EŽTT sprendimas aukštyn kojom verčia požiūrį į interneto komentatorius ir atsakomybę už jų mintis

Vakar Europos žmogaus teisių teismas priėmė ypatingos svarbos sprendimą dėl žodžio laisvės internete. Sprendimas byloje DELFI prieš Estija paskelbtas viešai ir su juo jau galima susipažinti.

Štai viena svarbi vieta iš sprendimo:

 

Lastly, the Court notes that the applicant company was obliged to pay the affected person the equivalent of EUR 320 in non-pecuniary damages. The Court is of the opinion that this sum, also taking into account that the applicant company was a professional operator of one of the largest Internet news portals in Estonia, can by no means be considered disproportionate to the breach established by the domestic courts.

Based on the above elements, in particular the insulting and threatening nature of the comments, the fact that the comments were posted in reaction to an article published by the applicant company in its professionally-managed news portal run on a commercial basis, the insufficiency of the measures taken by the applicant company to avoid damage being caused to other parties’ reputations and to ensure a realistic possibility that the authors of the comments will be held liable, and the moderate sanction imposed on the applicant company, the Court considers that in the present case the domestic courts’ finding that the applicant company was liable for the defamatory comments posted by readers on its Internet news portal was a justified and proportionate restriction on the applicant company’s right to freedom of expression.

There has accordingly been no violation of Article 10 of the Convention.

19 komentarų

 1. tikras lietuvis

  Ar nebuvo ten taip, kad ieškovas, aptikęs šmeižikiškus komentarus, kreipėsi į Delfi, o tie nieko nepadarė?

  Jei buvo taip ir tie komentarai tikrai šmeižikiški, o ne tiesa, tada taip – tada Delfi turi būti nubaustas.
  Bet jei autorius nesikreipė, tai iš kur Delfi žinoti, kad tie komentarai šmeižikiški?
  Arba, jei ir kreipėsi, o Delfi nepasirodė tie komentarai kaip šmeižikiški, tai vėlgi nėra iki galo aišku ar buvo peržengta aiški riba, kuri aiškiai rodytų, kad tie komentarai – šmeižikiški ir tuomet Delfi privalo reaguoti?

  Atsakyti
 2. Adefagija

  Apie Arturčiką, tiesą sakant, labai seniai teko ką nors girdėti- tiek gerai, tiek blogai. Paskutinį kartą mačiau per žydrąjį ekraną maloniai bendraujant su Ramanausku. Pasiilgau aš jo to frenčiaus, -turbūt spintoj kandys gružena, nes nėra kur pravėdint…Na ką padarysi, kaip sako lotynai – sic transit gloria mundi :(((((((

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Adefagija, Artūras labai smagiai vakare kalba per Laisvąją bangą.

   Atsakyti
 3. Marius

  Kova prieš įžeidimus, purvo pylimą, reikalavimai pašalinti įžeidžiančius komentarus, teismai, kompensacijų reikalavimai ir draudimai, tai destruktyvus ėjimas atgal! Pavyzdžiui, Delfi komentatoriai įžeidinėjimais, keiksmais, purvo pylimu, pagiežos liejimu, tai yra neigimo metodu sutempė masyvų šiukšlyną. Gynybinė reakcija prieš šį masyvų šiukšlyną skatins kovoti. Deja, tai tas pats neigimo metodas tik kitoje variacijoje! Kova ir draudimai, tai simptomas to, kad šansas užgimti naujam mastymui prarastas. Vietoj naujo mastymo, atgal į kovą, draudimus, tai yra neigimą. Dėka Delfi komentatorių sutempto šiukšlyno būtent dabar dar yra šansas užgimti naujam mastymui ir nekovoti prieš tą šiukšlyną, nekelti ieškinių ir ne drausti. Juk niekas nekovoja prieš tai kam jis nėra jautrus. Tik hierarchinis protas yra jautrus įžeidimams, pažeminimams ir būtent jis yra masyvaus šiukšlyno tikroji ir esminė priežastis! Bet paradoksas, kad jis nurodo kaip priežastį ne pats save, bet kitą, kitus. Kaltininko ir priešų ieškoma išorėje. Bet tikroji priežastis viduje. Paties kovotojo prieš šiukšlyną protas ir yra tikrasis šiukšlynas. Todėl ir kovojama, kad slegia tas šiukšlynas sukauptas nuosavame prote ir negali žmogus išmesti to šiukšlyno iš savo paties proto. Nerealu jokias ieškiniais, teismais, reikalavimais, tai yra neigimo metodu išmesti iš savo proto tą sukauptą šiukšlyną. Nes būtent hierarchinis protas neigimo metodų jį ir sukaupė psichikoje! Kova ir draudimai tik dar labiau augins masyvų šiukšlyną! Jo neįmanoma sunaikinti nes jis nuosavame prote, jį pagimdė nuosavas protas. Todėl vienintelis šansas yra tik perdirbti tą šiukšlyną į pozityvų produktą. Bet toks šiukšlių perdirbimo fabrikas ir yra naujas mastymą, nauja proto rūšis, kurioje hierarchiją keičia lygiateisiškumas, lygybės išmintis. Esant prote lygybės išminčiai visi įžeidimai, pažeminimai netenka galios, prasmės ir nebėra jautrumo jiems. Todėl šiukšlynas ištirpsta ir pradingsta be jokios kovos, nukrenta kaip pernykščiai rudeniniai lapai.

  Atsakyti
 4. Artūras Račas

  O man jau bręsta planas surašyti raštą Delfiui su reikalavimu pašalinti visus įžeidžiančius komentarus mano atžvilgiu. Ir pažiūrėti, kas bus 🙂

  Atsakyti
  1. qwerty

   Artūrai, priteistinos sumos mažos. Todėl neverta. Gal tik iš principo. Vardan teisibės. Kita vertus, jei įrodžius, kad šmežikiški komentarai padarė realios žalos (tarkime įtakojo atleidimą iš darbo, etc.) jos būtų milžiniškos. Tačiau, pagrindinė masė tokių komentarų yra atviri kliedesiai (kremliaus agentas ir pan.), todėl tai veikiau vertintina, kaip jumoras, pašmaikštavimas, nei šmeižtas.

   Atsakyti
   1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

    Qwerty, na nemanau, kad teisme įžeidimus bus lengva kaip pajuokavimą pateikti.

    Atsakyti
  2. Adefagija

   Artūrai, būtinai paduokit! Ir ne Delfiui, o kiekvieną komentatorių tiesiai į teismą. Susidarys tikrai didelė suma. O jeigu nieko ir neišeis, tai galėsit nukanalizuot vardiniais sąrašais bent jau į srutduobę.

   Atsakyti
  3. ŠS

   Artūrai Račai, tikrai nieko nebus .Tik komentarų skaičius bus – 0. Bet tai nėra blogai. Tai būtų šansas naujam.Juk viskas prasideda nuo nulio. Manau,kad gali rašyti tą reikalavimą. Tave „nunulins”, o tada galėsi pradėti kitaip ir naujai.:)

   Atsakyti
  4. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Artūrai, o kas bus, kai visi tai padarys? Ir ne tik Delfi, bet ir kitiems portalams? O jei taikydami analogiją ims kreiptis į teismus? Čia galime ir juokauti, ir šaržuoti, bet jaučiu, kad portalams gali tekti daug rimčiau žiūrėti į purvo pylimą

   Atsakyti
  5. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Artūrai, čia ne vien delfi rimtas signalas. Masiški reikalavimai išimti komentarus ir ieškiniai pagal analogiją gali reikšti rimtas išlaidas advokatams ir t.t.

   Atsakyti
 5. Marius

  Duok čia ir dabar malonumą visiems Delfi komentatoriams, pagiežingi komentarai automatiškai baigsis.
  Pagiežos liejimo priežastis malonumo stoka. Todėl visi moralizavimai, raginimai būti etiškais, kultūringais , civilizuotais yra prievarta. Žmogus gi nesupranta kame yra malonumas elgtis civilizuotai, todėl ir nusiteikęs priešiškai prieš raginimus: elkis civilizuotai, buk kultūringas ir t.t. Kultūringumas, etiškumas, civilizuotumas ir t.t. tai nėra kažkoks taisyklių rinkinys, kurių turi laikytis dantis sukandęs per prievartą. Tai tokia pasaulėžiūra, pasaulėjauta, sąmoningumas, kad kitas žmogus ir esi tu pats. Tuomet gaunasi, kad liedamas pagiežą ant kito, lieji ją pats ant savęs ir tokiu metodu pats iš savęs atimi gyvenimo džiaugsmą, malonumą, pats slopini savo gyvybingumą ir pats stumi save link ligų. Bet kiekvienas iš mūsų kada nors gyvenime yra turėję gerą, džiaugsmingą nuotaiką, o gal net įsimylėję. Tokioje sąmonės būsenoje žmogus pakylėtas, jaučia malonumą ir santykis su jį supančiu pasauliu yra lygiai toks, kokia jo vidinė būsena. Pastebėkite draugiškus ar įsimylėjėlių santykius, jie gi nesilaiko jokių taisyklių ir nežino apie jokį kultūringumą, etiškumą, bet jų elgesys, veiksmai išteka savaime iš pozityvios sąmonės būsenos, tokie santykiai yra civilizuotumo, kultūringumo, etiškumo viršūnė. Bet argi tokiuose santykiuose yra prievarta? Priešingai, jie teka laisva valia ir teikia didžiulį malonumą, be jokių moralizavimų, raginimų, tai yra prievartos.

  Atsakyti
 6. qwerty

  EŽTT Sprendimas geras. Reikės perskaityti visą. Negali būti tokios situacijos, kad šmeižikai, įžeidinėtojai tai daro viešai, o jiems dar suteikiamos visos galimybės be jokių trikdžių.Tas pats Konvencijos 10 straipsnis, kuris garantuoja žodžio laisvę, draudžia piktnaudžiauti ir pažeisti lygiaverčias kitų laisves. Tavo žodžio laisvė baigiasi ten, ties ta riba, kur prasideda kito, tarkime, privatumo, garbės arba kita teisė.

  Atsakyti
 7. Marius

  Pamėginkite realiame gyvenime pradėti kalbėti ką norite, apie kaimynus, aplinkinius ir t.t. Taigi, gali gauti į snukį. Realybė tokia, kad už savo žodžius reikia atsakyti. O, tai jau santykių kultūros tema. Santykių kultūra gali būti destruktyvi, griaunanti ir pozityvi, konstruktyvi. Destruktyvi kultūra žadina neigiamas emocijas, atima malonumą, slopina gyvybingumą, o pozityvi priešingai skatina pozityvias emocijas ir teikia malonumą, gyvybingumą. Kas norite neigiamų emocijų, nepasitenkinimo ir prislopinto gyvybingumo, problemų su sveikata, prastos savijautos? Visas šis šlamštas ir yra santykio su pačiu savimi pasekmė! Nepasitenkinimo gyvenimu jausmas, ligos, emocijų skurdumas, sunki pscihika yra destruktyvaus santykio su savimi rezultatas. Agresyvumas kitų atžvilgiu yra destruktyvaus santykio su savimi pasekmė.

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Mariau, gaila, kad tavo minčių Strasbūre teisėjai nespėjo įdėti, bet kai ką panašaus jie tikrai įrašė.

   Atsakyti
  2. qwerty

   „Agresyvumas kitų atžvilgiu yra destruktyvaus santykio su savimi pasekmė” (Marius), -galinga frazė. Dainiau, įkelk ją į aukso fondą.

   Atsakyti
 8. Ekslietuvis

  Laukinius litwinus bando išmokyti civilizuotai elgtis. Sunkus darbas, gal ir bevilitiškas.

  Atsakyti
  1. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Ekslietuvi, nieko nėra beviltiška, jei taip galvoji. Tačiau realiai viskas yra beviltiška, nes kažkada žemė sprogs, nes į ją smogs asteroidas ar pan. Tad galima nieko nedaryti arba bandyti gyventi.

   Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *