"Tautos aikštėje" diskusija apie medicinos paslaugų reformą ar valstybinius pinigus?

LRT laida „Tautos aikštė” šiandien klausia, kuria medicina labiau pasitikime. Jau dabar matosi, kad dauguma po litą kainuojančių skambučių balsuoja už privačią. Man tokie rezultatai buvo aišku nuo pat laidos pradžios.

Diskusijos, man atrodo, bent jau laidos rengėjų suformuotame klausime tikrai nebuvo. Klausimas suformuotas aiškiai taip, kad atrodo iš anskto palankesnis privačiai medicinai. Gal tai atsitiko ir netyčia. Tikiuosi, kad niekas iš laidos rengėjų nėra privačios klinikos klientas :-), o tai kokiam tikram valstybinio medicinos modelio fanui kils įtarimas dėl protekcijų. Lietuvoje padidintas įtarumas būdingas ne tik žurnalistams, bet ir daugeliui skaitytojų ar žiūrovų. Juk jei klaustume žiūrovų, kuri transporto priemonė patikimesnė lyginant mersedesą ir opeliuką, tai beveik galime garantuoti, kad atsakymas aiškus. Ir, greičiausiai, ne opeliuko naudai.

Todėl bandydami diskutuoti apie valstybės, t.y. mūsų pinigais, išlaikomą sistemą, mes galime klausti tik to, ar esame pajėgūs vienu metu finansuoti abi medicinos sistemas taip, kad klientai, kaip numato Konstitucija, būtų garantuoti dėl paslaugų kokybės. Man atrodo, kad šių paralelinių sistemų buvimas akivaizdžiai rodo, kad už tas pačias paslaugas vienodai gaudamos valstybinių pinigų abi sistemos negali konkuruoti, nes privačiose dar ir primokami klientų pinigai.

Todėl mano įsitikinimu galima buvo klausti žymiai labiau subalansuoto klausimo. Pvz., kurią sistemą gali sau leisti valstybė už bendrai sumokėtus mokesčius finansuoti taip, kad gautume kuo geresnes paslaugas. Jei privati medicina gaus tike pat daug lėšų kaip ir dabar, ilgainiau socialinė atskirtis ir šioje srityje dar labiau didės. O Hipokrato priesaikas ir vvalstybės proteguojamą viešą interesą galime pamiršti. Ir jei diskusijos esmė yra gydytojų didesnės algos, tai aišku jau dabar, kad privati klinika, kuri gauna ir privačių lėšų, ir dar valstybės pinigus, gali mokėti daugiau. Ir suteikti tik tą dalį paslaugų, kurios nėra brangios. Na o jei reikės pacientui rimtos pagalbos, tai tas pats gydytojas mielai pasinaudos galimybe nukreipti pacientą į valstybinę ligoninę.

Šioje diskusijoje labiausiai liūdina jaunimas, kuris studijuoja mediciną. Tiksliau, vienas vaikinas, kuris kalbėjo to jaunimo vardu. Jei jaunas žmogus, kuriam valstybė sukūrė puikią švietimo sistemą ir davė išsilavinimą mano, kad niekam nieko jis nėra skolingas ir jis nenori nieko atidirbti už tą suteiktą išsilavinimą, nes jam 2000 litų atlygis per mėnesį yra pernelyg mažas, tai tada nėra apie ką ir bekalbėti. Tegul tokie eina dirbti į privatų sektorių ir užsidirba. O valstybė jiems nieko neskolinga. Taip pat ir jokio finansavimo jo klinikai. Ir tegul neina diskutuoti – jis yra laisvas užsidirbti pats sau.

P.S. Nemanau, kad dabartinio sveikatos ministro siūloma reforma yra panacėja. Man ir taip aišku, kad tiek SODRA, tiek valstybinė medicina Lietuvoje yra pernelyg gera ir pernelyg brangi, o mes tokios šiandien sau nebegalime leisti ir išlaikyti tinkamai aprūpindami personalą atlyginimais ir technika.

11 komentarų

 1. Dainius Radzevičius

  šiaip skaitytoja, dirbantimes emigruoti nereikia. bent jau tiems, kieno poreikiai nepernelyg užkelti. Esu dirbęs ir už labai mažai, atlyginimas vėlavęs pusmetį ir dar visko buvo. Buvo sunku. Bet… Emigruoti yra pernelyg lengvas pabėgimo nuo problemų kelias. ne man. Sorry.

  Atsakyti
 2. šiaip skaitytoja

  Sveikinu,Dainiau ,kad neemigruoji,kol kas taip,nes viskas gerai. 😆
  niekada neskyk niekada.
  Puiku būtų,jei visi taip galėtų ir sugebėtų.
  Deja ne visi taip sugeba.Kodėl?Tinginiai visi?Išvyksta dirbti tik geriausi?
  Manau,kad po kelerių metų pats rašysi iš užsienių 😆

  Atsakyti
 3. šiaip skaitytoja

  Labai įdomu,Dainiau,esi baigęs mokslus.Vadinasi buvai skolingas valstybei.Kaip jauteisi,kad esi skolingas
  valstybei?Ką darei,ar dar iki šiol darai,kad atiduoti skolą?

  Atsakyti
 4. šiaip skaitytoja

  Taip,valstybė tik kiša ir kiša ir sukiša,reikia, nereikia,kam reikia,kur reikia ir kam visiškai „dzin” .Esame prikimšti,sotūs laimingi.Belieka mums visiems tik pasijausti skolingiems .Nuleisti galvas,nebambėti ir nekeikt valstybės.O dar geriau,susimokėti už viską ir paprašyti atleidimo.Ir būtinai pasijaust skolingu,kad gyveni.

  Atsakyti
 5. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Žymantai, valstybė garantuoja minimaliai mokslą, bet ne aukštąjį. Ten jau tik gerai besimokantiems. O šiuo atveju, jei klabame apie mediciną ir dar brangų mokslą, tavo galva normalu, kad į tave ar kitą asmenį valstybė sukiša tūkstančius oo tu jautiesi niekam neskolingas? Keista.

  Atsakyti
 6. Vidmantas

  Na čia tai suskėlėt: „Tikiuosi, kad niekas iš laidos rengėjų nėra privačios klinikos klientais.”

  Kaip tik, pašnekovai ir rengėjai turėtū būti paragavę abiejų sistemų. Kitaip gausis tas pats atvejis, kaip kunigas porina apie kontraceptikus ar gyvenimą šeimoje.

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Vidmantai, toks klausimas tik todėl atsirado,.kad koks valstybinio sektoriaus fanas neprisikabintų,.jog klausimas tendencibgai suformuotas

   Atsakyti
 7. Atgalinis pranešimas: Kas vyksta laidoje “Tautos aikštė” apie medicinos paslaugų reformą. Diskusija ar …? | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *