Mūsų žurnalistika žymiai geresnė nei visuomenė. Vis dar

Žinau, kad žiniasklaida dažnai vadinama visuomenės veidrodžiu ar atspindžiu. Žinau, kad Lietuvoje turime iš esmės laisvą, bet nebūtinai visada padorią žurnalistiką. Nežinau tik, kodėl visuomenė turi tiek daug pretenzijų žurnalistams ir žiniasklaidos kokybei apskritai. Esu tvirtai įsitikinęs, kad mūsų rinkoje ir taip yra žymiai daugiau geros žurnalistikos nei mūsų visuomenė nusipelno.

Šį šeštadienį teko skaityti paskaitą žiniasklaida besidomintiems ir netgi svajojantiems būti žurnalistais jauniems žmonėms iš Latvijos ir Lietuvos. Diskutavome tema apie iššūkius etiškai žurnalistikai. Kadangi etika yra neatsiejama profesionalios ir kokybiškos žurnalistikos dalis, todėl iš esmės kalbėjome apie tai, kiek kainuoja ir ar „apsimoka” daryti tokią žurnalistiką. Ir kai į mano klausimą, kiek kiekvienas iš jaunų žmonių pasirengęs investuoti savo pinigų į žurnalistikos kokybę (pvz., prenumeruoti laikraščius ir pan.), vienas vaikinas su humoru paklausė, ar nepakanka tokiems kokybiniams leidiniams ir žurnalistams vien Facebook tinkle paspausto „like”, atsakiau, kad nepakanka. Niekaip nepakanka. Nes jei visi mes už kokybę mokėsime tik „like” pinigais, tuomet turėsime tik tokią politiką, kokią turime. Tik tokią finansinę šalies padėtį ir teisinę bazę, kurią tokie „like” politikai kuria. Ir turėsime tokią situaciją, kai norime gyventi gerai, bet nenorime nieko investuoti ar niekuo rizikuoti.

Ir kadangi šiandien į žurnalistikos kokybę vis dar labiausiai investuoja patys žurnalistai ir kai kurie radaktoriai bei pavieniai žiniasklaidos priemonių svaininkai, todėl galime drąsiai pasakyti, kad tik jų dėka dar turime žurnalistikos ir turime geros. Netgi per geros, turint omenyje, kiek pati visuomenė į ją investuoja.

Štai vakar žiūrėdamas LRT televizijos laidą apie mūsų šalies gyvenimą 1992 metais (20 mūsų laisvės metų), su džiaugsmu stebėjau kalbėjusiųjų to meto entuziastų verslininkų, politikų, muzikantų, aktorių pasakojimus apie Jų norą dirbti ir veikti. Pirmiausia. Atlygis už tą darbą, taip pat ir piniginis, buvo po to. Šiandien veikimo yr amažiau. Verkimo daugiau. reikalavimų iš savęs – mažiau, iš kitų – ohohoho. Norime nemokamos kokybiškaos žurnalsitikos, norime protingų ir padorių valstybės tarnmutojų ir politikų už vidutinio kontrabandinių cigarečių pardavėjo uždarbio vidurkį. Todėl šiandien tikras iššūkis kokybinei ir etiškai žurnalistikai yra mūsų visuomenė ir jos pasirengimas siekti kokybės bendromis jėgomis. Visur. Ne tik žiniasklaidoje žurnalistikoje.

O kol turime tokius pavyzdžius, kaip tik šiandien išplatintame VMI pareiškime minima moteris, tikėtis kokybės galime tik…. kažkada :

Gaunanti socialines išmokas moteris Kauno centre nusipirko butą už pusę mln. litų

Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad atlikus patikrinimą ir įvertinus Kauno gyventojos asmeninių lėšų, už kurias ji 2008 metais įsigijo butą miesto centre, kilmę ir apmokestinimą, išsiaiškino, jog kaunietė per dvejus metus iš nežinomų šaltinių gavo beveik pusę mln. litų. Šių pinigų ir įsigyto nekilnojamojo turto kaunietė nedeklaravo ir mokesčių nesumokėjo.”

26 komentarai

 1. šiaip skaitytoja

  Be to elgiesi kaip „višta perekškė”.Pasisveikini..atsisveikini ir vėl nuo pardžių….Jei nesugebi ,nei pasisveikinti,nei atsisveikinti tai ir nepradėk. 😆
  Galvoji,kad be tavęs niekas neparašys nieko gero? 😆 Rašo,rašė ir rašys.Taigi sveikinkis,atsiveikink ..Bet suprask,ko nori pati.
  Svarbiausia parašyk PROTINGAI. 😆

  Atsakyti
 2. šiaip skaitytoja

  Keista.Aš su tamysta kaip ir neatsibučiavau ❓ ❓ 😆 Nes tamysta man visai nepatinki,nesimaivai kaip bezdždionė,iš medžio dar neiškritai,uodega vietoje ❓ 💡
  Kadangi tau esu svarbi,pastebėk iš šono. 😆
  Gal save pamatysi ❓ ❓ 😳 Tada žinosi kur ir nykštį padėt.O dabar nežinai. 😆

  Atsakyti
 3. Regina

  ŠS, mudvi kaip ir jau atsibučiavom, tai ko tu čia kaip bezdžionė maivaisi? Tu tikrai dar neseniai tik iš medžio išlipai (iškritai)…ir uodega nenudžiūvo dar…. Jeigu neturi ką protingo parašyt, tai patylėk nors…. Vien dėl tavęs turiu sugrįžti, kad kudlas tau gerai pakedenčiau….Žiūrėk, nesugadink vyrų, kol manęs nebus…A tai savo įtakoje paversi kokiais beformiais,belyčiais,beraščiais,besmegeniais,…. Ir iš vyso, siūlau pačiai daugiau domėtis savo asmenybės ugdymu, meditacija, liežuvio valdymo ir kalbos etikos dėsniais, kuo ir aš dabar užsiiminėju. Stebėsiu tave iš šono ir, jei blogai rašysi rodysiu nykštį žemyn.
  AR AIŠKU? :mrgreen:

  Atsakyti
 4. šiaip skaitytoja

  Taip,Regina,gana aišku:Su „Qwerty….noriu, kad neliktų jokių nuosėdų..,Dainius teisus,padiskutavom tik su ŠS, nepasakykit A.Račui, kur apsipirkinėju, nes jo kritikai esu labai jautri .“Miela Dunduke, užsi… tu su tom blaudelėm ir vafliukais…O ką aš sakiau, kad Maximas reikia boikotuot”).
  Nereikia nieko boikotuot”Baik Regina su baikotais. Dainius,Račas,Qwerty ar tuo labiau aš,be blauzdelių ir vafliukų mirsime.Grįžk su salygom ir dviem:Būsi etiška ir ne bla bla bla?Ir surasi su kuo pati gali diskutuoti?Tinka? 😆 Ne? Tai iki pavasario,vasaros,o gal ir kitos žiemos. 😛

  Atsakyti
 5. Regina

  Qwerty….noriu, kad neliktų jokių nuosėdų….Dainius teisus – aš dažnai pavaikštau ant tos ribos, o gal ją ir peržengiu. Tačiau jis pastabas duoda tik dėl draugų, o pats Dainius įžeidinėjimams yra super atsparus…. Tai didžiausias jo privalumas ir dorybė, ką iš tiesų vertinu.
  Dėl Vinokuro – ten buvo diskusijai labai gera tema, kurią pakomentuoja pats autorius, įvertina institucijos ir kaip tai atrodo iš šalies…Tačiau pradėjau fleiminti…ir padiskutavom tik su ŠS. Jeigu kieno jausmus įžeidžiau – gailiuos ir atsiprašau.
  O kadangi pati esu neįžeidi ir žinau, kad manęs labai pasiilgsit – aš sugrįšiu…Bet tam turi būti dvi sąlygos: jeigu bus įdomių temų, o ne tik etiška-neetiška bla-bla-bla …ir, kad būtų su kuo diskutuoti.
  ….Sugrįšiu….gal pavasarį, gal vasarą, gal rudenį…..Qwerty 😛 😉
  P.S. Prisivalgiau Maximoje pirktų neaiškių viščiukų blauzdelių ir lenkiškų vafliukų. Tai dabar žiauriai raižo pilvelį 🙁 Bet tik nepasakykit A.Račui, kur apsipirkinėju, nes jo kritikai esu labai jautri (taip ir girdžiu švelnų Artūro dudenimą – „Miela Dunduke, užsi… tu su tom blaudelėm ir vafliukais…O ką aš sakiau, kad Maximas reikia boikotuot”).

  Atsakyti
 6. medus

  sutinku – kai kurie, kai kuriuos dalykus stengiasi geriau padaryti 🙂 bet šiaip visuomenės žmonės irgi savo srityje kai kurie irgi stengiasi kai ką daryti geriau, tik mažiau matosi. „Nori keist pasaulį – keisk pirmiau save”..

  Atsakyti
 7. medus

  Kai verdame tame pačiame puode, neprotinga lyginti, kuri sriubos dalis geresnė – kopūstų ar morkų. Taip ir su visuomene bei žurnalistais, tos pačios visuomenės produktais – kelti klausimą, kas geresnis – visuomenė ar žurnalistas, yra tiesiog beprasmiška. Ir ne todėl, kad jie abu vienodai „neišvirę“, o todėl, kad lyginimas atveda tik prie išimčių, bet ne prie taisyklės. Kaip pats pastebėjote, tiek žurnalistas, tiek visuomenė patiria tuos pačius spaudimus ir nepriteklius (vokeliai, maži atlyginimai, socialinė neteisybė ir .t.t). Taip, eilinis pilietis turi daugiau progų nutylėti, „pasislėpti“, o žurnalisto pasirinkimas aiškiau matosi. Tačiau problemos formuluotė, kad žurnalistika yra daug geresnė nei visuomenė suponuoja nelygių dalykų lyginimą. Mano nuomone, galimas kalbėjimas tik apie konkrečius žmonės, pvz. konkretaus asmens – kaip žurnalisto ir žmogaus vertinimas. Jau gal minėjau, kad net negalvočiau prieštarauti, kad nėra nelygioje kovoje kovojančių žurnalistų. Todėl ir aš šiame puslapyje, nes matau jūsų pastangas. Bet kiek tokių? Vienetai. O didžioji dalis? Delfi? Lietuvos rytas? Kitos el. informavimo priemonės? Koks jų produktas? Pripažinsiu, aš jau nedrįstu skaityti, nes dezinformacijos ir išankstinės nuomonės brukimas kartais yra nepakeliamas. Gero straipsnio paieškos reikalauja pastangų, o blogi akis bado, todėl lieku prie savo nuomonės. Bet ne viskas beviltiška, tikiu, kad ne 🙂

  Atsakyti
 8. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  ŠS, profai irgi klysta. teisininkai pralaimi bylas, muzikantas suklsyat natose, žurnalsitas faktuos,e politikas sprendimuose, sušių gamintojas suberai ne taip ryžius, o medikas ne ten pjūvį padaro. tai ne chaltūra – tai klaidos. Jos atsiranda dėl skubėjimo, kompetencijos stokos ir kitų prižasčių. gali net kažkas apgauti, suklaidinti. gali būti, kad žmogus pats blogai padarė. ir jis visteik profas, nes iš to gyvena.

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  medsu, turiu daugiau argumentų. Žurnalistai yra dalis visuomenės. Bet ne proporcinė, o geresnioji. Faktai – kiek žinai teistų, kontrabandininkų, vokleius mokančių, kitus nusikaltimus darančių žurnalistų? Ar nematai, kad didesnioji jų dalis gyvena labai sunkiomis sąlygomis, dirba sunkaii už mažai apmokamą atlygį, dažnai sulaukai nepelnytų pretenzijų iš visų pusių ir visteik strengiais padėti žmonėms bent jau viešindami dalykus, apie kuriuos dauguima linkę patylėti. Kad ir ta pati vokelių tema.

  Atsakyti
 10. qwerty

  Dainiau, kad Regina įžeidi, tai nesutinku.Priešingai.Ji iš tų, kurie apsisukę gali atleisti ir pamiršti bet kokį įžeidimą. Aišku, tai liečia tik tuos, kurie jai patrauklūs.Dabar galvoju, ar tik pats neįsižeidei dėl jos asociacijų su pigiai apmokama darbo jėga?

  P.S. Jei atvirai, tai tik vieną kartą pagalvojau,kad Regina kiek per aštriai pasisakė (dėl Vinokuro, kurį aš labai gerbiu). Daugiau jokių įžeidinėjimų nebuvo.

  Atsakyti
 11. šiaip skaitytoja

  Dainiau,jei esi profas ir tikras profas,tai niekaip negalėsi gamiti chaltūros,apsimetinėti ar apgaudinėti.
  Nes pasijausi apgailėtinai.Profai ir yra profai.Tuo jie ir skiriasi nuo kitų.Tai jų gyvenimas,gyvenimo būdas.Tai jų širdis.

  Atsakyti
 12. šiaip skaitytoja

  Nesupratusi,jeigu ir atgimsi,nieko tokio.Kartais beskaitant neįmanoma susilaikyti.Nors gal ir reikėtų,o gal ir ne.
  Be to,kad nutraukt viską,reikia didelio ryžto.
  Jei esi ryžtinga,pavyks.Jei nepavyks,tai gi pati žinai,kad tai”priklausomybė”. 😆 Gerbsiu bet kokį tavo pasirinkimą.

  Atsakyti
 13. medus

  Nesutikčiau su autorium, kad žurnalistika yra geresnė nei visuomenė. To negali būti, nes žurnalistai taip pat yra visuomenės dalis ir yra nuolat perpučiami tų pačių vėjų. Mūsų visuomenė labai ligota, tai ir žurnalistika tokia. Šalyje, kur nemažai daliai žmonių sočiai pavalgyti dažnai neužtenka atlyginimo, o jeigu jo užtenka, tai pasipuikuoti prieš kaimyną yra prioritetas – tokiu atveju viso ko matas pasidaro pinigas. Ir žurnalistų dauguma valdoma pinigo. Sakau „dauguma“, nes negalima pamiršti kvalifikuotų sąžiningų žurnalistų, kurie dirba kokybiškai ir sąžiningai. Vis dar. Tik jų negalima laikyti dauguma, gal tik gražia išimtimi, todėl apskritai šiuolaikinės žurnalistikos negerbiu ir nepalaikau. Bet neteisiu, nes jie valdomi tos pačios bjaurasties, kuri apsukusi didžiąją visuomenės dalį. Tiesa, dar yra dalis, pvz. Delfio „žurnalistų“, kurie nemoka rašyti ir nežinia ką jie ten daro – tokie pirma turėtų grįžti į mokyklą, bet apie juos čia turbūt apie juos nekalbam 🙂

  Atsakyti
 14. Nesupratusi

  ŠS, negaliu tavęs neapsikabinti išeidama. Užtikrinu tave kad nesu įžeidi ir dėl kažko supykusi….Ir ne dėl Dainiaus „raudonų kortelių”. Tiesiog pati manau, kad išbandžiau visų kantrybes, išsėmiau visus limitus ir galiausiai atsibodau pati sau. O taip atsitinka, kai per ilgai bendrauji viena pati su savim. Komentuok dabar tu, dėk kuo daugiau emocingų snukučių ir nebūk pikčiurna. Aš kurį laiką paskaitinėsiu, gal dar palaikinsiu, bet daugiau „neatgimsiu” jokiam pavidale….Ate 🙂

  Atsakyti
 15. šiaip skaitytoja

  Išjuokę? O kodėl išjuokę?O todėl,kad mokantys skaityti,supranta,kad jei jau parašė,tai tikrai ne „dykai”.Dykai būna.Sūris spąstuose ir tai tik antrai pelei.Tai,supranta ir būsimi žurnalistai.
  Kam klaust?Kad išjuoktų? 😆
  Ar ,kad Žymantas Baranauskas,būtų užrikrintas,nes dar suabejojo..Neabejok,Žymantai. 😆

  Atsakyti
 16. šiaip skaitytoja

  Dainiau ,aš tik „trumpai”įsiterpsiu.Pastebėjau,kad įžeidūs žmonės,labai mėgsta kitus įžeidinėti.Bent jau
  bando pagal savo supratimo laipsnį 😆
  bet manau,kad tai baimė ar ginybinė reakscija.Bijo kažko..neaišku ko?Būti nesuprasti,neįverinti,neišgirsti ar vieniši.Jeigu gražai rašytų,gali atsako ir nesulauti..Taigi bando
  sau dėmesio išsireikalauti įžeidinėjant.Ir sulaukia.
  Nes įžeidinėjimų niekas nemėgsta. 😆
  Nesupratusi- komentatorė.Na aišku ne eilinė. 😀
  O ką daro A.Račas ir kuo toliau..tuo liūdniau..
  Jei kas paskaitote,tai suprantate.
  Taip tik parašiau.Neaptarinėsime.Nes manau aptarinėti žurnalistams žurnalistus ir savo bloge tikrai neetiška.Labai džiaugiuosi Dainiau,kad tu tuo neužsiimi.Taigi etiškumo tikrai esi pilnas.Nuoširdžiai gerbiu už tai. 🙂

  Atsakyti
 17. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Beje, nesupratusi, ar manai, kad įsppėjimas dėl įžeidinėjimo (pati žinai savop žodžius) yra raudona kortelė? Matosi, kad esi užsispyręs ir įžeidus žmogus 🙂 Tavo teisė.
  P.S. Kiek pamenu, niekada nesisikundžiau, kad man būtų nesmagu dirbti žurnalistikoje ir kad būčiau sulaukęs kokių nors pretenzijų. Finansiškai irgi buvo gerai 🙂 Tad mielai papildysiu rinką.

  Atsakyti
 18. Nesupratusi

  Dainiau, laikykis stipriai, kad ir kitą metą būtum perrinktas ŽS pirmininku. Nes pats esi jau praradęs savo profesinius įgūdžius, todėl tektų papildyti tos pačios samdomos, nekokybiškos, pigiai apmokamos darbo jėgos gretas.
  O aš, kadangi esu gavusi iš tavęs jau tris „raudonas korteles”, palieku „aikštę”….Nors pažeidimų, mano giliu įsitikinimu,- „nerĄsta”…. 🙂
  SĖKMĖS

  Atsakyti
 19. Dainius Radzevičius

  nesupratusi, jei pigiai moki tai tada samdoma pigi nekokybiška darbo jėga. Arba profai priversti gaminti chaltūrą. Tik tiek. O visikiti save ir kitus apgaudinėja apsimesdami, kad problemos yra kitur.

  Atsakyti
 20. Dainius Radzevičius

  mierga gera, tu tik patvirtini mano mintis.Ačiū 🙂

  Atsakyti
 21. mierga gera

  Na na…vargšai žurnalistai…mažai gauna.Manau pakankamai, nes rašinėja apie viską ką reikia, kada reikia ir kaip reikia.

  Atsakyti
 22. Atgalinis pranešimas: Mūsų žurnalistika žymiai geresnė nei visuomenė. Vis dar | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

 23. Nesupratusi

  „Mūsų žurnalistika žymiai geresnė nei visuomenė. Vis dar” ❓ ❓ ❓
  Dainiau, eilinį kartą nori pakelti žurnalistų prestižą…Suprantu- toks tavo darbas ir už tai gauni atlyginimą. Tačiau įsidėmėk visiems laikams – mes visi esame verti tiek, kiek verti. Ar ta pati žurnalistika nėra visuomenės, socialinis produktas? Kokia visuomenė, tokia valdžia, tokia žurnalistika ….
  Ar teisingai supratau tave, jeigu visuomenė informuojama „už dyką” (ta prasme, neperka, neprenumeruoja spaudos), tai ji gali būti informuojama”iškreiptai”. T.y. , kas susimoka pinigus (gerus, reklaminius), to informacija yra teisinga?

  Atsakyti
 24. Žymantas Baranauskas

  Žmonės už žinias nemato reikalo mokėti, nes mano, kad laisvė būti informuotiems prilygsta teiginiui „būti informuotiems už dyką” arba „būti informuotiems, pateikiant kuo tikslesnę ir produktyvesnę informaciją”

  Jums, Dainiau, reikėjo paklausti būsimų žurnalistų: „kada paskutinį kartą investavote į žinias, pvz pirkote laikraštį, žurnalą, parėmėte žinių portalą ir t.t.”
  Esu užtikrintas, kad Jus būtų išjuokę.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *