Apie vokelius darbe prabilęs žurnalistas turėtų įkvėpti ir kitus

pagal | 2012/10/22

Žurnalistika - vertybė

Šiandien su nuoširdžiu džiaugsmu ir pagarba perskaičiau gautą elektroninį laišką nuo kolegos, kuris dirba viername rajono laikraštyje, o redaktorius jam ir jo kolegoms dalį atlygio moka grynaisias pinigais, liaudyje vadinamais „vokeliu”. Kolegai jau ima trūkti kantrybė ir nutarė bent su manimi pasidalinti žiniomis apie veikiančią sistemą. Ačiū jam už pasitikėjimą ir drąsos kovoje už pagarbą sau bei kolegoms.

Tačiau mane nudžiugino tikrai ne baisi žinia apie žurnalistams mokamus „vokelius”. Tai liūdina. Nudžiugino, kad kolega prabilo man apie skaudulius įkvėptas Mariaus Širvinsko. Kaip žinia, pasak dalies žiniasklaidos priemonių, buvęs savaitraščio „Ekonomika.lt“ žurnalistas Marijus Širvinskas laiške žiniasklaidai pareiškė, kad didžiąją dalį algos dirbdamas šiame leidinyje jis gaudavo vokeliuose. Apie tai plačiau galima paskaityti kaunodiena.lt:

„„Aš irgi ėmiau vokelius. Ir ne kartą. Nesididžiuoju ir gėdijuosi: kiekvieną kartą gaudamas nelegalią algą pasijusdavau it rydamas duonos riekę su kirmėlėmis“, – laiške žiniasklaidai dėsto M. Širvinskas.”

Kolega kalba viešai apie blogybes ir gėdinasi dėl tokios veiklos. Todėl verta jį palaikyti ir tikėtis, kad jo gyvenime tokia veikla – jau tik liūdna praeitis. Tiesa, galima drąsiai dvejoti, kad ekonomika.lt – iš tiesų veikia skaidriai. Bent jau man perskaičius kaunodiena.lt cituojamus BNS kolegas, labai aiškiai formuojasi nuomonė, kad šioje redakcijoje – ne viskas tvarkoje:

„Tuo tarpu „Ekonomika.lt“ vyriausioji redaktorė Ingrida Mačiulaitytė BNS tvirtino, kad pati visą atlyginimą šiame leidinyje gauna oficialiai. Paklausta, ar tą patį galėtų pasakyti apie žurnalistus, ji atsakė, kad šis klausiams turėtų būti adresuotas ne jai.”

Sutikime, kad jei net vyriausiasis redaktorius negali drąsiai ir patikimai atsakyti, kaip mokami atlyginimai jo vadovaujamiems kolegoms, tuomet tikėti socialiai atsakingu tokios įmonės elgesiu yra labai labai sunku. Gal net neįmanoma.

Prisipažinsiu, kad ir man yra tekę gauti kiek anksčiau tokių pačių žinių apie minėtą ekonomika.lt. Manau, kad ne tik Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų patikrinti tokias žinias. To tikėjausi anksčiau. Tikiuosi ir dabar. Manau, kad tokius klausimus turėtų svarstyti net Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Juk nešvariais pinigais perkama žurnalistika ir žiniasklaida realiai kenkia sąžiningais dirbantiems. Juos net stumia iš rinkos. O tada jau atsiveria kelias manipuliacinei žiniasklaidai. O tai jau reali grėsmė ir šalies saugumui.

Tačiau galimi tyrimai dėl M. Širvinsko paviešintos informacijos apie ekonomika.lt, tikėtina, gali baigtis „niekuo” (patikrinti duomenis ir faktus bei juos tinkamai užfiksuoti praėjus menėsias ar metams dažniausiai yra tiesiog neįmanoma). Nepaisydamas to jaučiu pareigą viešai pasakyti, jog remiu ir palaikau visus kolegas, kurie viešai kalbės apie sistemines bėdas ir ydas m9sų valstybėje ir net privačiame versle. O jei tai bus susiję su žiniasklaida, ta parama ir palaikymas turi būti keleriopai didesnis. Ir solidarus.

Todėl jei kuris kolega išdrįs netylėti ir kovoti su „vokeliais” savo redakcijoje, tikrai noriu pasiūlyti visokeriopą paramą. Tikiu, kad ir Lietuvos žurnalistų sąjungos kolegos rems. Ir finansiškai, jei prireiks, taip pat. Jei jau ponia. D. Budrevičienė išdrįso prabilti apie pono V. Uspaskicho versle buvusius „vokelius”, tai mes, žurnalistai, turime tai daryti dar drąsiau. Ir taip įkvėpti visus kitus žmones. Nes jei mes tylėsime ir susitaikysime su tokia situacija, tuomet tikėtis drąsių darbų iš kitų lietuvių bus sunku. Mes turime įkvėpti žmones ir griauti mitus, kad šešėlis valdo Lietuvą.

7 komentarai

 1. mierga gera

  Tas pats vaizdzialis bus ir su tais žurnalistais, kurie patys ėmė ir dabar patys skunžia.

  Atsakyti
 2. mierga gera

  Dainiau pasidomėkite ir papasakokite, o kaip gyvena D.Budrevičienė šiandien :)Aš Ją mačiau…vaizdialis ne koks.
  🙄

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   mierga gera, todėl ir neturim e palikti jos vienos su tuo klausimu. Paklauskite, kaip mes isi gyvensime ir kaip jai žiūrėsime į akis, jei ji liks viena su ta kova? Jie ji įkvėps kitus solidarizuotis, yra vilsties. Ir jos reikia

   Atsakyti
 3. asasas

  na, kol dirbo, tai ėmė vokelius, kai atleido, atkeršijo. „sąžiningas” ir „teisingas” žurnalistas. „Pavyzdys” kitiems.

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   asasas, tao ne kerštas – tai lauktas teisingumas. Nepainiok. jei niekšas kenkia žmogui, tai įvykdytas teisingumas nėra kerštas.

   Atsakyti
 4. Atgalinis pranešimas: Apie vokelius darbe prabilęs žurnalistas turėtų įkvėpti ir kitus | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *