Kaip bausti redaktorius, kurie naudoja suklastotus dokumentus?

Jau rytoj ryte apie 9 val. šiame dienoraštyje pasirodys publikacija apie vieną leidinį, kuriame naudojami ir suklastoti dokumentai.

Remiantis tokiomis klastotėmis iš esmės ne tik kaltinami žmonės nebūtais dalykais, bet net įžūliai iliustruojami laikraščio puslapiai. Tokiu būdu bandoma sudaryti skaitytojams įspūdį, kad tai tikri įrodymai.

Todėl šiandien man labai įdomu sužinoti mano skaitytojų nuomonę, kaip reikia vertinti ir kokių priemonių teisėsaug turi imtis, kad tokie leidiniai, jų vadovai negalėtų taip įžūliai elgtis.

Visus pasiūlymus ir mintis galite rašyti komentaruose.

Veringiausio pasiūlymo autoriui įteiksiu originalius dainius.org maškinėlius 🙂

18 komentarų

 1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  azarte, jaučiu, kad truputį per daug iš manęs norima. LZS vadovo funkcijos niekaip neapima tisėsaugos darbo ar bent jqu aktyvaus bendradarbiavimo. Mūsų darbas yra ginti žurnalistų teises, žodžio laisvę ir rūpintis etika. Nusikaltimų darymas yra prokurorų rūpestis. Todėl mano klausimad čia buvo ateiktas susižinoti, kokias priemones ir įrankius žmonės mato kaip efektyvius. Deja, bet teisėsauga veikia dažnai neefektyviai.

  Atsakyti
 2. azartas

  Keista, man atrodė, kad aš turėčiau jūsų, kaip LŽS pirmininko, to klausti.
  Jei matote teisės pažeidimą ir negalite jo įtakoti, perduokit informaciją tiems, kas gali kažką padaryti. O jei nėra nei vienos tokios institucijos, gal reikėtų imti kokį seimo narį už skverno ir suorganizuoti reikalingą įstatymą? Tam, kad ateityje tokia situacija nepasikartotų. Pradžiai bent jau su teisinkais pasikonsultuoti.
  Pasibėdavoti ir nieko nedaryti – nacionalinis lietuvių sportas.

  Atsakyti
 3. azartas

  300 straipsnis. Dokumento suklastojimas ar disponavimas suklastotu dokumentu
  1. Tas, kas pagamino netikrą dokumentą, suklastojo tikrą dokumentą arba žinomai netikrą ar žinomai suklastotą tikrą dokumentą laikė, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo,
  baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Ačiū, mielieji už pasiūlymus 🙂 Savo subjektyviu vertinimu, manau, kad verčiausi yra Šarūno ir Tomo (beveik vienodi) pasiūlymai. Todėl jiems priklauso dainisu.org originalūs marškinėliai. Atsiųskite mano e-paštu savo dydžius (spėju, kad šarūno yra L) ir jau kitą savaitę įteiksiu Jums marškinėlius 🙂 Nešiokite į sveikatą.
  Ir labai labai ačiū visiems kitiems už išsakytas mintis. Diksuija gali būti tęsiama, todėl jei per savaitę sulauskime dar kokių originalių ir vertingų pasiūlymų, marškinėlius įteiksime ir kitiems komentraų autoriams.

  Atsakyti
 5. HyperBass

  Ua-ua-uaaaaa. Kad fokusas nelabai pavyko… O, beje, laisvaslaikrastis gauna kokių nors reklamos užsakymų iš įmonių, kurios atsižvelgtų į LŽS nuomonę?
  Ibelhauptaitės su Valatka išsidirbinėjimas buvo gerokai didesnė nuodėmė, negu konkrečiai šiuo atveju Drižiaus.

  Atsakyti
 6. Hyperbass

  Tai teisėsauga prašė Tamstos suturėt arklius rytoj iki 9, kad nebaidyt šamų, ar Tamsta čia kaip cirke prieš fokusą bugnus barbenate?

  Atsakyti
 7. Hyperbass

  Na bet vis dėl to, ponas D., dabar einate tiek ryžos tarkos, tiek Gaidenio, tiek Žalimo, tiek to nutukusio neonacio Keršio, ar to velniaus Kuprevičiaus keliu, kad tuoj tuoj kaip dėsiu tokią informaciją, tai visi išsižios…
  Dabar turite faktą – padirbtą dokumentą, iš esmės už tai lyg ir BK kai kam gresia, ar ne? Tai vadinasi jei esate pilietiškas žurnalistas, tai atlikite savo, kaip teisišką valstybę mylinčio piliečio pareigą – praneškite šiuos duomenis teisėsaugos institucijoms. Po to vėlgi – esate lyg ir šioks toks žurnalistas, tada apie tai parašykite postą čia, nes kaip suprantu šiam momentui tik čia tiražuojate savo darbus.
  O dabar – tam tada tam – reklama, kaip to a.a. obuolio lietuvos rytas – storas, vienintelis, nuostabus…. rytoj. Arba parašykite motyvus, kodėl delsiate (postą sukergti per 10 min. galima) ir reklamuojate, arba mane vis labiau įtarimas apima, kad ar nebus visas garas švilpukui, kaip ir dauguma anksčiau paminėtų personų elgėsi.

  Atsakyti
 8. Šarūnas

  Jeigu yra suklastoti parašai – tai čia jau kriminalas. Bet, kaip suprantu, parašų nėra. Tokiu atveju, tariamų parašų autoriams belieka kreiptis į teismą dėl šmeižto.

  Atsakyti
 9. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Šarūnai, tokiu atveju jau rytoj informuosiu apie tai visuomenę. Tikiuosi ir http://www.lzs.lt įsidės 🙂 Kita vertus, manau turėtų ir tie, kieno vardu neva yra pasirašyti suklastoti dokumentai, nesnausti.
  O šiuo atveju bus leidinys, kuris su etika, mano nuomone, apskritai nesusijęs niekaip.

  Atsakyti
 10. Tomas

  Respublika ar Lietuvos zinios?:)

  O dėl priemonių – viena iš veiksmingiausių vis tiek yra viešumas. Paraleliui su teisiniais veiksmais, tik kad jie, žinia, ilgokai trunka.

  Dar vienas geras dalykas – oficialus LŽS pasiūlymas valstybės įstaigoms nebendradarbiauti su tokiais leidiniais. Šiuo atveju kalbu apie viešinimą – reklaminius tekstus ir pan. Paprastai kalbant, jei leidinys neetiškas ar blogas kitaip – jam tokių dalykų neduoti. Žinia, reklama – motina maitintoja, nesinori jos netekti, oi nesinori..:)

  Nesu tikras, kaip tai reikėtų įforminti oficialiai, tačiau pati idėja būtų tokia

  Atsakyti
 11. Algis

  Manau, reiktų laikytis pozityvaus principo. Ne bausti netikėlius (nes daugeliu vykdytojai bijo, kad purvą imti pils ant jų, o tokie leidiniai yra būtent to specialistai, todėl daugeliu atveju bausmės neveiksmingos), o skatinti etiškai besielgiančius (etiškumą vertinti turi nepriklausoma institucija) – kad ir parama, arba mokesčių lengvatomis, arba įvertinant profesiniais apdovanojimais.

  Atsakyti
 12. Šarūnas

  Dainiau, apie teisinę atsakomybę čia sunkoka kalbėti. Vis dėlto, net jei suklastoti dokumentai publikuojami sąmoningai, leidinys visada gali užimti „durniaus” poziciją, t.y. pasakyti, kad pasitikėjo šaltiniu ir nenutuokė, kad dokumentai – klastotės. Ir ką tada įrodysi? Geriausiu atveju, aplaidų darbą. Etikos kodeksas čia, manau, yra vienintelis ginklas. Bet jeigu leidinys toks, kuriam į kodeksą nusispjaut – ginklų apskritai nėra. Teisėsauga nepajėgė imtis jokių veiksmų, kai vienam leidinyje, andai kontroliuotame vieno banko, pasirodė aiškiai iš ikiteisminio tyrimo nutekinta informacija, taigi būtų naivu tikėtis, kad ji ko nors imtųsi tokiu atveju. Todėl mano pasiūlymo esmė – ne teisėsauga, o pilietiškumas. Jei žiniasklaidos priemonė užsiima tokiais dalykais, reikia apie tai informuoti visuomenę. Tą, beje, labai gerai galėtų daryti LŽS. O visuomenė, manau, ilgainiui atskirs pelus nuo grūdų.

  Atsakyti
 13. liga su paūmėjimais

  suinteresuota pusė turi kreiptis į teismą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo skubos tvarka – kreipimasis, teismo sprendimas, antstolio ėjimas į redakciją/spaustuvę, etc.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *