Spaudos laisvės dieną Briuselyje sprendžiama amžina problema – kas apgins drąsius žurnalistus

Šiandien Tarptautinės žurnalistų federacijos pastogėje prasidėjo dviejų dienų konferencija apie etiškos žurnalistikos iniciatyvas. Ir vėl graikas, lenkas, ispanas, italas kėlė amžiną klausimą – kas apgins dorą ir etišką žurnalistą nuo nepadoraus redaktoriaus ar leidėjo.

Su greta sėdinčiu Arkadijumi Vinokuru sutarėme – visų pirma, pats žurnalistas turi turėti stuburą. O tikri drąsuoliai paprastai gina kitus. Jei jis bus drąsus ir stiprus, pasigins pats. Tačiau jam pakaks moralinės paramos. Ir tai gali tikrai suteikti jo gerbėjai.

15 komentarų

 1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Tabi, lyg ir ištaisiau jas jau 🙂 Beje, jei nori viską suskaičiuoti, bijau, kad tai neįmanoma misija. Jų buvo ir bus.

  Atsakyti
 2. Tabis

  STATAU ALAUS TAM, KURIS SUSKAIČIUOS RADZEVIČIAUS RAŠYBOS, SKYRYBOS IR KITAS KLAIDAS:
  Regi, aš manau, kad prostitutėmis vadinti šiaip sau negalime vieni kitų. Tą ir bandžiau pasakyti. Bet jei bendra kultūra ir teisė leidžia, tai mano norai apriboti mano galimybe vartoti tokį turinį ar ne. Arkadijus yra LŽS narys. Šioje konferencijoje jis pakviestas individualiai kaip lrytas.lt kolumnistas. Tokią teisė organizatoriia turi. Kiek pamenu, pernai vykusioje konferencijoje Vilniuje Lietuvos viešbutyje jis ktyviai dalyvavo diskusijose ir krito į akį. Beje, ne dėl įžeidinėjimų, o dėl svao tsraispnių ir nuomonė apie tautinių ar kitokių mažumų reikalus.

  Na o nuo LŽS esu oficialiia pakvietas aš.

  Tačiau noriu, kad supratsume, kad AV kaip ir daugelis kitų žurnalistų naudojasi savo kūrybine galia ir teisę į žodžio laisvę taip, kaip moka ir pajėgia.

  Kartais man nepatinka, kad koks kitas LŽS narys, pvz., Artūras Račas, vadina ką nors dunduku. Taip pat yra kalbėjęs ir ne LŽS narys R. Valatka. Bet… Tai nereiškia, kad turėčiau aš ar kas kitas vertinti kolegas pagal myliu/nemyliu ir dėl to priimti į bendruomenę ar ne. Dar daugiau, kaip tik bijau vieingos ir teisingos pozicijos. Tokią jau turėjome prieš daugiau nei 20 metų. Tačiau jei etikos sargai pasakys, kad A. Vinokuras ar kas kitas pažeidė etiką, tuomet galios bendra tvarka — atsiprašyti už savo žodžius ir atsakyti, pripažinti klaidą ir nebeklysti toje pačioje situacijoje. Kitu atveju gali būti ir įspėjimai ir net šalinimai iš bendruomenės. Tikiuosi pabandžiau kažkaip pakomentuoti situaciją ir atsakiua į tavo klausimus?

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius

  Regi, visada tokiuose renginiuose nurodoma narystė, jei ji yra. Viskas čia ok.

  Atsakyti
 4. Regis

  Dėkui už paaiškinimus dėl LŽS. Aš internete susiradau oficialią dalyvių išklotinę ir ten prie jo radau prierašą “Lithuanian Journalist Union”. Matyt su tokia kortele jis garbingai sukiojasi toje konferencijoje. Tai tik jo sąžinės reikalas prisistatyti taip kaip iš tikrųjų yra. O l.rytas juk ne paslaptis, kad visų išsilavinusių žmonių laikomas smarkiai pageltusiu leidiniu. Dar matyt geltonesniu (rudesniu) už Respubliką. Taip manau.

  Dundukas ne visai tinkamas palyginimas. Prostitutė tai žmogus parduodantis savo kūną arba tiesiog parsiduodantis. A.Vinokuras net nepaaiškino kur jis mato būtent parsidavimo veiksmą (veiksmus). Bet tai tiek to. Nėra čia ką aiškintis juodose technologijose. Priimti į bendruomenę ar ne čia viena, o viešai atviru pareiškimu pasmerkti tokį neetišką elgesį tikrai galima ir reikia, ir neleist tokiam asmeniui lipdyti ant savęs LŽS vardo. Tai visai kita. Nes kitaip paskęsit tose eksperimentuose ar ekskrementuose.

  Atsakyti
 5. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, aš manau, kad prostitutėmis vadinti šiaip sau negalime vieni kitų. Tą ir bandžiau pasakyti. Bet jei bendra kultūra ir teisė leidžia, tai mano norai apriboti mano galimybe vartoti tokį turinį ar ne. Arkadijus yra LŽS narys. Šioje konferencijoje jis pakviestas individualiai kaip lrytas.lt kolumnistas. Tokią teisę organizatoriai turi. Kiek pamenu, pernai vykusioje konferencijoje Vilniuje Lietuvos viešbutyje jis aktyviai dalyvavo diskusijose ir krito į akį. Beje, ne dėl įžeidinėjimų, o dėl savo straipsnių ir nuomonės apie tautinių ar kitokių mažumų reikalus.

  Na o nuo LŽS esu oficialiai pakviestas aš.

  Tačiau noriu, kad suprastum, kad A.V. kaip ir daugelis kitų žurnalistų naudojasi savo kūrybine galia ir teise į žodžio laisvę taip, kaip moka ir pajėgia.

  Kartais man nepatinka, kad koks kitas LŽS narys, pvz., Artūras Račas, vadina ką nors dunduku. Taip pat yra kalbėjęs ir ne LŽS narys R. Valatka. Bet… Tai nereiškia, kad turėčiau aš ar kas kitas vertinti kolegas pagal myliu/nemyliu ir dėl to priimti į bendruomenę ar ne. Dar daugiau, kaip tik bijau vieningos ir „teisingos” pozicijos. Tokią jau turėjome prieš daugiau nei 20 metų. Tačiau jei etikos sargai pasakys, kad A. Vinokuras ar kas kitas pažeidė etiką, tuomet galios bendra tvarka – atsiprašyti už savo žodžius ir atsakyti, pripažinti klaidą ir nebeklysti toje pačioje situacijoje. Kitu atveju gali būti ir įspėjimai ir net šalinimai iš bendruomenės. Tikiuosi pabandžiau kažkaip pakomentuoti situaciją ir atsakiau į tavo klausimus?

  Atsakyti
 6. Regis

  Aš kažką girdėjau, tik tikslių frazių nežinojau. Na tai puiku, prostitute nevadino reiškiąs kai tik bus koks pretekstas, pirmyn. Ar ne? Štai toks A.Vinokuras kaip niekur nieko toliau sau gyvena, dirba ir nemato problemų. Net gi nuo LŽS (kiek suprantu) kaip žurnalistas važiuoja į žurnalistų konferencijas. O žmogus realiai apsitepęs ir smirda. Jums ne smirda? Man jis dvokia. Atliko eksperimentą pasikapstė savo ekskrementuose ir pabandė ištepti prezidentę. Nelabai pasisekė, bet užtat pats po šio veiksmo dvokia ir smirdi. Aš ir klausiu, o jeigu tave pabandys apš..? Aš tikrai negalvojau, kad prie šio žmogaus gali būti užrašas „Lithuanian Journalist Union”, maža to šalia kaip niekur nieko sėdėti „President of Lithuanian Journalists Union”. Aš ir sakau, kad gal aplinkiniai konferencijoje lengvai nusistebėtų, ar ne? Beje o nuo LŽS tikrai nebuvo daugiau kam važiuoti į konferenciją apie etiškos žurnalistikos iniciatyvas?

  Atsakyti
 7. Dainius Radzevičius

  Regi, mane respublikos grupė be jokių pagrindimų vadino suteneriu ir šmeižiku. Tad šio leiidnio grupės man akip argumento gali net neminėti.
  O jei kalbame apie bendrą kultūrą ir lygį, tai su tavimi sutinku ir apie tai pats rašiau ir komentaruos eir šiame bloge. Galiu tik pasikartoti. Ginčo nėra. Tačiau keistis turi kiekvienas pradėti nuo savęs.

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius

  Regi, ačiū už „JŪS”. Jau apibendrini?

  Atsakyti
 9. Regis

  Tai galima ir tekstą išversti. Paaiškinti jog pretekstas buvo prezidentės pasakymas, kad už žodžius ji neatleidinėja. Labai bendra frazė. Gal net prezidentė konkrečiai šią teisėją ruošiasi atleidinėti kaip tik ne už žodžius, o už darbus ir t.t. Man tik keista iki ko jūs žurnalistai ritatės. Iki Seimo reitingų? Juk ta pačia kryptimi judate. Atrodo linksma, o turėtų būti labai labai liūdna ir rimta. Ir toks ponas A.Vinokuras iš greitos pažiūros atrodo tiesiog neadekvatus, o pasigilinus pakankamai pagrįstai gali būti įtartas esant dalyvis (įrankis) vykdyti juodomis technologijomis paremtų viešųjų ryšių akcijų. Beje buvo atliktas sąmoningas veiksmas žinant, kad tai draudžiama ir baudžiama veika. Po prezidentės ar būtų malonu išgirst pavadintu pvz. žurnalistu prostitute, pavyzdžiui. A? O juk taip gali būti. Ta pati Respublika manau ir visą paaiškinamąjį tekstą parašytų. Kodėl gi ne?

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regi, panašiai ir verčiu 🙂 O jei rimtai, tai apie tai igi daug diskutavome. Tokių ir panašių nuomonių apie savo valdžią nestokoja beveik visi pietų Europos žurnalistai. Kartais tai i vadinama žurnalistine drąsa. Mano galva čia klausimas paprastas – ar imame tik frazę ar visą tekstą vertinti. Kadangi tekste yra aiški nuoroda į provokacinį komentarą, tai galiu priimti aš net tai. Tačiau jeigu vertinu atskirą frazę, tai būtų galima vertinti kaip įžeidimą. Bet yra dar viena medalio psė. Man ji labai svarbi. Tai bendra kalbėjimo kultūra. Čia diskusijų yra mažiau. Man akvaizdu, kad tokia kalbėsena Arkadijus Vinokuras demonstruoja ir atitinkamą kultūrą.

  Atsakyti
 11. Regis

  Dainiau, ar teisingai išverčiau į anglų kalbą A.Vinokuro žodžius apie Lietuvos Respublikos prezidentą – D.Grybauskaitė is cold bitch, and emotional (but incompetent) political prostitute. Gal tokio lygio vertinimus reikėtų įvertinti kaip naujas etiškos žurnalistikos iniciatyvas? Ir pasidalinti jomis su kolegomis žurnalistais iš kitų šalių? A.Vinokuras kiek suprantu galėtų be tarpiškai pasidalinti savo vizijomis.

  Atsakyti
 12. Marius

  Iš kur doras ir etiškas žurnalistas gali žinoti, kad jis toks yra? Nebent pats save tokiu laiko. Parodykit nors vieną žurnalistą, kuris pats apie save kitokios nuomonės? Neabejoju, kad toks Arkadijus Vinokuras pats save laiko etiškos žurnalistikos etalonu, didvyriu. Arkadijus Vinokuras vardan “savo etikos“ pasiruošęs vienas eiti prieš visą ,,amoralių tamsuolių ešeloną‘‘.
  Etiškas ir doras žurnalistas niekados nekovos, neneigs ir nesigins nuo nepadoraus redaktoriaus ar leidėjo. Kaip sakė rusų poetas ir rašytojas Nikolajus Nekrasovas: “ Сила с неправдою
  не уживается“. Galiu tik pratęsti: etiškas ir doras žurnalistas su nepadoriu redaktoriumi, leidiniu paprasčiausiai nesusigyvena. Nesusigyvena.
  Klausimas visados ir yra atsakymas nes atspindi klausiančio pasaulėžiūrą. Todėl toks klausimas: kas apgins dorą ir etišką žurnalistą nuo nepadoraus redaktoriaus ar leidėjo jau yra nepadoraus ir ne etiško žurnalisto klausimas. Etiškas ir padorus žurnalistas niekados nekels tokio klausimo kaip jam apsiginti nuo nepadoraus ir neetiško redaktoriaus, leidinio. Priešingai nei Arkadijus Vinokuras su Lietuvos rytu ir jo redaktoriumi, padorus ir etiškas žurnalistas su jais nesusigyvens.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *