LŽS Etikos komisija mato problemų dėl A. Čekuolio dalyvavimo reklamoje, I. Degutienė – ne. Gražumėlis

Jau kurį laiką žurnalistų bendruomenėje ir už jos ribų netyla kalbos dėl žurnalisto Algimanto Čekuolio dalyvavimo Visagino atominės elektrinės projekto reklamoje.

Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija nutarė reaguoti ir išsakyti savo poziciją viešai:

PAREIŠKIMAS
Vilnius
2012-10-02

Dėl žurnalisto A. Čekuolio dalyvavimo reklamoje

Žurnalisto pavardės, atvaizdo ir balso naudojimas reklamoje pateisinamas vieninteliu atveju – kai tokia reklama siekiama socialinių ar humanistinių tikslų. Galimybė žurnalistui nesavanaudiškais tikslais panaudoti pelnytą populiarumą, autoritetą, žinomumą – tai kartu yra proga išreikšti savo pilietinę poziciją.

Socialinių ar humanistinių tikslų siekianti reklama visų pirma siejama su lygybės, teisingumo ir žmogiškumo idėjomis bei vertybėmis, o ne su ekonomine nauda.

Žurnalisto Algimanto Čekuolio dalyvavimas Visagino atominės elektrinės informavimo kampanijoje referendumo išvakarėse nesusijęs su socialiniais ir humanistiniais tikslais, o šių sąvokų vartojimas informavimo kampanijos kontekste tėra nesąžiningas būdas pridengti politinio-ekonominio projekto reklamą.

Susirūpinimą kelia ne tai, kurią pusę palaiko žurnalistas, bet tai, kad nusižengia profesinės etikos principams, rodydamas nepagarbą nuomonių įvairovei ypač tokiu aktualiu visuomenei klausimu.

Žurnalistas negali aklai naudotis teise informuoti, pamindamas kitas žmogaus teises, nusižengdamas sąžiningumui. Žiūrovų gerai žinomos ir pamėgtos laidos imitavimas reklamos kampanijose yra manipuliavimas pasitelkus autoritetą – populiarų laidų vedėją, pagrįstai tikint, kad žiūrovas mielai vykdys prašymą asmens, kuriuo pasitiki ir kuriam simpatizuoja.

Žurnalistas privalo turėti ryžto ieškoti tiesos net ir tada, kai tai „politiškai neteisinga”; vadovautis sąžine, neklaidinti žiūrovų, skaitytojų ir klausytojų. Nesąžiningumas, šališkumas griauna visuomenės pasitikėjimą žurnalisto profesija ir žiniasklaida, kaip demokratijos garantu.

Viktoras Trofimišinas
LŽS Etikos komisijos pirmininkas

Nenorėjau komentuoti šio pareiškimo, nes Etikos komisija viską labai aiškiai išsakė. Bet po to, kai perskaičiau Delfi.lt Seimo pirmininkės komentarą, nesusilaikiau. Visų pirma pacituosiu Irenos Degutienės žodžius:

„Iš vienos pusės, gerai, kad ponas Čekuolis aiškiai paaiškina, tačiau jis tai daro taip natūraliai ir taip vaizdingai, kad daug kas turbūt net nepamatė, kad tai yra klipas, o galvoja, kad žurnalistas Čekuolis išreiškia savo nuomonę, savo poziciją. Man atrodo, dėl to ir įvyko toks nesusipratimas”, – svarstė Seimo pirmininkė.

I. Degutienė akcentavo, kad viskas, kas sakoma klipe, – teisybė, ir teigė, kad dėl to klipas nepatinka oponentams.

„Klipas sukurtas tikrai profesionaliai ir puikiai, ir čia turbūt negalėtume nieko prikišti. Viskas tiksliai susakyta, bet kadangi kiti sako kitokią informaciją, tai, man atrodo, čia daugiausia dėl to ir kilo visas šitas skandalas”, – kalbėjo Seimo Pirmininkė.

Norėčiau viešai paaiškinti Seimo pirmininkei, kad skandalas kilo ne dėl to, koks klipas, o dėl to, kad valdžios reklamuojamame projekte sėdi žinomas visuomeninio transliuotojo žurnalistas. Jei klipas yra agitacinis – tai jis yra agitatorius. Jei reklaminis – reklamuotojas. Bet kuriuo atveju yra labiau propagandistas, nei žurnalistas. O jei valdžios žmonės mano, kad tai normalu, tai man toks suprauimas apie demokratinės šalies nepriklausomą žurnalistiką yra nenormalus. Rusijoje tokių propagandistų – kiek nori. Jei visuomeninio transliuotojo žurnalistai taps valdžios projektų agitatoriais net reklaminiuose klipuose tuomet apie visuomeninį transliuotoją Lietuvoje galime jau pamiršti. Sveiki sugrįžę į valstybinę televiziją. Tada jau ir man nebėra ką veikti LRt Taryboje.

Todėl kitą savaitę grįžęs iš komandiruotės prašysiu kolegogų LRT labai rimtai aptarti situaciją ir pateikti savo galutinį įvertinimą. Jei tampame valstybiniu transliuotoju, tuomet situacija žymiai sudėtingesnė nei tik A. Čekuolio benefisas valdžios reklaminuose rolikuose.

46 komentarai

 1. mierga gera

  Kas gręsia :)))Geresnė alga, didesnės pajamos ir geresnis gyvenimas.O Jūs čia balsuokite :)))

  Atsakyti
 2. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, gerai kad pripažįsti skirtumus. Panoramos klausimai susiję su prifesionalumu. Bet tai jau kita tema. Tobulų žinių laidų nebūna.

  Atsakyti
 3. Regina

  Nenoriu būti šališka, bet teisę į savo nuomonę galiu turėti, – Šiaip skaitytoja yra gera, švelni ir miela…O Regina…dar geresnė (čia labai kukliai) 🙂

  Atsakyti
 4. Regina

  Qwerty, o kuo tau skiriasi Regina, nuo Šiaip skaitytojos? Formos tai nematai….o turiniu? 😀 😀 😀 Taip skiriasi ir LTR nuo LNK.

  Atsakyti
 5. qwerty

  Dainiau,kad „LNK ar LRT yra kitokios”, tai galbūt…, tačiau klausimo esmė: koks skirtumas tarp LRT turinio ir LNK turinio? Koks esminis skirtumas?

  Atsakyti
 6. Regina

  Ne LTR nuopelnas, kad proporcijos kitos. Tiesiog lietuviška demokratija gražesnė už rusišką ar baltarusišką. Pas mus, gal būt daugiau užmaskuotų dalykų. Sakykim, pagrindinei žinių laidai „Panoramai”, ar visada parenkami patys aktualiausi reportažai? Ar faktai tikrai nušviečiami bešališkai, ar taip, kaip kažkam reikia? Kažin…

  Atsakyti
 7. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Tomkus ir jo leidiniai kaip tik rašė,.kad visus kaltinu parsudavimu 🙂 Niekada nesakiau, kad visi blogi ar geri. Rašiau apie konkrečias situacijas ar tendencijas o tai nėra tapatu absoliutinimui.

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  qwerty, manau, kad Viktiras ne mažiau patyręs ir tikrai turi daug žinių. Bet lt etikos standartai kuriami lt ir JAV ar kitų šalių standartai yra skirtingi. Tad mes turime savo standartus

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Regina, o kurio visuomeninio transliuotojo atstovus kaip seimūnus renka visa tauta? Kliedesys. Nepyk. Lietuvoje pakankamai subalansuotas modelis, kuris dar 2007 metais įvertintas kaip pavyzdinis. Žinoma, yra nemėgstamų atstovų tokių kaip aš 🙂 Tai blogybė demokratijos, kad net tokius kaip aš kažkas laiko tinkamu būti Tarybos nariu. Sorry.

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  qwerty, gal tik man taip atrodo? O gal tik Reginai taip atrodo? Gali tikėti vienu ar kitu. Bet daryti išvadas radikalias būdinga ne tik Reginai. Vienas atskuras blogas atvejis dar neduoda pagrindo viską neigti. Dar daugiau. Valstybinėse tv tokie klausimai kaip pas mus net nekeliami. Tai irgi rodo skirtumus ir neigia Reginos išvadas. Juolab su reginomis ar qwerty jokue valstybinių tv vadovai nediskutuoja ir nesileidžia į atvirus pokalbius.

  Atsakyti
 11. Regina

  Qwerty, šį kart patikėk manim,- blogos reputacijos, bloga mergaite: NETURIM IR NIEKADA NETURĖJOM JOKIO VISUOMENINIO TRANSLIUOTOJO! Kuriama tik iliuzija, kuria įtikėjęs ir pats tarybos pirmininkas.
  Dėl valdymo. Kad galėtų vadintis visuomeniniu, taryba turėtų būti renkama tiesioginių demokratinių rinkimų būdu. Į tarybą Dainiaus tikrai nerinkčiau, nes yra gastroliantas ir labai neorganizuotas (juodai apleidęs net savo blogą);
  Dėl finansavimo. Finansuojama iš biudžeto, tai reiškia, kad su ištiesta ranka turi kreiptis į Seimo valdančiuosius, vyriausybę…Neturint nepriklausomo finansavimo, negalima būti ir nepriklausomu;
  Dėl turinio. Vienas iš turinio pavyzdžių – Čekuolio atvejis. Nors tarybos pirmininkas purkštauja, konservai sėkmingai stumia savo politiką. Tai kas valdo?
  P.S. ypatingos padėties atveju, iš karto pamatytumėt to Visuomeninio transliuotojo veidą, su valdžios snukiu… nebent riaušininkai užimtų televiziją, radiją, paštą, telegrafą ir geležinkelio stotį.

  Atsakyti
 12. Qwerty

  MM, abejoju,mkad Dainius sakė tokius kliedesius esą „žurnalistai neparsiduoda” 😛

  Atsakyti
 13. Qwerty

  Viktoras Trofimišinas nėra toks patyręs kaip Čekuolis, todel gal nieko negirdėjo apie advocacy journalism (esu minėjęs apie šį žurnalistikos žanrą viename poste Reginai).Bet iš laiško taip pat nėra aišku ir dėl ET 1003 Rezoliucijos pažeidimo.Todėl kaltinimai daugiau emociniai, remiasi nuomone. Tačiau žmonės mąsto skirtingai, jų požiūriai ne visuomet sutampa…

  Atsakyti
 14. Qwerty

  Dainiau, o kuo Rusijos RTR turinys skiriasi nuo LNK turinio? Ar LNK turinio skirtumas nuo Rusijos RTR turinio yra kitoks, nei LRT turinio skirtumas nuo Rusijos RTR turinio? Jei skirtumo nėra, tai koks tuomet skirtumas tarp LRT turinio ir LNK turinio?

  Atsakyti
 15. Qwerty

  Mariau, Čekuolis šioje vietoje neįtiko Dainiaus protui. Todėl prasidėjo neigimas. Kova.

  Atsakyti
 16. Qwerty

  Dainiau, aš jau išsiaiškinau. Ir tau galiu paaiškinti. Užkalnis yra žurnalistas. Dar daugiau, mano nuomine jis yra rašytojas. Tokių mano teiginių pagrindas yra tai, kad šis žmogus puikiai valdo žodį. Tuo aš įsitikinau asmeniškai, skaitydamas gausius jo tekstus (todėl bet kokie išvedžiojimai, kad yra ne taip, šiuo atveju man neturi reikšmės).

  Atsakyti
 17. Qwerty

  Įrašo tonas kietas, agresyvus net grasinantis. Kas truputį nesiderina su švelniu Dainiaus įvaizdžiu. Bet ne apie tai.
  Ši „audra stiklinėje” įdomi kitu aspektu. Iš netikėtai agresyvios Dainiaus retorikos galima daryti isvadą, kad iki jau net kiek nepadoriai nusenusio, tačiau vis dar aktyviai plušančio žurnalisto reklaminio roliko LRT buvo tikrų tikriausia visuomeninė TV. Bet po, pasak vyriausios Seimo blondinės „klipo”-staiga patapo valstybine. Ir, o siaube, tokia panašia į Rusijos valstybines TV. Bent jau Dainiaus nuomone.
  Dainiau, o gal teisi yra Regina, gal tau tik atrodo, gal tik tavo galvoje, vizijose ta LRT yra visuomeninė, o realiai gal tai fikcija, gal ji tokia (visuomenine) jau seniai nėra, o gal niekada ir nebuvo?

  Atsakyti
 18. Qwerty

  Dainiau, Audrius S. yra senas Čekuolio intelekto gerbėjas. Jei reikės rinktis, tai jis veikiausiai pasirinks Čekuolį. Todėl su ultimatumais čia reikia atsargiau…

  Atsakyti
 19. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Šarūnai, dėl Užkalnio man sunku pasakyti, kas jis yra. belabai domiuosi. Nepanšus jis man į žurnalistą. Bet pabandysiu pasiaiškinti 🙂

  Atsakyti
 20. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  mierga gera, o kuo čia dėtas parsidavimas? Gal žmogus be jokių pinigų reklamuoja. Bet tai negerai dėl etikos dalykų ir ne dėl to, kad parsidavė. Greičiau pasidavė įtakai.

  Atsakyti
 21. Regina

  Dainiau, ar Čekuoliui žurnalistika yra profesija, ar gyvenimo būdas? Kas jam už tai gręsia? Kaip jį paveiks ta LŽS etikkomisijos išvada?

  Atsakyti
 22. mierga gera

  Dainiau, sakėte, kad žurnalistai neparsiduoda.Matau.IR DAR KAIP 🙂

  Atsakyti
 23. Regina

  Dainiau, nežiūriu aš tavo rekomenduotų Rusijos ar Baltarusijos kanalų, bet Lietuvos viešojo transliuotojo skirtumą lemia tikrai ne pavadinimas – valstybinis, ar visuomeninis…. Apie valdymo struktūrą,- nesigilinu, tai ir per daug neišmanau; finansavimas, ar jis bus tokio, ar tokio,- bent, kol kas, iš biudžeto; turinys prastumiamas, nežinau nei kieno, nei už ką, nei kodėl… Bent jau aš tai suprantu taip: kai mes visi susimokėsim privalomą tikslinį televizijos – radijo abonentinį mokestį, ir kai kiekvienam, turinčiam poreikį, bus atverta televizijos ar radijo tribūna, tik tada galėsite pasivadinti Visuomeniniu transliuotoju. Dabar pasikeitęs tik pavadinimas…Turinio prasme- tai Valstybinis transliuotojas. Nemeluokite sau ir kitiems – čia ne demokratija.

  Atsakyti
 24. Šarūnas

  O, beje, Užkalnis, kurio veidas puikavosi TS-LKD „Žmonių istorijose”, oficialiai yra žurnalistas ar kažkoks saviveiklininkas?

  Atsakyti
 25. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, manau, kad tu pataikei į problemos esmę. Žurnalisto asmeniškumai neturi užgošti faktų. O šiuo atveju taip ir nutiko – asmens nuomonė reklamuoja sudėtingą verslą be jokio kritiško ir sveiko vertinimo.

  Atsakyti
 26. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  viskuo. Idealiu atveju ne tik valdymu ir finansavimo mechanizmu, bet ir turiniu. Palygink su Rusijos RTR ir Baltarusijis janalais LRT ir pajusi skirtumą.

  Atsakyti
 27. Marius

  Labai seniai esu žiūrėjęs Algimanto Čekuolio kelias laidas. Vienoje laidoje labai įstrigo kai jis apie Ameriką kalbėjo kaip apie gerąjį policininką, kuris prižiūri tvarką pasaulyje kilniais tikslais neturėdamas jokių savanaudiškų interesų. Ir dar viena laida buvo kai jis iš Indijos atvežė tipo kažkokį ajurvedos specialistą, paskui iš kitų žmonių sužinojau, kad Algimantas Čekuolis aktyviai propaguoja (skaito paskaitas) į madą vakaruose atėjusią ajurvedinę produkciją. Tuo metu ajurvediniai produktai buvo ant bangos. Dabar įstrigo tas jo klipas agituojantis už naujos atominės elektrinės statyba. Agitacija tiesiog jau agresyvi. Kažkodėl prisiminiau kai Bankas Snoras vedė irgi agresyvią agitaciją nešti pinigus, didele palūkanas žadėjo ir t.t. Tai va tokie asmeniniai pastebėjimai. 🙂

  Atsakyti
 28. Regina

  Dainiau, pasakyk nor keletą skitumų, kuo skiriasi valstybinė televizija nuo visuomeninės…Valdymo struktūra, turiniu?

  Atsakyti
 29. Marius

  Dainiau, ir ką Algimantas Čekuolis atsakė tau telefonu, koks jo požiūris, pozicija?

  Atsakyti
 30. Atgalinis pranešimas: LŽS Etikos komisija mato problemų dėl A. Čekuolio dalyvavimo reklamoje, I. Degutienė – ne. Gražumėlis | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

 31. Marius

  Dainiau, reiktų užduoti šį klausimą pačiam Algimantui Čekuoliui, paimk interviu, įdėsi į svetainę. Tema jau yra teliko ją išvystyti.

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Mariua, gal ir galima paimti interviu. Bet jau esu šia tema telefonu su juo kalbėjęs. Kiek supratau, naujo nieko negalėsiu pasiūlyti.

   Atsakyti
 32. qwerty

  Visi žmonės yra vagys, tik niekas nematė kur, ką ir kiek vogė.Geležinė logika 😛

  Atsakyti
 33. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariua, o tai yra normalu? Turiu omenyje, kad žurnalistas reklamuoja šitą projektą? Ar jis ten objektyviai pateikia informaciją ar tik skleidžia propagandą?

  Atsakyti
 34. Marius

  Algimantas Čekuolis reklamuoja be atlygio, nes niekas nematė kas ir kiek jam davė ar kažką pažadėjo.

  Atsakyti
 35. Regina

  Nors kartą gavo sprigtą ir tas arogantiškasis, pasipūtęs, narciziškas VISAŽINIS…

  Atsakyti
 36. Atgalinis pranešimas: LŽS Etikos komisija: Dėl žurnalisto A. Čekuolio dalyvavimo reklamoje | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *