V. Tomkus prieš D. Radzevičių: bylos tęsinys šiandien 13.30 val.

pagal | 2012/05/28

Kažkaip jau įprasti tapo pasimatymai Vilniaus miesto 2 apylinkės teisme su žiniasklaidos ir kitų sričių verslininku Vitu Tomkumi, kuris už mano viešai paskelbtą nuomonę apie jį ir jo žiniakslaidos priemones iškėlė baudžiamąją bylą dėl galimo šmeižto ir paprašė 1 milijono litų dydžio kompensacijos už savo „gerą vardą”.

Kadangi bylos aplinkybes nuolat aiškinti jau net nuobodu, todėl pridedu naudingą nuorodą į visą reikalingą informaciją.

Šiandien byla toliau bus nagrinėjama iš esmės. Teisme 13.30 val. turime susitikti ir išklausyti dviejų lietuvių kalbos ekspertų paaiškinimus teismui dėl jų išvadų apie mano komentarą.

Abu ekspertai pripažįsta, kad mano paskelbtas komentaras yra nuomonė. Kaip žinia, pagal įstatymus už etišką nuomonės skleidimą Lietuvoje nebaudžiama. Mano komentaro nė viena savireguliacijos įstaiga nėra įvertinusi kaip netinkamo.

Tačiau V. Tomkaus nusamdyta lietuvių kalbos istorijos specialistė dar pažymėjo, kad mano nuomonė turi ir informacijos požymių, gali žeisti V. Tomkų ir dar ta nuomonė nėra adekvati. Teisėja jau ne kartą byloje pažymėjo, kad byla nagrinėjama ne dėl V. Tomkaus įsižeidimo (tokią žmogišką teisę jis, ba abejo, turi), o dėl galimo šmeižto. Tačiau dėl šios dalies kol kas jokių rimtų argumentų ir įrodymų verslininkas V. Tomkus nėra pateikęs.

Taip pat labai svarbu priminti, kad šią bylą atidžiai stebi Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacija, kuri rūpinasi ir žodžio laisve. Pradėjus teismui nagrinėti šią bylą, ši solidi organizacija labai aiškiai yra išreiškusi savo nerimą, kad Lietuvoje už pareikštą nuomonę galima persekioti žmones baudžiamąją tvarka:


„VIENNA, 24 October 2011 – The OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatović, expressed concern at the criminal defamation trial of Dainius Radzevičius, the Chairman of the Lithuanian Union of Journalists, that started in Vilnius today.

“Radzevičius is accused of defamation for expressing an opinion in his blog on the alleged behaviour of some media outlets. Matters of such public importance and interest should be allowed to be discussed freely and with the highest degree of legal protection,” said Mijatović.

Vitas Tomkus, the owner of Respublika newspaper, filed criminal defamation charges against Radzevičius for comments made in his blog in reference to a diplomatic cable published by WikiLeaks. The cable claimed that some Lithuanian media coerced advertisers into placing ads by threatening them with smear campaigns. Respublika was mentioned in the cable as an example of this bad practice.

“This case illustrates the need for Lithuania, the current OSCE Chairmanship, to abolish criminal defamation laws altogether, in order to relieve its media from the ‘chilling’ effect of those outdated provisions,” said Mijatović. “We see that even jurisdictions with a good media freedom record are not immune from criminal libel and insult cases”.

“It is a high time that Lithuania reformed its defamation law to encourage similar changes in other OSCE participating States. This would be in line with the Lithuanian Chairmanship’s own priority of media freedom,” said Mijatović.

Only 13 OSCE participating States do not have criminal defamation provisions. The Office of the OSCE media freedom representative has been advocating complete decriminalization of libel and insult since its establishment in 1998.”

2 komentarai

  1. Justas

    Ir vis dėlto aš nesutinku su ESBO memorandumu. Kiekvienas turi turėti teisę ginti tariamai pažeistas jo asmenines teises teismine tvarka. Taip yra ir pirmąja pataisa besididžiuojančiose JAV, taip turi būti ir pas mus. Tai – normalios rule of law valstybės principas. Kitas reikalas yra bylų nagrinėjimo proceso reforma pirmosios instancijos teismuose, savotiškas filtras, kokį turi LAT. Beje, aš jokio šmeižto nei publikacijos dieną, nei dabar nė su žiburiu p. Tomkaus atžvilgiu Jūsų, Dainiau, nuomonėje taip ir nemačiau 🙂 Taip, kad teismo sprendimas neturėtų bent jau manęs labai nustebinti.

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *