"Respublika" neigia jiems nepalankią informaciją ir gelbsti savo reputaciją

Vakar kažkodėl į Lietuvos žurnalistų sąjungą buvo atsiųstas oficialus UAB „Respublikos leidiniai” direktorės Dianos Veleckienės raštas „Dėl paskleistos tikrovę neatitinkančios, juridinio asmens dalykinę reputaciją pažeidžiančios informacijos paneigimo”.

Pateikiau viešai šį raštą/atsakymą/paneigimą dėl mano paskelbtų komentarų „Wikileaks: Tomkaus “Respublika” išdavė ir pardavė žurnalistiką” ir “Respublika” ir patriotizmas. Tikras ar pseudo?”.

Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad negaliu ir tikrai neneigsiu savo nuomonės apie leidinį „Respubliką”. Neneigsiu ir Wikileaks ar kitų žiniasklaidos priemonių pateiktų tekstų. Bent jau kol kas.

Juolab, kad man atsiųstas „Respublikos leidinių” paneigimas neatitinka įstatymo nuostatų, nes prašoma paneigti netgi informaciją, kuri atitinka tikrovę.

Pvz., aš negaliu paneigti fakto, kad dienraštis „Respublika” greta savo logo dėjo ir užrašą „laikraštis lietuviams”, o vėliau jį pakeitė „tikrų lietuvių laikraštis”. Tai – faktas.

Kita vertus, niekaip negaliu paneigti ir fakto, kad „Respublika” į mano rankas patenka atsitiktinai. Taip ir buvo, nes nei perku, nei prenumeruoju šį leidinį.

Na ir tikrai niekaip negaliu paneigti viešai pateiktų savo svarstymų, klausimų ir nuomonės apie tai, kodėl laikraštis „Respublika” save nori vadinti tikrų ar tiesiog lietuvių laikraščiu. Tai galėjo atsiųstame rašte paaiškinti pati direktorė.

Deja, atsakymų į savo klausimus nesulaukiau, o tik gavau prašymą paneigti nepaneigiamus dalykus ir dar grasinimą, kad jei to nepadarysiu per dvi savaites, tai mane teisinėmis priemonėmis (Civiliniu ir/ar Baudžiamuoju kodeksu) bandys prispausti ir taip apginti savo reputaciją. Na, jei ši verslo bendrovė mano, kad tik tokiu būdu gali savo reputaciją susigrąžinti, tuomet galiu tik palinkėti jai sėkmės. Nors aš asmeniškai manau, kad reputacijos jiems vertėtų ieškoti visai kitu būdu ir visai kitur – reikia labiau gerbti žmogų ir kurti kokybišką žurnalistiką. Bet tai tik mano nuomonė.

Tuo pačiu noriu priminti, kad „Respublikos” reputacija tikrai jau buvo sušlubavusi ir 2007 metais, nevyriausybinė organizacija „Transparency International“ Lietuvos skyrius (TILS) visuomenei pateikė verslininkų apklausos apie Lietuvos žiniasklaidos korupciją rezultatus. Štai tik dalis tyrimo rezultatų:

„Kaip neskaidriausios žiniasklaidos priemonės buvo įvardinti nacionaliniai dienraščiai „Respublika“, „Vakaro žinios“ ir „Lietuvos rytas“, o skaidriausios – „Verslo žinios“, „Valstiečių laikraštis“ ir „LTV“. 56 proc. turėjusių reikalų su „Respublika“ laiko šį leidinį neskaidriu laikraščiu (per 42 proc. laiko neskaidriu, beveik 14 proc. – labai neskaidriu, beveik 31 proc. – skaidriu). Beveik 42 proc. turėjusių reikalų su „Vakaro žiniomis“ šį laikraštį laiko neskaidriu (25 proc. laiko neskaidriu ir beveik 17 proc. labai neskaidriu, o beveik 46 proc. – skaidriu).”

Tuomet TILS vadovas Rytis Juozapavičius gavo smūgį iš „Lietuvos ryto“ – redakcijos skiltis „Laiko ženklai“ tikrai prirašė daug paniekinančių dalykų apie garbingą kolegą.

Tuo metu kolegė Indrė Makaraitytė savo komentare rašė, „jau ką ir kalbėti apie išmoningąjį Vitą Tomkų, kuris „Respublikoje“ kartkartėmis iš R.Juozapavičiaus sukuria tiesiog antžmogį”.

Todėl dar kartą norisi atkreipti kai kurių leidėjų dėmesį, kad kai ieškoma krislo kito akyje, galima ir į savo rastus pasižiūrėti.

P.S. Tai pirmasis tokio tipo paneigimas, kurį gavo tinklaraščio dainius.org autorius. Su malonumu jį skelbiu kaip atsakymą į mano komentarą, nes tai yra didelė garbė mažo tinklaraščio autoriui sulaukti tokios didelės žiniasklaidos verslo grupės dėmesio.

20 komentarų

 1. Atgalinis pranešimas: Dienos su Google, telefonais ir žiniasklaidos metamorfozėmis

 2. Atgalinis pranešimas: Parsidavusi žiniasklaida su "Lietuvos rytu" priešakyje

 3. Atgalinis pranešimas: Parsidavusi žiniasklaida su "Lietuvos rytu" priešakyje

 4. Atgalinis pranešimas: Korumpuota žiniasklaida: "Respublika" skandalas | Edvardas Karženauskas - web stories

 5. jonas

  Respublikai ir Tomkui linkiu sėkmingai skęsti savo pačių sukurtose purvo pelkėse.

  Atsakyti
 6. Leo Lenox

  Sveiki,
  Tikiuosi, nesupyksite, jei sukursiu Jūsų Respublikai skirtų straipsnių ‘backupą’ paskelbdamas jų pilną tekstą savo bloge? Kol kas publikavau tik nuorodas, tačiau galbūt daugiau naudos iš to bus, jei pridėsiu kaip priedus prie pirminio (čia jau matomo) savo įrašo?

  Atsakyti
 7. Atgalinis pranešimas: Common sense » Lietuvos žiniasklaidos korumpuotumas skauda amerikiečiams. O mums?

 8. sigitas

  Renata, o prie to , kad KomRytas niekuo nesiskiria nuo Respublikos , kuri nieko nesiskiria nuo LŽinių (Lubio žinių) , o pastaroji niekuo nesiskiria nuo beveik visos likusios LT žiniasklaidos. Štai prie ko…

  Atsakyti
 9. Atgalinis pranešimas: Baltojo vaiduoklio juodraščiai » Dainius Radzevičius: smerkiame, nors ir palaikome

 10. Atgalinis pranešimas: Žurnalistai, Tomkus, etc. « leo lenox

 11. Dainius Radzevičius

  Ten buvo labai baisu ir neteisinga. O blogiausia, kad valdžia „sudreifavo” ir jį „ištrėmė” į Kauną. Tik dabar tą patį betingį vėl maišė kedo/pedo istorijoje.

  Atsakyti
 12. Renata

  „O prisiminkite KomRyto epopėją apie Betingį.”

  Priminkit :).

  Atsakyti
 13. Dainius Radzevičius

  Sigitai, labai prašau necenzūrinisu ždosžius bandyti nutylėti. O dabar apie esmę – jaučiu, kad toks žingsnis paremtas kokaiis nors asmeniškumais, o ne logika. Reputacijos nei teisme, nei mano interneto dienoraštyje atkurti nebus įmanoma, jei pats jos nebandysi kurti. O tai geriausia daryti ne PR triukais, o rimtu darbu.

  Atsakyti
 14. sigitas

  niekaip negaliu suprasti Tomkaus – kaip galima apginti Respublikos reputaciją? Kaip galima apginti tai , ko nėra pagal nutylėjimą? Pmanu prieš kelis metus Respublika staiga pratrūko savo tradiciniais išpuoliais prieš maximos grupę. Pamazgos lijosi kiekviename numeryje ir gausiai. Staiga , gal po kiokių poros savaičių vistas staiga nutilo , o po dar kelių dienų Respublikos pasirodė …. gausi maximos reklama. Taigi , darykite išvadas. Pažystamas vienos firmos savininkas (dabar jau miręs) pasakojo, kad atėjo nuo ryžo atstovas ir reketavo dėl reklamos. Tas pasiuntė jį nach… , tai po savaitės prasidėjo toks šūū srautas ant tos firmos, gerai kad savininkas buvęs jureivis , nepalūžo. Pasiuntė ryžą dar toliau. O prisiminkite KomRyto epopėją apie Betingį.

  Atsakyti
 15. Dainius Radzevičius

  Kokią informaciją? Kur apie mane rašo blogai? neprašiau ir neprašysiu kol kas 🙂 Jei jie nori objektyvios publikacijos, gali man bet kada paskambinti. dažnai tą ir daro. O jei nenoėrs – tai kam prašytis. Aš turiu savo erdvę, kur visi gali ratsi mano versiją. Tie, kam tai įdomu. O kam neįdomu, tai jie ir laikraštyje neskaitys.

  Atsakyti
 16. Atgalinis pranešimas: Dainius Urbanavičius » Viešos paslaptys pradedamos svarstyti viešai

 17. Atgalinis pranešimas: Dainius Radzevičius užkabino Respubliką « Rokiškis

 18. Renata

  O Lrytas kažkaip paneigė tą informaciją ar jūs neprašėte?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *