Kokia kultūros politika Lietuvoje? Vadovauja silpniausi, politikos jokios

pagal | 2009/10/09
Kada kultūros žmonės sulauks gerų žinių?

Kada kultūros žmonės sulauks gerų žinių? \

Šiandien Kultūros ministerijoje vyksta renginys, skirtas kultūros politikai aptarti. Organizatoriai – Kultūros kongresas. Kultūros ministras renginyje nepasirodė – anot patarėjo, „žinote, kokia įtempta ministro darbotvarkė.”

Pradžia renginio įspūdinga. Renginio moderatorius, vienas iš organizatorių, filosofas Krescencijus Stoškus paaiškina renginio tikslą – padėti sukurti valdžiai dokumentą, kuris būtų kultūros politikos ir strategijos pagrindas. Išvardintos daugeliui žinomos problemos, paviešintos šią vasarą Valstybės kontrolės atlikto Kultūros ministerijos programų audito išvados. Išvados – šokiruojančios. Bet apie jas viešai daug nekalbama.

Kulturos_ministerija_isvada[1]

„Valstybės kontrolė siūlo Vyriausybei inicijuoti kultūros finansavimo sistemos pertvarką, Kultūros ministerijoje sustiprinant kultūros politikos formavimo funkciją, o kultūros projektų finansavimo funkciją perduoti centralizuotam kultūros rėmimo fondui, kurio administratoriumi neturėtų būti Kultūros ministerija“, – sako R. Budbergytė.

Todėl lietuvių kompozitorius Feliksas Bajoras iš karto išsakė savo skeptišką nuomonę dėl renginio. Net ne dėl paties renginio, bet dėl idėjos kurti naują strategiją. Anot F. Bajoro, seniai jau išsakyta daugelis problemų, pateikta daugybė pasiūlymų ir Kultūros ministerijai, ir daugeliui buvusių kultūros ministrų, Seimui. Deja… Niekas nesikeičia.

Valstybiniai auditoriai pažymėjo, kad iki šiol neparengta Lietuvos kultūros plėtros strategija, teisės aktuose nėra apibrėžti kultūros finansavimo bendrieji principai, o finansavimo tvarkos aprašai yra ydingi. Todėl lėšos planuojamos ir skirstomos iš akies, neatsižvelgiant į projektų svarbą.

Dar griežtesnis buvo režisierius Gytis Padegimas. Jis trumpai ir aiškiai įvadino situacija – visą Nepriklausomybės laikotarpį Kultūros ministerijai vadovavo silpniausi politikai – komikai ir pan. Todėl jis jau nesitikti jokių realių ir principinių pakeitimų iš valdžios. Todėl, anot G. Padegimo, gal verta patiems kultūros ir meno žmonėms pasiūlyti sukurti tokį dokumentą, kuris būtų pasiūlytas pasirašyti visoms partijos. Ir pagal jį būtų vertinami realūs politikų darbai kultūros srityje.

P.S. Renginiui artėjant į pabaigą iš Vyriausybės pozėdžio atvyko į diskusiją ir kultūros ministras Remigijus Vilkaitis. Anot jo sulaukusių kolegų, ministras pažadėjo teikti prioritetą nacionalinei kultūrai. Gera pradžia – pusė darbo.

2 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *