Pagal ką renkame politikus į valdžią? Vaizdas yra svarbesnis

Seimo narė Inga Valinskienė garsėja ne įstatymų leidyba, o fiziologiniais "privalumais" (foto iš "Žurnalas žmonės internetinio puslapio")

Duomenys rodo, kad Lietuvoje kandidatus renkame pirmiausia pagal asmenybes. Ir esame šia linkme kraštutiniausiai nusiteikę visoje Europos Sąjungoje (2009 m. specialaus Eurobarometro duomenys).

Apie tai nesinorėjo rašyti, bet perskaičiau kolegos Artūro Račo komentarą „Dūstu iš pavydo”, nutariau ir aš šiek tiek „padusti”. Tik ne iš pavydo…

Artūras Račas rašo:

„Galbūt aš šiek tiek nenormalus – priklausau tai kategorijai rinkėjų, kuriems neįdomu, kaip politikai šoka, dainuoja, raugia agurkus ar kepa duoną. Man įdomiau, ką jie veikia, kaip jie mąsto (jei iš vis sugeba), ką jie planuoja.

Todėl atsiverčiau TS-LKD “200 darbų” ir bakstelėjau pirštu ant pirmo pasitaikiusio – “Užtikrintos geresnės sąlygos auginti vaikus”. Skaitau: 28 nauji darželiai, 9430 daugiau ugdomų vaikų, 194,1 mln. litų ikimokyklinio ugdymo krepšeliui. Ir dar: “Rūpindamiesi stipriomis šeimomis…sudarėme gerokai palankesnes sąlygas auginti vaikus.”

Gražu, ar ne? Taip, bet tik tada, jei rūpi rauginti agurkai ar gražiai sušukuotas šunelis.”

Jei tikėtume minėtais Eurobarometro 2009 metų tyrimais, Artūras yra tikrai šiek tiek nenormalus. Kaip ir aš 🙂 Ta prasme, kad esame įsitikinę, jog renkame valdžią ne pagal tai, kaip politikai „atrodo”. Taip sakant, nesame statistiniai rinkėjai 🙂 Kita vertus, kai kurie politologai gali mus ir paguosti, nes jie teigia, kad:

„Savaime tai nėra blogai, nes renkame ne vien dėl to, kad kažkuris kandidatas mums atrodo „gražus“. Vertiname ir sąžiningumą, ir aktyvumą, ir profesionalumą.”

Liūdina tik kitas dalykas, kurį teko skaityti Ainės Ramonaitės sudarytoje monografijoje „Partinės demokratijos pabaiga?“:

„Geriausiai mūsų visuomenės nuomonei atstovauja populistinės ir „ideologiškai nenuoseklios“ partijos.
Tokios, kurios gali pažadėti ir didesnes išmokas visiems, ir visiems mažesnius mokesčius tuo pat metu. Tad gal tuomet, jei mūsų pačių pozicijos ne itin nuoseklios, tikrai geriau rinkti politikus pagal jų asmenybes?”

Tai gal padiskutuokime, pagal kokius kriterijus geriau rinkti tuos Seimo narius?

Nes kai perskaičiau Rimvydo Valatkos komentarą 15min.lt apie makaronus rinkėjams, ir ypač siūlomus to paties Arūno Valinsko kažkaip keistai keistai pasijutau:

„Sprendžiant iš šio kandidato aprangos kodo, televizija – daug rimtesnis projektas už Seimą. Net ir į rajoninę televiziją su Vincuku, kuris pašapęs taranavo studento automobilį, o po to dar aprėkė jaunuolį, kad su tokia prasta gelda vargšas važinėja, ne tik A.Valinskas, – niekas neitų.

Į Seimą eina. Simboliška. Televizoriaus vergų ausims reikia bent jau prekinę išvaizdą turinčių spagečių. Politiškai kurčioms ausims tinka ir supeliję makaronai.”

Nesinori, oj kaip nesinori iš mūsų pačių renkamų valdžios žmonių daryti šoumenų.

11 komentarų

 1. Regina

  Dainiau, prisimink kaip Seime atsirado Valinsko Tautos Prisikėlimo Partija….Tai žmonių protesto rezultatas (visviena bus tas pats, tai gal būt išsirinkime, kad būtų linksma)…Taip ir su lenkais – , kadangi lietuvių partijos ėdasi – išsirinkim lenkus ir nereikės važinėt apsipirkinėti į Lenkiją…Tokia logika (neduok Dieve, kad ji išsipildytų).

  Atsakyti
 2. Marius

  Dainiau, gal gali pagrįsti savo baimę, ar bijai nepagrįstai?

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, Venckienė Seime būtų gėri. ta prasme, demokratijos gėris, kuris užtikrina kiekvienam visuomenės sluoksniui turėti savo atstovus išrinktųjų tarpe. tad aš pats N. venckienės buvimą Seime vertinčiau labai pozityviai. Iš principo. bet jei kalbėtume apie kitus dalykus, tai bijočiau tik vieno – kad jos partija būtų prie valdančiųjų.

  Atsakyti
 4. mierga gera

  Regina, čia tai geras…balsuokime už lenkų.Siaubiakas, kaip ir Venckienė.

  Atsakyti
 5. Regina

  Jeigu kas protestuojate dėl buvusių, esamų, ir būsimų…. tai balsuokit tik už lenkų sąjungą..

  Atsakyti
 6. Atgalinis pranešimas: Pagal ką renkame politikus į valdžią? Vaizdas yra svarbesnis | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

 7. Marius

  Ale gi rimtai – Zuoko tai gi neįmanoma pamiršti, jis visąlaik kaip supermenas su profeliariu prisūktas. Jei dega tai neskęsta, o jei skęsta tai vėl spindi.

  Čaplikas kažkos pavargusiu, išvagotu raukšlių veidu, nei gražus, nei energijos man rodos jis nebeturi, tad man n orisi jį į sodybą kur nors nukišti.

  Vsnskienė Ukmergėj ligoninėj, pro Ukmergę važiavau tai pagalvojau gal aplankyti, gal vyr. gydytojas jos koks giminaitis ar bendrapartietis, kad ji iš ten neįšeina. Ir dar Janutienės anonsai per Tv primena vėl apie Venskienę, gera reklama. O vat imsiu ir balsuosiu blyn už Venskienę, užkniso visi kiti, supykau ant jų, atsibodo. Reiktų už Venskienę balsuoti, duos į kuprą visoms išgamoms, bet tik klausimas dėl stabilumo? Neaišku kas bus kai ją išrinksi. Be to visokie Matulevičiai mane prie jos nervina, kaip koks mefistofelis slankioja.

  Atsakyti
 8. Marius

  Neseniai per TV trumpai žvilgtelėjau į priešrinkiminius debatus.
  1. Tai man buvo atradimas Eligijus Masiulis, supratau, kaip jau minėjau, kad jis viską copy paste, o kur paties protas, idėjos, kūrybiškumas ir t.t.?
  2. A. Kubilius visąlaik akcentavo tik tai ką jis gero padarė. Jeigu šalies vadovas nesupranta, kad skaitliukas nefiksuoja gerų darbų o tik viską kas neigiama ir tik piktadarys gali žinoti apie savo gerus darbus. Manau jam laikas užleisti vietą, kad ir kvailesniam už save Viktorui.
  3. Viktoras nemoka nustatyti tokio rimto veido kaip Kubiliaus, bet už tat turi minčių ir idėjų , bet jau bet kokia kaina į valdžią patekti nori, nes tai nauja galimybė nesėsti už senas nuodėmes į cypę.
  4. Socdemas Butkevičius rangosi kaip žaltys su statistika baksnodamas į Kubilių, tipo jis protingiau valdytų. Bet iki amžinatilsio A. Brazausko jis kaip lyderis netraukia visiškai. Nors žmonėms jis ir gali asocijuotis su stabilumu. Dėl šios asociacijos gali gauti nemažai balsų.
  5. Rolandui Paksui reikia atiduoti Lietuvos avialinijas, ko jis į tą politiką lenda. Tiek ir teprisimenu jį iš tos laidos. Kažkodėl pasirodė, kad jis galėtų būti Lietuvos avialinijų veidų, pertvarką ten padaryti, bet tik ne šalį valdyti.
  6. Kaip ir neprisimenu daugiau, dar Gentvilą atsimenu, neužkliuvo, galima rinkti į seimą jį, Klaipėdos uoste patirties įgyjo. Ai, dar mūžiką, bet baigusi ekonomiką, užmiršau pavardę, visi žinot, na Dieve mano, jeigu neprisiminsiu tai ir velniop yra ir be jo už ką balsuoti.
  Tik klausimas ar yra?

  Atsakyti
 9. Marius

  O pagal kokius kriterijus dauguma turi šansą rinkti seimo narius ar partiją?
  1. Pagal žinomumą ,( žinau, ne žinau).
  2. Pagal TV sukurptą įvaizdį.
  3. Asmeninės simpatijos (patinka –nepatinka, gražus – negražus, pykstu –ne pykstu ir t.t.)
  4. Renkamasis turi atitikti daugumos “ paniatkes“.
  Gali būti ir taip, kad ne rinkėjas renka, o renkamasis pasirenka rinkėją. Tai labai priklauso nuo aukščiau išvardytų dalykų.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *