ir TV3 negali nei drausti, nei ką, o ką ten „nominuoja”, tai giliai nusi….ti. Prie kavutės gerdamos biurokratės kur nors Sodroje ar mokesčių inspekcijoj gal ne taip dar „panominuoja”, bet jei jos ten dirbtų, o ne š…ą maltų, tai gal ir Lietuva būtų kiek kitokia valstybė.

Pas mus dar labai daug to runkeliško noro kitus mokyti, kai savo kelnes pilnos š…ų ir jie krenta pro visur. Čia toks grynai 20 amžiaus palikimas su sovietiniu kvapeliu. Jeigu nepatinka TV3, tai yra LNK. Jeigu nepatinka LNK, tai yra TV3. Tiesiog biurokratai pas mus Lietuvoje kartais pasijaučia per daug susireikšminę. Kalbu plačiaja prasme. Kur reik ten jų nėra, čia kaip ir mentai. Kur reik ten jų nėra, o kur nereik ten stovi ir laukia kyšio kaip prostitutės kliento stotyje. Čia toks runkeliškas 20 amžiaus mentalitetas ir nieko nepadarysi tik pasijuokt reik iš to.”

Kadangi akivaizdu, jog žmogaus komentaras paremtas principu „ką matau, tą dainuoju”, dar supainiojamas kažkodėl komunizmas ir dabartinė situacija, viskas atskiedžiama neoliberalizmu, tad belieka tikėtis, kad tokių asmenų Lietuvoje nebėra labai daug.

Na o žiniakslaidoje vyksta labai geri nauji procesai. ne tik savitvarkos institucijos nsuveikė, bet ir pati žiniakslaida ima tinkamai regauoti į savo rinkos įvykius. Apie Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijso sprendimą pasklebė ne viena medija:

VZ.lt, 15min.lt, delfi.lt, kaunodiena.lt, vtv.lt, bernardinai.lt, lrytas.lt, BNS, Čikagos aidas ir daug kitų medijų.

Visgi mane kiek nuliūdino pačios televizijos TV3 vadovų pozicija. Manau, kad po tokio sprendimo mažų mažiausiai verta nors kiek kritiškai pažiūrėti ir į save. Tačiau šiuo atveju, kažkodėl, bandome reaguoti taip, kaip elgiasi dalis neatsakingų politikų – kalti visi kiti, tik ne jis pats. Štai kokia mintimi save pranešime reagavo televizija:

„TV3 pareiškia, kad nesutinka su šiandieną priimtu neteisėtu Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos sprendimu.

Manome, jog komisijos nariai vadovavosi ne teise ir žurnalistų etiką nustatančiais dokumentais, o asmeninėmis antipatijomis ir norėjo bet kokiomis priemonėmis susidoroti su dviem televizijos laidų rengėjais – Kristupu Krivicku ir Rūta Grinevičiūte-Janutiene.”

Nesinori komentuoti viso teksto. Tačiau tai, jog TV3 sprendimą vadina „neteisėtu” ir dar kaltina (manau, kad visisškai nepagrįstai) komisiją neva noru susidoroti su žemo lygio laidas gaminančiu Kristupu Krivicku ir R. Grinevičiūte. Juokingi argumentai 🙂 Ir tuo pačiu labai liūdina 🙁

Todėl akibrokštu galiu pavadinti TV3 poziciją, kai kažkieno asmeninis įsižeidimas tampa ir štai tokių pareiškimų pretekstu:

„Manome, kad jau ne pirmą kartą neobjektyvius ir neteisėtus sprendimus priimanti Komisija diskreditavo žiniasklaidos savireguliacijos idėją ir abejojame, ar dauguma Komisijos veikloje dalyvaujančių asmenų turi reikiamą kompetenciją vertinti informacijos rengėjų darbą. Todėl pareiškiame, jog iki teismų sprendimų nutraukiame bet kokį bendradarbiavimą su susikopromitavusia Komisija.”

Štai čia tai jau tikrai prajuokino tokie grasinimai – neetiškas ir garbingą žurnalistiką diskreditavęs televizijos kanalas gąsdina, kad jie nebendradarbiaus. Nuolat pažeisdami etiką ir iš esmės nereaguodami į prikaištus dėl to jie jau seniai de facto nebendradarbiavo. Jaučiu, kad ir tai galėjo lėmti tokį etikos sargų verdiktą.

P.S. Kažkodėl vis dar tikiuosi, kad „blaivus protas” privers pakeisti televiziją tokią poziciją ir norą bet kokia kaina skalbti suteptą mundurą. Žodis „atsiprašau” gėdos nedaro.

P.P.S. Vienas garsus teisininkas kažkada man yra pasakęs, kad teisme galima laimėti šiek tiek pinigų, gauti teisinį situacijos vertinimą, tačiau garbės ir orumo, gero vardo teismas niekam niekada negali nei atimti, nei duoti. Etikos komisijos sprendimas pateikia televizijos TV3 įvertinimą etikos požiūriu. Manau, kad teisinis sprendimas jo negali nei paneigti, nei patvirtinti. Kolegos savo nuomonę jau išsakė balsavimu. Galima su tuo sutikti arba ne, tačiau fakto nepaneigsi.

4 komentarai

 1. Renata

  Del etikos galima gincytis iki numirimo, bet del tiesos.. Palaikau KK, keistis turetu jo konkurentai is LNK. Deja su tokia musu teisesauga niekas ir nesikeicia ir nesikeis tirkiausiai.

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Andriau, patikslinsiu tekstą – turėjau omenyje reakciją, kai man paskambino ir paklausė komentaro, o tuo pačiu ir informavo apie naujieną 🙂 Tai ir pavadinau reakcija. Jūs buvote greitesni pskelbdami .

  Atsakyti
 3. Andrius

  Dainiau, mažas patikslinimas. Tu rašai: „Apie šį sprendimą vakar sužinojau iš naujienų portalo Delfi.lt, kurie pirmieji sureagvo į šią išskirtinę žiniasklaidos rinkos naujieną.“ Tačiau 15min.lt sureagavo bent pusvalandžiu anksčiau. 15min- 17.09 val., Delfi – 17.32 val. smulkmenėlė 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *