Alkoholis, reklama, pinigai, Veryga ir … Lady Gaga

Tik šiandien perskaičiau Aurelijaus Verygos komentarą „LR Prezidentė atvėrė akis”.

Tai padaryti paskatino vienas žmogus, kuris FB tinkle vienoje diskusijoje apie alkoholio reklamą ir dalies pozicijų blokavimą tradicinėje žiniasklaidoje paragino mus visus teisingas vertybes pasirinkti.

Taip pat suneramino dar vienas komentaras. Autoriaus nenurodysiu, tačiau tekstas labai nesmagus ir keliantis bent jau rimtus klausimus kai kurioms žiniasklaidos priemonėms:

„‎15min.lt dabar ėmėsi kelti žiniasklaidos problemas, o pati yra užlieta alkoholio reklamos ir kitokią nuomone šiuo klausimu ignoruoja. balsas.lt buvo patalpinęs komentarą A. Veryga: LR Prezidentė atvėrė akis apie kvailybe ir korupcija http://www.balsas.lt/naujiena/541804/a-veryga-lr-prezidente-atvere-akis-apie-kvailybe-ir-korupcija-dvelkiancius-istatymus, bet paskui pašalino.”

Deja, kai google.lt įvedžiau raktinius žodžius, lyg ir gavau nuorodą apie A. Verygos komentarą portale balsas.lt. Bet… Ten nieko nebuvo.

Todėl, mano nuomone, jei toks komentars buvo įdėtas, o vėliau išimtas, redaktoriai galėtų bent jau paaiškinti, kodėl taip buvo padaryta. Gal koks įstatymas pažeistas ar kas? Jei ne, tuomet daugiau nei keista. Manau, tada galime pradėti atvirą diskusiją šia tema.

Juk jei išklausomi argumentai tų, kurie siekia kitų metų pradžioje nebeįvesti didesnių nei dabar reklamos ribojimų, tai turi būti normaliai išklauosmi ir kiti argumentai.

Kažkaip nejaukiai jaučiuosi, nes mano argumentus, kodėl Lietuvos žurnalistų sąjungai kelia nerimą mažėjanti reklamos rinka, paskelbė daug kas. Paviešino ir mano išsakytą nerimą dėl to, kad tokie ribojimai realiai bus taikomi tik Lietuvoje veikiančioms medijoms, o užsieniečiams nieko negalėsime padaryti, net jei jie pas mus ir reklamuoja alkoholį. Tokį pavyzdį šiomis dienomis ne kartą mačiau per televiziją. Juk ir dabar alkoholį dienos metu (iki 23 val.) draudžiama reklamuoti. Saugome vaikus. O štai paauglių mėgstami muzikiniai kanalai nuolat transliuoja muzikos kūrinius, kur vaizdo klipuose atvirai reklamuojami net konkretūs alkoholio prekiniai ženklai.

Vienas ryškiausių pavyzdžių – Lady Gaga ir daina „Bad Romance”.

Apie šį klipą radau daugybę komentarų internete. Tiesa, ne lietuviai apie tai rašo. Specialistai tokią reklamą vadina „Product Placement” (Prekių rodymas – D.R.).

Štai vienas iš komentarų apie „Bad Romance” klipą:

„Watching Lady’s Gaga new video – Bad Romance, it seems like Nemiroff Vodka is the winner of the “most shoved in your face award” hands down. You can see this vodka about seven times during video.”

Sukasi tokie klipai dieną po daug kartų ir kas? Ir nieko. Nemačiau kol kas jokio alkoholio reklamą kontroliuojančios įstaigos, Žurnalistų etikos inspektoraus ar kitos tarnybos sprendimo uždrausti šį klipą rodyti dienos metu vaikams. Ar uždrausti pardavinėti CD vaikams.

Todėl jau dabar man visiškai aišku, kad jei bus bandoma viešumoje blokuoti diskusiją apie tai, kurią nors nuomonę ar poziciją dėl alkoholio reklamos ir kovos su alkoholizmu bei nepilnamečių apsaugos nuo alkoholio vartojimo, gali būti priimtas visiems blogas sprendimas. O tokių blogų gali būti bent keli:

1. Įvedami ribojimai ir jie veikia tik dalinai, o pinigus už alkoholio reklamą gauna pop kultūros industrija, greičiausiai net užsienyje. Vaikai keliauja į internetą, ten plūsta reklamso pinigai. Pliusas padėtas, o gyvenime turime minusą.
2. Viskas paliekama kaip yra dabar ir kovojama tik dėl pozicijos „kas teisesnis”, o pamirštamos pagrindinės problemos – neatsakingas alkoholio vartojimas.

Nenoriu tokių pasekmių.

21 komentaras

 1. p. Dainiau

  pateikit receptą, kaip formuoti atsakingą alkoholio vartojimą ir ar reklama žiniasklaidoje jūsų nuomone prisideda prie to? ačiū

  Atsakyti
 2. paskolos

  Nors mums ir neatrodo, bet reklama veikia mūsų pasąmonę, ir vis matydami ir matydami ją, mes esame skatinami vartoti, todėl mano nuomone, kaip ir tabako reklamų – taip ir alkoholio reikia atsisakyti.

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Vargu ar pavyks taip lengvai. Bijau, kad dažnu atveju tokį lock’ą gali vaikai tėvams uždėti 🙂

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Giedre, pasakysiu dar daugiau. Kabelines tv rodo daugybe uzsienio kanalu. Pvz. , vokiškas rtl kanslas savaitgalį net dieną reklamuoja alų. Ką daryti su vaikais, kurie jungineja kanalus? O ka darome su visu youtube.com?

  Atsakyti
 5. Giedre

  Šiaip jau anksčiau niekada taip ir nebuvau mačiusi šio vaizdo klipo, nes pati daina yra be galo vulgaraus ir šlykštaus skambesio. Visuomet perjungiu radijo stotį, kai tik tuos „ulialia” išgirstu. Taigi, Dainiau, šio jūsų straipsnio dėka pirmąsyk tą klipą peržiūrėjau.
  Beje, pasteba dėl apribojimų taikymo užsienio TV visiškai teisinga.

  Atsakyti
 6. Dainius Radzevičius

  Renata, bet kuriuo atveju tai yra problematiška sritis. Lengvų sprendimų nebūna.

  Atsakyti
 7. Renata

  Visai gali būti, kad ir reklamos uždraudimas turės įtakos kontrabandai, nes tai gali kelti alkoholio kainą. O kas paneigs, kad veikėjai valdžioje neturi tokių interesų?

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius

  Renata, kita vertus, dar yra kontrabanda…

  Atsakyti
 9. Renata

  Nemanau, kad reklamos uždraudimas duotų vaisių. Tikrai ne tokių apie kuriuos kalba psichologų sajunga. Be to, reklama nėra priežastis gerti. Bet priežastis gerti yra, tad žiūrima vaisai ne ten. O psichologų draugija klaidina visuomenę pateigdami statistiką iš kitų šalių. Čia toli gražu ne Amerika. Pas mus vaikai patys nelaimingiausi, tik pas mus su jais bendraujama vidutiniškai 7 minutes. Prie ko čia tos reklamos man aplamai neaišku. Čipsus jau bele kiek laiko reklamuoja, dešras rūkytas, žmonės jau senai miršta nuo žarnyno vėžio, bet kažkodėl yra tik viena žudanti reklama – alkoholio. Pakletų kaina 10 kartų ir viskas o dabar tie visi draudimai tik pretekstas, priedanga, neva kokie mes geri ir kaip mus reikia remti. Balsuokit už …..!

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius

  Aureijau, aš apie tai ir kalbu. Tik ką parašiau trumpą komentarą apie dar veiną situaciją. Pasižiūrėk.

  Atsakyti
 11. Aurelijus Veryga

  Tvarkoje Dainiau, bet tada mes kalbam apie skirtingus dalykus. Jei medijos patiria sunkumus, tai reikia siūlyti, kaip juos spręsti, bet tie sprendimai neturi kirstis su visuomenės sveikatos siekiniais.

  Atsakyti
 12. Dainius Radzevičius

  netiesa.lt, matyt manęs nesupratai. Netaskingas, kai žmogus dėl to daro žąla ir sau, ir kitiems. O aš pas manau, kad atsakingas ir saikingas vyno, alaus ar kito kokybiško gėrimo paragavimas žmogui žąlos nedaro. ir tai ne jokia reklama. jei kas nenori – gali neregauti. bet net bažnyčios tarnai, tūkstančius metų jau ragauja vyną su laužoma duona. Ir kas?

  Atsakyti
 13. Dainius Radzevičius

  Aurelijau, kai vyksta kova be taisyklių, tai negali ji būti kaip nors pateisinama. Turiu omenyje medijas. Todėl jų ir neteisinu. Noriu, kad supratsum teisingai – aš irgi ne už alkoholio upelius, juo labiau jaunimo gridymą. ir reklmaa manęs nežavi. tad jei būtų ieškoma normalaus sprendimo – valstybė nori reguliuoti laaiu meidjų verslą, atimti jų pajamas iš legalaus produkto reklmaos, tuomet juk yra būdas kompen suoti. Kasos aparatus kompensuoja, šildymą irgi, o čia kažkodėl ieškoma lengvesnių kelių.

  Atsakyti
 14. Vida Leonienė

  Labai palaikau nuomone apie „atsakingas vartojimas”. Arba dar ir toks – „gerti reikia kokybiskus gerimus, tada tai nekenkia sveikatai ir net sveika”. Tai vartotoju ir gamintoju lozungas. O is tikruju tai nesamones. Gamintojai nori paveikti jaunus zmones, o vartotojai nori pateisinti svao gerima. Nors is tikruju gal jau yra priklausomi nuo to gerimo…

  Atsakyti
 15. NeTiesa.lt

  Kai autorius vartoja tokius terminus kaip „neatsakingas alkoholio vartojimas” iškart kyla klausimas, o kas jo nuomone būtų „atsakingas vartojimas”?

  Ir kuo „atsakingas vartojimas” skiriasi nuo „atsakingo nuodijimosi”?

  Žodžiu autoriaus pozicija alkoholinio karo fronte yra aiški – legalių žmonių nuodytojų pusėje, „atsakingais” ir „saikingais” kiekiais.

  Atsakyti
 16. Aurelijus Veryga

  Dainiau, o kas sako,kad aš ar kiti nenori suprasti ar išgirsti medijų verslo. Juk ir pasiūlymą ne vieną išsakiau, kaip tą medijų dalią palengvinti. Bet šį kartą tikrai ne aš ir mano kolegos, bet būtent medijų atstovai lipa per galvas ir naudojasi savo galia tam, kad pasiektų savo. Be to klausimas ar tik mes turim suprasti medijas, o medijoms nebūtų įdomus mus suprasti ir įsiklausyti į argumentus? Ne mes šį kartą padiktavom žaidimo taisykles, tiesiog žaidžiam pagal tokias, kokias padiktavo Seimo nariai, dalis žiniasklaidos priemonių ir alkoholio pramonė. Negalima tikėtis, kad mes diplomatiškai mekensim, o tuo tarpu vyks sunkiai grįžtami procesai įstatymų leidyboje. Jei mums palieka vietos diplomatijai, mes ir vadovaujamės diplomatija ir žmonių kalba, bet jei žaidimo taisyklės grįstos prievarta, slaptais susitarimais ir nesąžiningu elgesiu,Tai ir mes diplomatijai nebeturim laiko. Gaila, bet taip yra ir man toks veikimo būdas ne prie širdies, bet kaip ir sakau šį kartą žaidimo taisykles diktuojam ne mes.

  Atsakyti
 17. Susimastykim

  Ar kas nors pasidomejot ir bandete isversti dainu tekstus tos dainininkes, kuria taip megsta Lietuvos vaikai ir jaunimas-Lady Gagos- kraupu, ziauru..

  Atsakyti
 18. dainius radzevicius

  Aurelijau, medijų verslas gali būti suprastas ir išgirstas ne vien tokiu būdu. Nieko gero nebus jei lipsi per galvas.

  Atsakyti
 19. Aurelijus Veryga

  Dainiau, juk būtent apie tokią didelės dalies žiniasklaidos taktiką ir pasakojau kai buvome susitikę LRS. Dabar įsitikinai pats, kad tokie dalykai nėra mano išgalvoti. Pinigai valdo… ir žiniasklaidą, ar bent jau didžiąją jos dalį. O gal kodinis žodis mano komentare, kurį išėmė balsas.lt buvo „WikiLeaks“ …

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *