Žaidžiame demokratiją rajonuose? Švenčionių rajonas

Štai tokia kukli informacija pateikiama apie Švenčionių rajoną savivaldybės tinklapyje internete.

Švenčionys - mero pavaldinė redaguoja ir laikraštį

Švenčionys - mero pavaldinė redaguoja ir laikraštį

Švenčionių rajono teritorija driekiasi šiaurės rytų Lietuvos pasieniu su Baltarusija. Administracinis centras – Švenčionys, nutolęs nuo Vilniaus apie 86 km. Remiantis 2001 m. gyventojų surašymo duomenimis, rajone gyveno 32992 gyventojai, iš jų: 47,4 % lietuvių, 28,8 % lenkų, 16,2 % rusų, 5,5 % baltarusių ir 2,1 % kitų tautybių gyventojų. Dauguma rajono gyventojų verčiasi žemdirbyste, gyvulininkyste ir smulkia prekyba.

Keista, nei jokios savigyros, nei jokių problemų neminima… Kodėl? Kodėl tik pats meras rajoną mato beveik kaip rojų žemėje.

Švenčionių meras V. Vigelis

Švenčionių meras V. Vigelis

Pažiūrėkite, kaip Švenčionių meras gražiai pristato savo rajoną.

Rajonas gali pasigirti ne tik unikalia gamta, bet ir turtingos dvasios žmonėmis. Įvairių tautybių ir tikėjimų žmonės gyvena santarvėje, sutelkę pastangas ieško būdų gyvenimui pagerinti, laisvalaikiui paįvairinti,gamybos nuosmukiams įveikti.

Bandome aiškintis ar iš tiesų visi gyvena santarvėje. Gal vietinė žiniasklaida daugiau informacijos suteiks? Juolab, kad jau kurį laiką sklinda gandai, kad vienas laikraštis kaip niekas kitas yra lojalus merui, o kitas – vietinės valdžios nuolat bandomas išguiti net iš nuomojamų patalpų, išjungiama elektra ir panašiai.

Taigi randame du laikraščius – „Žeimenos krantai” ir „Švenčionių kraštas”. Apie pirmąjį daug kalbėti būtų galima tik vienu atveju – jei bandytume analizuoti, ar jis tikrai objektyvus rajono valdžios atžvilgiu. Kritinių publikacijų daug ir nuolat. Vietinės valdžios žmonės galėtų dėl daugelio publikacijų net patys turėti pretenzijų – žurnalistų ir leidėjų etikos, garbės ir orumo įžeidimo požymių nemažai. Bet vieši asmenys paprastai tokius dalykus iškenčia. Nuo jų nemirštama. Todėl bandau pasižiūrėti, kaip elgiasi „Švenčionių kraštas”. Ir kam jis priklauso?

Deja, Kultūros ministerijos duomenų bazėje apie laikraščio savininkus nerandu jokios informacijos. Matyt pražiūrėjau. Nes tik vienas komentatorius atsiuntė iš karto vos pasirodžius šiai publikacijai internete komentarą, kad „Švenčionių krašto” savininkas yra Ona Raguckienė (valdo 100% akcijų), kuri yra ir bendrovės direktorė. Tačiau kodėl duomenys nenurodyti laikraščio interneto svetainėje? Vistiek kyla įtarimas. Bet net nedidelis tyrimas dėl „Švenčionių krašto” sukelia lengvą šoką…

Taigi, formaliai man pradžioje nežinomo savininko laikraštis mus pasitinka jau Švenčionių rajono savivaldybės interneto svetainėje, kur įdėta nuoroda į šio laikraščio svetainę internete. Valdžią kritikuojantis leidinys „Žeimenos krantai” savivaldos svetainėje neminimas. Keista. Tačiau toje pačioje svetainėje puokuojasi ir tik dviejų partijų „baneriai” – Naujosios sąjungos ir TS-LKD. Kodėl?

Atsakymų ilgai ieškoti nereikia. Savivaldybės meras Vytautas Vigelis – Naujosios sąjungos (socialliberalų) partijos narys.

Bandau aiškintis mero ir savivaldybės „meilę” veinam leidiniui – „Švenčionių kraštui”. Ir nutik tu man taip, kad viena mero pavaldinė –Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Irena Pauliukevičienė ne šiaip sau pavaldinė. Ji yra ir laikraščio „Švenčionių kraštas” redaktorė.

Galime ir dar šiek tiek laikraščio „Švenčionių kraštas sąsajų su rajono valdžia rasti. Štai ta pati laikraščio savininkė Ona Raguckienė yra ir Švenčionių rajono Berniūnų kaimo bendruomenės „Mojus“ vadovė.

"Švenčionių kraštas" redaktorė ir savivaldybės tarnautoja - vienas asmuo

Žinoma, kilo klausimas, kada redaktorė spėja suredaguoti laikraštį? Juk darbo ir „strateguojant” savivaldybės ateitį pakankamai turėtų būti. Bet pavarčius patį laikraštį viskas tampa aišku. Tai kad nėra ką ten daug ir redaguoti! Vos du kartus per savaitę pasirodo tas laikraštis.

Štai birželio 6 dienos numeryje ar bet kuriame kitame gausu ne žurnalistų publikacijų, o ministerijų pranešimų spaudai. Gal ministerijos už tai dar ir sumoka? Net nesvarbu. Man žymiai svarbiau surasti nors vieną kritinę publikaciją, kurioje būtų kritiškai pasižiūrėta į vietinės valdžios darbą ir kur redaktorė kritikuotų rajono merą, t.y. savo bosą. Ir neradau. Bet radau ne vieną odę merui ir jo darbams. Net jo auksiniams žodžiams.

Vien ko verti šVENČIONIŲ mero V. Vigelio gegužės 2 dieną su meile cituojami žodžiai:

Švenčionių r. meras Vytautas Vigelis, su gražia švente pasveikinęs gimnazijos bendruomenę, įteikė dovanų knygas ir šakotį. Tą dieną buvo išsakyta daug gražių palinkėjimų Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos bendruomenei, o aš šį savo reportažą norėčiau užbaigti mero Vytauto Vigelio pasakytais žodžiais: „Kiekvieną dieną skirdami žmogui, jūs sukuriate mažą stebuklą“, nes iš tiesų kiekvieno žmogaus, baigusio mokyklą, įgytos žinios – tai stebuklas, kelrodė žvaigždė, nušviečianti žmogaus gyvenimo kelią.

O jei Jums dar mažai įrodymų, kad laikraštis „Švenčionių kraštas” yra ne sarginis šuo, kuris kritiškai vertina valdžią, o švelnus pudelis, kuris meilinasi savo šeimininkui, siūlau paskaityti ir šio laikraščio redaktorės-savivaldybės tarnautojos „straipsnį”, ginantį politikus ir valdžios žmones nuo kritiškos žiniasklaidos ir žurnalistų. Štai tik ištrauka.

Prasidėjus tilto Geliadnės kaime rekonstrukcijai, žiniasklaida paskleidė „žinią“ – stato tiltą asmeniškai Seimo nariui Konstantui Rameliui ir dar keliems garsiems teisininkams. Įdomiausia, kad ten pat tiltas vadinamas „į niekur“, nors visiškai aišku, kad bent jau tos kelios šeimos juo naudojasi. Ar tikrai čia kažkas nori įsiteikti Seimo nariui ar dar keliems garsiems teisininkams? Į šį klausimą rajono savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Juozas Urbanavičius atsakė trumpai: „Šį tiltą prižiūri, taigi ir rekonstruoja, Kelių direkcija, jų ir reikėtų klausti. Savivaldybė su tuo nieko bendro neturi – mes nei užsakome, nei finansuojame.“

Ar dar kam nors neaišku? Anot redakorės, savivaldybė ir skandalai – du visiškai nesusiję dalykai. Štai taip… Žaidžiame demokratiją Vilniuje, o vos už 86 kilometrų nuo sostinės vyksta tokie dalykai. Todėl keletas klausimų psmąstymui.

Kodėl Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nepasidomi, kaip redaktorė ir tarnautoja viename asmenyje tinkamai atskiria viešus ir privačius interesus? Ar Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija gali tarti savo žodį, kaip ji vertina tokius leidėjus ir redaktorius? O ką mano kiti kolegos? O ką mano laikraščių skaitytojai?

15 komentarų

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Lenciuginiui – tikrai taip. dėl to ir kimba. vakar nusprendėme, kad svetainė startuos liepos 10 dieną.

  Atsakyti
 2. lenciuginis vulgaris

  D.Radzevičius :Lenciuginiui vulgariui, šiandien baigiama testuoti nauja LŽS svetaine. Į ją investuojamos visos pastangos. Ten, tikiuosi, bus viskas ok. Pagaliau.

  tai vot kodel mano kompas pakimba vos tik atsidarau puslapi…

  Lenciuginis Vulgaris

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Lenciuginiui vulgariui,
  siandien baigiama testuoti anuja LZs svetaine. I ja investuojamos visos pastangos. ten, tikiuosi, bus viskas ok. Pagaliau.

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mielas Klon,
  net jei komisija ir ne visada tinkamai dirba, vistiek jie turi dirbti. Arba turime ją išformuoti. Mes turime ir iš jos reikalauti atsakomybės kaip ir iš kitų valdžios institucijų.

  Atsakyti
 5. lenciuginis vulgaris

  Mielieji, ko taip apipuolete tuos vargsus Svencioniskius it kokie lietuviskieji lenciuginiai (tokia veisle, – aut. past.)? Raskite rajona, kur draugiskai nesirptu valdzios ir leideju simbiozes vaisiai.
  O ir po rajonus nereikia toli dairytis – apstu didziuosiuose miestuose. Vienas laikrastis sukritikuoja, tai kitas piestu stojasi ginti nuskriausto valdininko. Grybu karai, ne daugiau.
  Be to, ir kai kuriu nacionaliniu ziniasklaidos priemoniu nederetu pamirsti.
  Sis kirminiukas seniai musu tautines ziniasklaidos sakneles paede ir dar paes, nes sunkmeciu morale linkusi liberaleti.

  Draug past. del baneriu – ir LZS tinklalapyje ne visu leidiniu nuorodos yra. Ar cia reiketu suprasti, kad yra kazkoks juodasis sarasas, hm?

  Pagarbiai,

  Lenciuginis Vulgaris

  Atsakyti
 6. klon–immor[t]al

  Manau, Dainiau, kad per geros esi nuomonės apie Žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją. Užtenka pažiūrėti į jų posėdžių protokolus — visur puikuojasi „sprendimas”, jog „Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas nebuvo pažeistas”, nors kiekvienas sveikas žmogus, paskaitęś skundžiamas publikacijas, aiškiai mato, kad ne tik etikos kodeksas, bet ir įstatymai vietomis pažeidinėjami.

  Atsakyti
 7. kolega

  itariu, kad pries spausdinant laikrasti meras deda savo parasa – lyg kox tikrasis redaktorius 🙂 Bet siaip tai idomiausia butu pasikalbeti su „Zeimenos krantu” redakcija. Isivaizduoju, kokiomis jie salygomis dirba. Ir vis tiek dirba. Ir dar konkuruoja! Stai kur turejo suplaukti regionines spaudos pinigai, o pareme tik Dagilio bendrove. Beje, ar matet sestadienio „Kauno diena”? Pirmame puslapyje puikuojasi Kubilius su dviraciu, anonsuoja mat straipsni apie keliones dviraciu…Matyt daugiau dviratininku Lietuvoje nera, tik Kubilius 🙂

  Atsakyti
 8. Regis

  hmmm…. Dainiau tikrai nežinau kas tas „Švenčionių kraštas” ir p. Ona Raguckienė. Paprasčiausiai atsidariau nurodytą nuorodą kur radau nuorodas į PDF dokumentus (“Duomenys apie žiniasklaidos priemonių savininkus”), pasirinkau 2009 metus, atsidariau ir radau informaciją apie „Švenčionių krašto redakcija”, tik tiek…

  Dėl sarginio šuns, mano galva (taip ir parašiau), laikraštis gali būti geras, blogas, objektyvus ir t.t. bet negali būti sarginis ar veislinis šuo, melžiama karvė, lenktyninis žirgas, pavargęs kuinas ir t.t.

  Jeigu „sarginis šuo” yra terminas tai tegu…

  Atsakyti
 9. Regis

  beje mano galva laikraštis negali būti nei „sarginiu šunimi”, nei „švelniu pudeliu”..

  Baikim vieną kart su V. Tomkaus / V. Vasiliausko stiliumi..

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Sarginis šuo – tai terminas, kuris prigijęs. Ir visiškai normalus. O pudelis – čia jau parodija.

   Atsakyti
  2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   O čia tiems, kas nori sužinoti, ką apie žiniasklaidos misiją mąsto verslininkai.

   1.Pirma misija: žiniasklaida yra reklamos pakuotė, antra: žiniasklaida kaip sarginis šuo, 3 – žiniasklaida – informacijos šaltinis, 4 – žiniasklaida – tai pramogų erdvė, Penkta misija: žiniasklaida – populiarumo tribūna. Galop pati žiniasklaida yra verslas. – Ignas Staškevičius. Bernardinai.lt, 2005-12-09

   Atsakyti
 10. Regis

  „Deja, Kultūros ministerijos duomenų bazėje apie laikraščio savininkus nėrandu jokiso informacijos.”

  Dainiau, aš radau – „Duomenys apie žiniasklaidos priemonių savininkus (2009 m.)” – „Švenčionių krašto
  redakcija“, Vilniaus g. 1, Švenčionėliai, Švenčionių raj. savininkas Ona Raguckienė 100%, Direktorė, redaktorė – Irena Pauliukevičienė

  Pasitikrinkit, nesupyksiu jeigu ši komentarą pasitaisę ištrinsit..

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *