Apie graikus, skolas ir… atsakomybę

Kai Lietuvoje kas nors kalba, kad įsivyrauja teisinis nihilizmas, nevykdomi teismų sprendimai ir pan., daug kas tuo pernelyg nesistebi ir net nereaguogja. Tačiau jei kam baisu dėl įvykių Garliavoje, tai galėtų palyginti šį „judėjimą” prieš teisinę valstybę su Graikijoe įsivyraujančiu „dzin” mentalitetu ir tuomet visos garliavos taptų vienu nieku.

Man yra visiškai akivaizdu, kad graikai nusipelnė tokio gyvenimo, kokį susikūrė. Man teko lankytis pačioje Graikijoje, jos
salose Santorinyje ir Kretoje, pažįstu asmeniškai bent keletą kolegų graikų, su kuriais tenka bendrauti ir net bendradarbiauti. Pasakysiu atvirai – kiek man teko matyti juos dirbant, mane jų darbo efektyvumas tiesiog priblokšdavo – niekaip nesupratau, kaip tokia „chaltūra” gali leisti jiems gyventi pakankamai pasiturinį gyvenimą.

Dabar jau visiškai aišku, kad tik ES parama ir jų vietinės valdžios atsainus požiūris į gyvenimą skolon privedė šią šalį prie realaus bankroto. Tokiu atveju normalūs žmonės padarytų paprastai – susiveržia diržus, stengiasi grąžinti skolas ir išmokti gyventi pagal kišenę.

Bet kai perskaičiau šiandien kai kurių graikų reakciją į jiems siūlomą ES paramą sprendžiant graikų problemas, nejučiomis kilo viena mintis – įsileisk kiaulę į bažnyčią tai dar ir apš…

Štai ką perskaičiau 15min.lt:

„Atėnai dėl tokio pasiūlymo pašiaušė šerį. „Nein, nein, nein“, skelbė graikų dienraščio „Ta Nea“ pirmojo puslapio antraštė. Trys „ne“ Vokietijos kanclerės pasiūlymams, susijusiems su šalies suverenumo apribojimu; tryliktos ir keturioliktos algos atsisakymu; bei minimaliu darbo atlyginimu.

Laikraštis ragina „vyriausybę, partijas ir profesines sąjungas susiburti į tvirtą derybų frontą, kad būtų galima susiremti su šalies kreditoriais ir auditoriais: „Kad kalbėtume vienu balsu, turime pamiršti asmenines ambicijas, partinius tikslus, konkurenciją tarp grupių ir rinkimines strategijas. Visa tai neteks reikšmės, jei galų gale kova dėl nacionalinio išsigelbėjimo bus pralaimėta.“

Graikų dienraščio „To Ethnos“ apžvalgininkas Georgesas Delastikas protestuoja prieš vokiečių pasiūlymą, kurio negalima laikyti draugiškos šalies žingsniu: „Dokumente rekomenduojamos tokios sąlygos, kokias diktuoja užkariautojas pavergtai tautai, tad jį graikai turėtų laikyti priešišku valstybės, kuri nori sunaikinti Graikijos suverenumą, puolimu, panašiu į nacistinės Vokietijos invaziją 1941 balandį. Vokietis nuspręs uždaryti mokyklas ir ligonines arba kelis mėnesius nemokėti valstybės tarnautojams algų ar pensijų. Niekinga, kaip vokiečiai ketina priversti graikus badauti tiesiogine to žodžio prasme. Šis dokumentas parodo bjauriąją euro zonos ir ES pusę XXI amžiuje.“

Žinote, skaičiau šį tekstą keletą kartų. Mintis apie kiaulišką elgesį lenda dar labiau. Ši situacija labai panaši į analogiją Lietuvoje. Pamenate, buvo toks EBSW ir jos vadovai? Tie, kur iššvaistė svetimus pinigus. Panašu, kad pagal Graikijos scenarijų turėjo būti švaistūnai ne baudžiami, bet jiems duodama dar kiek nors milijonų ir dar didelis „ačiū” pasakytas, kad jie priėmė.

O man atrodo viskas turėtų būti paprasčiau – pagyveno graikai į skolą ir neatsakingai daugelį metų, tai dabar gali kiek ir pabadauti, daugiau padirbėti. Gali atsisakyti 13 ir 14 atlyginimo (tokio akyse nesu matęs per maždaug 18 mano darbinės veiklos metų). O jei kas duoda jiems piniginę paramą, tai turi ir akylai sekti, kaip ta parama naudojama. Nes duok kvailiui, kuris nemoka elgtis su pinigais, papildomų lėšų, tai jis po mėnesio ateis ir sakys „duok dar”.

O jei būčiau vokietis, tai vien už Graikijos spaudos atstovų ES paramos ir Vokietijos ištiestos pagalbos rankos sulyginimą su naciais paprašyčiau arba atsiprašyti, arba pasiųsčiau toliau toliau. Pvz., pačiam užsidirbti ir pabandyti iš to pragyventi. O tada jau būti išdidžiu graiku.

P.S. Kai šiandien radau prie kito straipsnio „Respublikos” IP adreso (autorius Tabis) komentarą apie Graikijos žurnalistus ir mane, nutariau, kad verta pamatyti jį ir kitiems: „Labai kvaila kai tokie realiai žurnalisto darbo nevalgę Radzevičiai lygina save su Tomkumi. Ar pačiam D.Radzevičiui, būnant eiliniu valdininku negėda savęs lyginti su tikru žurnalistu? jau vien kaip LŽS “pirmininkas” šiandien užsipuolė Graikų žurnalistą, vemti verčia – tikro valdininkėlio kliedesiai. Apie kokią spaudos laisvę toks radzevičius apskritai turi kalbėti ir atseit atstovauti Lietuvos žurnalistus?” Nieko nuostabaus, kad toks Tabis panašus į graiką :-).

14 komentarų

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  stop, situacija su Graikija net rimtesnė, nei mums rodoma ir mes kslbame. Tai – lakmuso popierėlis. Atvirai pasakysiu, niekaip nesuprantu, kaip Graikijos valdžios apgaules ir tokį elgesį kentėjo kitos ES šalys. Matyt, ten rinkėjai kantresni. O Graikijos reakcija nieko bendro su suverenitetu neturi. realiai jei yra bankrutavę. štai apie ką kalba. Tik niekas to nenori lesiti. Tad ir vadina gelbėjimus. Todėl graikai turėtų suglausti ausis ir kuriam laikui pamiršti ambicijas arba… būti biedni, bet išdidūs. O jie nori kitų sąskaita būtiir sotūs ir išdidūs. Pasakykite man, kuo kalti LT žmonės,kuriems viskas visur buvo mažianam, kai Graikijos pensijos yra toookios palyginus su m umis ir visos dar į baisesnę skolą.

  Atsakyti
 2. stop

  Gerb. Dainiau, bet juk politika, kur emocijos liejasi per kraštus. Ir aš kiek kitaip perskaičiau visą situaciją. Vokietija pateikė pasiūlymą (o gal reikalavimą), kuris, mano nuomone, nėra adekvatus problemų mastui ir turbūt analogų neturintį istorijoje. O graikai sureagavo taip kaip sureaguotų kiekviena suverini valstybė – ėmė ir „užtrumpino derybas”, nors iki to laiko naujasis graikų premjeras L.Papademos vykdė reikalavimus bei ėmėsi daugelio nepopuliarių struktūrinių reformų. Graikijos ir likusios ES padėtis primena kalinio dilemą. Abiem pusėms reikia kažkaip susitarti, priešingu atveju, pasekmės bus blogesnės. Tą graikai puikiai supranta, tad ir vyksta žaidimas. Dėl skolinimosi tokia dilema. Neatsakingas skolinimasis yra labai blogai, bet o kaip skolinimu tam, kuris sunkiai gali sau tai leisti? Sunku patikėti, kad bankai negalėjo žinoti apie Graikijos būklę. Dabar viskas kariama ant tų ir taip nelaimingų graikų.

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  stop, jie ir nėra demonai. Tačiau gyventi kitų sąskaita ir dar iš kitų reikalauti malonių – nesąžininga ir negražu. Juolab vadinti tuos, kurie bando gelbėti, naciais. Ar tu manai, kad naciais vadinti gerai?

  Atsakyti
 4. stop

  Na, ne viskas taip paprasta graikų tragedijoje. Užmirštami antro plano veikėjai – skolintojai. Graikai netapo tinginiais per vieną naktį, tačiau paskolos jiems upeliais už žemas palūkanas ilgus metus tekėjo ir visi ramiai tarsi ant pečiaus sėdėjo iki būsto paskolų burbulo sprogimo JAV. Pamirštama, kad euro zona sukūrė visiems iliuziją apie patikimumą, geresnį gyvenimą. Graikai, būdami ne ES, jokiu būdu nebūtų gavę lengvo priėjimo prie finansinių išteklių. Sutarkime, jeigu ligonis (ekonomika) serga, tai reikia jį gydyti, o ne moralizuoti. Po Graikijos bankroto turėtume ne vienos, o trijų ar penkių dalių ES tragediją. Vokietijos siūlomas vaistas – griežta ekonomija (austerity)- veikiau nuodas nei vaistas. Ne taip veikia ekonomika.

  Atsakyti
 5. Radzevičius nesupranta

  kad Vokietijos sąlygos reiškė nepriklausomybės atidavimą kažkokiam ES funkcionieriui/-ams. Berods, Merkel paskui pati užsiminė, kad čia maždaug buvo pajuokauta. Taigi, nespręskim apie tautą pagal „gilią” Radzevičiaus išmintį. O kad nebuvo kontrolės keliolika metų tai tiesa

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Tam, kuris sako, kad Radzevičius nesupranta, noriu užduoti klausimą – jei tu prisidirbsi skolų ir nemokėsi tvarkytis su pinigais, o paprašysi iš manęs naujos paskolos, tai aš duodamas neturiu teisės reikalauti, kad galėčiu prižiūrėti kaip tu elgiesi su tais pinigais? Atsipeikėk. Net bankai skolindami žiūri, kur juos naudoji. Kuo čia dėtas suverenitetas kvailio, kuris dėl savo nemokšiškumo reikalauja pagalbos. Realiai tokius kaip graikai reikia gydyti psichoterapija, nes jie neturi žalio suvokimo apie pinigus ir yra reliai priklauosmi nuo jų neprotingo leidimo. Čia kiap tie, kurie preka parduotyvėje viską iš eislės, nes turi priklausomybę. Ir nenori net gydytis. Panašu, kad graikai kaip kokie alkoholikai nepripažįsta net savo problemos.

   Atsakyti
 6. Tomas

  Dainiau – ne „kitus”, o kai kuriuos iš tų kitų. Dažniausiai tuos, kurių nuomonė ir pažiūros nesutampa su jųjų. Arba kurie – o nedorėliai – drįsta jiems prieštarauti. Šiuo atveju strėlės tau. Nes, kaip pats rašei, nori tave nubausti:)

  Atsakyti
 7. Dainius Radzevicius

  Simai, tai reiškia, kad mes į graikus panašūs ne vien pavardėmis 🙂 o jei rimtai, tai yra dar vienas faktas – graikų ūkininkai gauna 10 kartų didesnes subsidijas nei lietuviai.

  Atsakyti
 8. Simas

  Tai aš daugeliui pažįstamų sakiau, kad graikai į gatves išėjo tuomet, kai jiems nebedavė 13 atlyginimo… Niekas netikėjo. Lietuvos žiniasklaida prisidėjo prie to informacinio vakuumo. Gi realią situaciją pakankamai gerai žino tie, kurie daugiau ar mažiau bendrauja su pačiais graikais. Ir jie iš tikro, šiuo atveju, labai panašūs į lietuvius. Tiesiog nemoka efektyviai paskirstyti darbo ir dirbti…

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevicius

  Tomai, tegul rašo, bet ko jie taip nori kitus dergti? O štai verslininką Igną Staškevviˇių vakar kaip pusdievį pateikė net oirmsjame puslapyje. Kažkokia durnalistika

  Atsakyti
 10. Tomas

  Kaip suprantu, Dainiau, „Respublikos” vaikinai ne tik dažnokai skaito blogą, tačiau dar ir komentuoti jame nevengia. O toks jų dėmesys šį tą sako, ar ne?:) Ką jie ten berašinėtų

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *