LŽS Etikos komisijos nuomonė dėl žurnalistų dalyvavimo rinkimų agitacijoj

pagal | 2016/10/21

PAREIŠKIMAS

Dėl žurnalistų dalyvavimo rinkimų agitacijoje

2016-10-21

Vilnius

Viešojoje erdvėje kilus diskusijoms dėl žurnalistų atvirai reiškiamos nuomonės vieno ar kito kandidato naudai rinkimų kampanijų metu, taip pat žurnalistų dalyvavimo rinkimų kampanijoje, Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija – žurnalistų profesinio susivienijimo savitvarkos institucija – primena Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatą – žurnalistinė veikla ir dalyvavimas politinėje veikloje yra nesuderinami.

Nors teisės normos nedraudžia, profesinę veiklą vykdantys žurnalistai neturi kandidatuoti valdžios rinkimuose, dalyvauti rinkimų štabų veikloje ar padėti kandidatams (ruošti viešąsias kalbas, rengti jų pranešimus ir kitaip prisidėti prie rinkimų kampanijų), t. y. negali remti rinkimų kampanijos dalyvių, agituoti už partijas, politikus, reikšti jų atžvilgiu politinio pobūdžio asmeninių simpatijų. Agitavimas už ar prieš konkretų kandidatą, politinę organizaciją rodo žurnalisto angažavimąsi politinei veiklai, o tai veda į interesų konfliktą.

Visuomenės informavimo etikos komisija 2016-09-05 pareiškime „Dėl žurnalistų dalyvavimo rinkimų kampanijoje“ išreiškė susirūpinimą žurnalistų ir politikų suartėjimu, nes tai neprisideda prie žiniasklaidos nešališkumo užtikrinimo, subalansuoto įvykių nušvietimo.

Budėdami pilietiškumo pozicijose, žurnalistai turi išnaudoti visą profesionalumo arsenalą ir įstatymų suteiktas privilegijas, kad suteiktų rinkėjams teisingą informaciją, padedančią įvertinti rinkimų kampanijos dalyvius ir apsispręsti. Žurnalisto įsitraukimas į rinkimų kampaniją, agitavimas už ar prieš konkretų kandidatą nėra žurnalisto pilietiškumo pavyzdys.

Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija ragina visuomenės informavimo priemonių vadovus parengti bei paskelbti aiškias nuostatas (vidaus taisykles), nusakančias, kaip turi elgtis konkrečių redakcijų darbuotojai rinkimų kampanijų metų, ypač tai taikytina visuomeniniam transliuotojui.

LŽS Etikos komisijos pirmininkas                                                     Viktoras Trofimišinas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *