Seimo nariai demonstruoja pagarbą žodžio laisvei. Viešo kalbėjimo kultūra turėtų irgi keistis

Šiandien Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė pristatė Baudžiamojo kodekso ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisų projektus (atitinkamai Nr. XIIP-1420 ir XIIP-1421), kuriais siūloma baudžiamuoju nusižengimu (šmeižimu) pripažinti tik tokią veiką, kai apie kitą žmogų paskleidžiama tikrovės neatitinkanti informacija, galinti paniekinti ar pažeminti tą asmenį arba pakirsti pasitikėjimą juo, neva šis padarė nusikaltimą. Sankcijoje nustatoma, jog asmuo už tokią veiką galėtų būti baudžiamas bauda (atsisakant su laisvės apribojimu ar atėmimu susijusių bausmių). Taip pat siūloma atsakomybę už valstybės tarnautojų ar viešojo administravimo funkcijas atliekančių asmenų įžeidimą numatyti Administracinių teisės pažeidimų kodekse.

Pataisoms po pateikimo pritarė 43, prieš balsavo 2, susilaikė 27 Seimo nariai. Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Teisės ir teisėtvarkos komitetas, projektus plenariniame posėdyje numatoma svarstyti pavasario sesijoje.

Gal daugelis ir nepatikės, bet asmeniškai didžiuojuosi ir džiaugiuosi tais 43 Seimo nariais, kurie šiandien padarė viską, jog mūsų parlamentinė respublika žengtų vieną svarbiausių demokratijos žingsnių – dekriminalizuotų bent dalį atsakomybės už žodžio laisvės pažeidimus. Tikrai didele parama tapo net ir tie 27 nariai, kurie susilaikė dėl pasiūlymų, otačiau nebalsavo prieš. Tik iš tiesų moraliai ir psichologiškai stiprūs ir brandūs politikai gali ryžtis tokiam žingsniui – iškęsti net aštriausią, gal ne visada pagrįstą ir piktą ar įžeidžiančią kritiką nekeršydami baudžiamuoju kodeksu. Stiprybės ir sėkmės visiems, kurie prisidėjo prie šio sprendimo. Tuo pačiu norisi pasiųsti aiškią žinią savo kolegoms – kitas žingsnis turi žengtas ir mūsų bendruomenės – savikritiškas žvilgsnis į savo profesionalią veiklą ir ne visada sąžiningą, padorią ir etišką kitų žmonių kritiką. Ir ta proga norisi pacituoti Seimo vadovės žodžius:

Demokratinėje visuomenėje spaudos ir žodžio laisvė, žiniasklaidos laisvė yra tos vertybės, kurias reikia stiprinti. Daugelyje ES valstybių baudžiamoji atsakomybė už šmeižtą ir įžeidimą yra  dekriminalizuota arba taikoma labai retai. Manau, kad atimti žmogui laisvę ar skirti baudžiamąją atsakomybę už įžeidimą, nėra racionalu. Atsižvelgiant į situaciją Lietuvoje, įstatymų pakeitimai yra būtini.

Ir jei kas sakys, kad Lietuvoje demokratijos suvokimas yra labai žemo lygio, tai daugumos politikų šiandien išreikšta valia dekriminalizuoti pažeidimus žodžio laisvės srityje gali ne tik į šipulius sugriauti tokią kritiką, bet ir parodyti net mūsų kaimyninėms valstybėms, kad Lietuva gali būti tikra lydere savo regione žodžio laisvės suvokimo, saugojimo ir garantavimo srityje.

Beje, vakar nusiunčiau minėtas pataisas įvertinti ESBO žiniasklaidos teisės ekspertams. Žadama, kad jau maždaug po dešimties dienų Lietuva gaus ir oficialų ESBO įvertinimą.

20 komentarų

 1. Marius

  Qwerty, tavo problema ne lytinė, bet protinė impotencija.
  Todėl tu matai didesnį protą kitame nei tavo ir pavydi.
  Todėl tau reikia patvirtinimo ir pripažinimo, kad tavo protas ne mažiukas ir nupiepęs, bet didelis ir galintis patenkinti.
  Bet problemos esmė, kad tu pats sau negali to patvirtinti!
  Todėl tai jau nepilnavertiškumo kompleksas.
  Ir kuo daugiau stengiesi įrodyti savo proto pajėgumą, tuo daugiau patirsi tik pasikartojančią nesėkmę.
  Visados susidursi su pranašesniu protu, neįveikiamu – kitame.
  O pats pasijausi likes antru, trečiu, ketvirtu , tai yra tipišku statistu, vidutinybe. Nevykėliu, kurių pilna. Ir jų protai vienas į kitą panašūs.
  Visa ši protinė impotencija yra savo proto nepažinimo pasekmė. Jeigu pažinsi savo protą, tai visa protinė impotencija baigsis. Protas „atsistos” į savo vietą. 🙂

  Atsakyti
  1. qwerty

   Mariau, kiek daug tulžies. Atkirčio.Pykčio Destruktyvo. Į adoraciją juk nebūtum taip atsakęs? Nepilnaverčiu protiniu impotentu, statistu, nevykėliu, šestiorka išvadinai… Bet tai jau podla patyčia, atviras įžeidimas! Kad šmeižtas ir melas, tai nežinau….gal ir tiesa) Tačiau, bet kuriuo atveju. Meilės. Daugiau meilės ir supratimo artimam savo)

   Atsakyti
   1. Marius

    Qwerty, jokios tulžies ir atkirčio, o kiekvienam tik savo. Ką pats kiekvienas užsitarnauja tik tą ir gauna.
    1. Neįmanoma pažeminti to, kuris nesiaukština.
    2. Neįmanoma būti statistu tam, kuris nepretenduoja į pagrindinę rolę.
    3. Neįmanoma pasijausti “šestiorka“ tam, kuris nepretenduoja į lyderius.
    4. Neįmanoma pasijausti nepilnaverčiu protiniu impotentu tam, kuris nepretenduoja į išskirtinumą, originalumą, ypatingumą, genialumą.
    Visa tai būdinga tik linijiniam – hierarchiniam protui. Tik jis jautrus hierarchijai ir pretenduoja aukščiau. Todėl tik prie jo ir gali prilipti įžeidimai, pažeminimai. Esančio alternatyviame prote įžeisti ir pažeminti neįmanoma. Todėl vienas ir tas pats tekstas, bet hierarchinis protas priims jį kaip įžeidimą ir pažeminimą, o alternatyvus tame pačiame tekste įžvelgs visai kitą tūrinį.
    Beje, ir meilė linijiniame prote tik spekuliacija!

    Atsakyti
    1. qwerty

     Mariau, kartais reikia girdėti ir skaityti ne tik save. Juk rašiau: „kad šmeižtas ir melas, tai nežinau….gal ir tiesa”.
     Todėl:
     1. Neįmanoma pažeminti to, kuris jau suvokė, kad nėra kuo aukštintis.
     2. Neįmanoma nebūti statistu tam, kuris nepretenduoja į pagrindinę rolę.
     3. Neįmanomane pasijausti “šestiorka“ tam, kuris nepretenduoja į lyderius.
     4. Neįmanoma nepasijausti nepilnaverčiu protiniu impotentu tam, kuris nepretenduoja į išskirtinumą, originalumą, ypatingumą, genialumą.
     Visa kas aukščiau, tai aš galimai apie save. Todėl negali prilipti kitų pasakyti įžeidimai ir pažeminimai prie to, kuris jau pats save įžeidė ir pažemino.

     P.S. Galima ten pridėlioti visokių „linijinių– hierarchinių”, „alternatyvių” ar „linijinių” žodelių, bet ar tikrai reikia?

     Atsakyti
     1. Marius

      Qwerty, elgiesi panašiai kaip žmogus nusipirkęs prabangų laikrodį ir slepiantis po švarko rankove, bet slapta trokštantis, kad jį aplinkiniai pamatytų ir įvertintų. Galiausiai nebe iškenti ir pats ištrauki kišdamas po nosim: blyn žiūrėkit gi, negi akli! 🙂
      Jeigu pažintum linijinį protą, tai suvoktum, kad neįmanoma užmaskuoti jo savybių, nors ir labai kruopščiai daugelis stengiasi tai daryti. 🙂

     2. qwerty

      Mariau, qwerty nėra būtinybės maskuoti tokią savybę, kaip norą pasirodyti prieš kitus automobiliu, gražia žmona, namu, protu ar kokiu prabangiu laikrodžiu, kadangi jis jos jau neturi. Jau neturi! Beje, kaip neturi qwerty ir nei vieno iš aukščiau išvardinto…

 2. ŠS

  Manyčiau, kad jeigu kritikas pvz. žurnalistas arba kritikuojamas seimo narys bent vienas iš jų pakeistų mąstymą, tai netgi adiminstracinė atsakomybė , prarastų prasmę ir būtų visai nebereikalinga.

  Atsakyti
  1. Marius

   Š.S. teisingai pastebėjo, administracinė atsakomybė netektų jokios prasmės. Įžeidinėti ir įsižeisti, žeminti ir aukštintis netektų jokios prasmės ir niekas, šia kaip savaime suprantama beprasmiška veikla nebe užsiimtų, tai būtų galima nebent tik rodyti vaikams muziejuje, kokia kadaise buvo civilizacija ir kokie procesai tų civilizacijos atstovų galvose vyko. Kiek ginčų, debatų, pergyvenimų, teismų dėl šmeižto, garbės ir orumo ir t.t. Moksleiviai negalėtų patikėti, kad tai iš ties buvo. Juk tai taip primityvu. Tai galima sulyginti dar ir su tuo, jeigu kokiam nors garsiam mokslininkui, profesoriui, akademikui gyvenusiam prieš du šimtus dabar paduotume mobilų telefoną, tai jam jį įsisavinti būtų labai ir labai sudėtinga, jis gal net 10 tomų disertacijos šia tema parašytų ir kažin ar bent įjungtų tą keistą prietaisą. O kiekvienas šių dienų vaikas negalėtų suprasti kas tam profesoriui su galva yra…

   Atsakyti
   1. ŠS

    Tada, Mariau, po šio tavo komentaro, darau išvadą sau, kad mes patys galime tapti kita civilizacija ir nereiks mums dairytis po visatą ieškant kitos civilizacijos. 😀

    Atsakyti
    1. ŠS

     Mariau, aš esu labai dėkinga tau, kad tu tiek metų turi kantrybės. Dėka tavęs aš daug ką pamačiau kitaip. Linijinis mechaninis hierarchinis protas, tai manau yra visas pagrindas ką tu norėjai ir nori pasakyti, tai pažinti jį, TĄ PROTĄ. Nebeklaidžiotume kažkur keliais ir takeliais, nebeliktų kaltų ar nekaltų, teisybės paieškos taptų visai nereikšmingos ir t.t. Bet kaip, tu ,Mariau ir rašai, pagrindas pažinti SAVO PROTĄ, kitaip be šansų. Aš, Mariau ,tikrai žaviuosi, tavo kantrybę, kaip ir Dainiaus 🙂 , kad „neišmetė” iš savo „namų”, nors gal kartais Dainiui atrodė ,kad ne į temą. Dabar manau,kad nėra jokių temų .Manau,kad norintiems pažinti SAVO PROTĄ, Marius kaip greitoji pagalba, renimacija. Jei kam pasirodys juokinga ir kvailą, naivu irt.t pasiūlysiu tą patį PAŽINTI SAVO PROTĄ. 🙂

     Atsakyti
     1. Marius

      Š.S. aš rašau tik dėl savęs, neturiu tikslo, kad kiti pažintų savo protą. Esu toks tupas, kad man reikia tiek metų rašyti, kad galėčiau geriau jį pažinti. O jus visi esate mano nemokami padėjėjai šiame proto pažinimo procese. Be to mokinate mane geriau reikšti mintis, dėka jūsų aš vis geriau ir aiškiau pradedu suprasti ką noriu pats sau pasakyti. Taip, kad galiu pasakyti tik ačiū jums visiems. Pas mane blogų pašnekovų nebūna, kiekvienas nemokamai dirba mano labui, geriau pažinti savo protą. Tad tikrai nuoširdus ačiū visiems. Bet ko gero rašysiu ir tolia, kol užsilenksiu, nes su tuo protu, kuo toliau į mišką tuo daugiau malkų, vis atsiveria nauji horizontai. Bet kol šis procesas man teikia malonumą, tai problemos nėra. 🙂

     2. qwerty

      Kai kas gal pagalvos, kad mėnulių fazių įtakojama porelė, tie mūsų ŠS ir Marius. Vienas aktyviai platina kliedesius, o kita pastarąjį už tai visaip adoruoja. Dėkavoja, kad esą jos akys dėka jo ant tiek atsivėrė, kad ji pamatė ir beveik suprato savo pačios protą… (Post)klimaksinio amžiaus namų šeimininkės ir savamokslio filosofo duetas yra geras kokteiliukas…tai prasme, kad tarp jų būtų geras seksas.
      Bet mes (mūsų chebrytė) tai taip (čia ne sekso tarp savamokslio filosofo ir namų šeimininkės dalyje) tikrai negalvojam!
      Kartu mes jėga!
      Linijinis, hierarchinis ir mechaninis protas- tai chuinia!
      Tegyvuoja alternatyvusis!

     3. ŠS

      qwerty, tau taip reikia Mariaus proto, kad išprotėsi 😆 Tik labai jau spardaisi kaip maža mergaitė. Taip ir patapsi pats namų šeimininke ir klimaksiniu ir sekso nebereiks, o Mariaus proto irgi negausi. 🙂

     4. ŠS

      qwerty kas čia ? Ar tau neprimena tai ką aukščiau parašei 😀

      a.užkalnio protokolai

      qwerty January 24, 2014 at 18:22 Reply
      Noriu tinklaraštininkui pasakyti, kad jis man reikalingas. Jis man būtinas! Man asmeniškai. Jei sunku ir galvoju, kad viskas blogai, reikia pagalbos, užeinu į tinklaraštininko facebuką ar protokolus. Kad pasikrauti teigiamu krūviu. Sveiko proto, adekvatumo, gero humoro ir geranoriškumo krūviu. Nors šio žmogaus ir gyvai nemačiau, tačiau jis man yra labai artimas. Priimtinas. Naudingas. Reikalingas. Galima pagalvoti, kad kas čia per wtf? Ką žmogelis čia snarglioja, sentimentuoja ir adoruoja? Pšiol jis nafik, dibilas seilėtas. Bet…aš pasakiau tai, ką norėjau pasakyti. Gal tinklaraštininkas perskaitys.Lai žino, kad jis yra tikrai reikalingas. Bent vienai dūšeliai-tai tikrai.

     5. qwerty

      kartais mestelnu komentus protokolai.lt, burgis.lt, dar keliose dešimtyse kitų tinklapių. O ką?

 3. Dainius Radzevičius

  Mariau, sutnku, kad įžeisti galima ir mandagiai kabant ir nesikeikint . Todėl ˇčia kalba tik apie kultūrą bendravimo ir dekriminalizavimą žmonių bendravimo.

  Atsakyti
  1. Marius

   Tarp įsimylėjėlių ar draugų, taisyklėms, tai yra bendravimo kultūrai nėra vietos. Tokie santykiai paremti betarpiška pajauta. O apie betarpišką pajautą diskutuoti beprasmiška, ji yra arba ne.
   Kadangi visuomenė, tai ne įsimylėjėlių ar draugų kompanija, bet daugelis vienas kito net nepažįsta, tai atsiranda sutartinių santykių tema. O sutartiniai santykiai, tai jau 100% proto sritis! O kas pažįsta patį protą, kuris yra tų sutartinių santykių kūrėjas? Juk kokios proto savybės tik tokie galimi ir santykiai! Kas pažįsta proto savybes pagal kurias ir kurpiamas sutartinių santykių modelis? Žinant proto savybes, sutartinių santykių modelį ir jo rezultatą galima apskaičiuoti matematiškai. Ir tai lengviau negu pradinukams išmokti daugybos lentelę. O nepažįstant proto savybių ir jų neapmąsčius, sutartiniai santykiai bus kuriami aklai. Ir prie ko tai atves? Prie nepateisintų lūkesčių!!! Šitiek dirbom, statėm, kūrėm, lėkėm, bėgom, o iš kur priešingas rezultatas? Arba norėjom kaip geriau, bet iš kur atsirado blogiau? Arba būna tėvai sako, auginau vaiką, šitiek stengiausi, visą save atidaviau, o jis nedėkingas ir t.t. Arba pirmyn į laisvą Lietuvą, tarybų Sąjungą, Europą, bet iš kur toks gyvenimo pabrangimas, krizė? Ir t.t. Visa tai proto savybių nepažinojimo pasekmė! Proto savybių nepažinojimas ir neapmastymas veda į smėlio pilių statymą. Daug darbo įdėta, o lūkesčiai galiausiai žlunga.

   Atsakyti
 4. Marius

  Brandus politikas turi suprasti, kad skaudi reakciją į kritiką atsiranda dėl naudojamos prievartos prieš rinkėją!
  Prievartautojas stengiasi visais įmanomais būdais ir priemonėmis primesti rinkėjui savo paties nuomonę apie save. O jeigu rinkėjas atsisako priimti jam peršamą įvaizdį ir turi savo priešingą nuomonę, tai prievartautojas pasijaučia įskaudintas, įžeistas, pažemintas. O kai kurie politikai, tokie kaip Druskininkų meras Malinaukas dar ir pratęsia tą prievartą prieš rinkėją teisme, norėdamas nubausti rinkėją dėl to, kad jis nepriima jam peršamo įvaizdžio apie merą ir turi savo nuomonę.
  Gerai, kad nors nebegrės baudžiamoji atsakomybė turinčiam priešingą nuomonę.

  Atsakyti
  1. Marius

   Apie viešo kalbėjimo kultūros permainas – progresą.

   Jeigu visus keiksmažodžius pakeistume kultūringais žodžiais, tai kultūringi žodžiai neišvengiamai taptų keiksmažodžiais. Kodėl? Todėl, kad NEIGIMAS tai niekur iš proto nedings! Kiekvienam nors šiek tiek pastabiam stebėtojui aišku, kad įžeisti ir pažeminti galima nenaudojant jokių keiksmažodžių, bet kultūringiausiais žodžiais. Tai priklauso nuo intonacijos, o ne nuo žodžių. Neigimo iš savo proto išmesti neįmanoma! Kitas reikalas, tai neigimo maskavimas. Neigia žmogus viduje, bet bando nuslėpti, užmaskuoti, pasirodyti kultūringu, renka atsargiai žodžius, stengiasi nevartoti keiksmažodžių, bet vis tiek neigimo nenuslėpsi. O neretai po bandymų nuslėpti neigimą pratrūkstama iki tokios agresijos, kad aplinkiniai negali patikėti ir stebisi kas čia tam žmogui pasidarė, juk toks kultūringas, mandagus visąlaik buvo. O jis vaidino, labai stengėsi maskuoti neigimą savo prote, bet neįmanoma, savęs neapgausi ir pratruksi anksčiau ar vėliau. Tik tuomet maskuojamo, bet kaupiamo viduje neigimo sprogimo pasekmės gali būti tragiškos.
   Tai kas gi tuomet yra tikroji viešo kalbėjimo kultūra ir progresas, o ne chaltura ir bandymas imituoti? Kada ši tikra kultūra gali įvykti? Be mastymo kultūros niekada!!! Tik mastymo kultūra gali natūraliai išlaisvinti iš neigimo ir priimti savyje nesuderinamas priešybes vienybėje. Kitu atveju bus prote vidinis konfliktas! Reikia suvokti, kad ne keiksmažodžiai, o neigimo poliarizacija prote yra pirminė. O paskui jau jokio skirtumo kokie žodžiai parenkami. Žodžiai tai tik priemonė, o neigimas prote yra esmė. Protas nesugebantis suderinti savyje nesuderinamų priešybių sukelia konfliktą ir neigimą. Negalėdamas išspręsti šio vidinio konflikto pačiame savyje protas tampa agresyvus. O bandymai maskuoti besiveržiančią agresiją ją kaupia. Todėl nesistebėkite jei koks nors kuriantis kultūringumo etalono įvaizdį politikas namuose muša savo žmoną, elgiasi despotiškai arba išgėręs degtinės elgiasi kaip paskutinė kiaulė. Tai neišvengiama!

   Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *