Skaidrumas: Radijo ir televizijos komisijos nariai deklaruos savo privačius interesus

pagal | 2009/11/17

Vyriausioji tarnybinės etikos komisijasavo sprendimu nustatė, kad ir Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nariai privalės kasmet deklaruoti savo privačius interesus. Oficialus biuletenis „Valstybės žinios” šį sprendimą paskelbė lapkričio 14 dieną.

Komisijos narių privačių interesų duomenys bus vieši ir kiekvienas asmuo galės sužinoti, kur ir kada gali kilti interesų konfliktas LRTK valdantiems asmenims.

Lietuvos radijo ir televizijos komisija – nepriklausoma Seimui atskaitinga Lietuvos jurisdikcijai priklausančių radijo ir televizijos transliuotojų veiklą reguliuojanti bei kontroliuojanti institucija. Ji yra įkurta 1996 metais. Komisija sudaryta iš 13 narių: 1 narį skiria LR Prezidentas, 3 – LR Seimas, kitus – visuomeninės organizacijos.

Komisija dalyvauja formuojant valstybės audiovizualinę politiką, yra Seimo ir Vyriausybės ekspertė radijo ir televizijos transliavimo ir retransliavimo klausimais.

Viena svarbiausių Komisijos funkcijų – Visuomenės informavimo įstatymo ir Transliavimo ir retransliavimo veiklos licencijavimo taisyklėse nustatyta tvarka skelbti ir vykdyti konkursus transliavimo, retransliavimo licencijoms gauti, nustatyti šių konkursų ir licencijų sąlygas, išduodi licencijas, keisti licencijų sąlygas.

Daugiau apie komisijos veiklą galima sužinoti jos svetainėje.

5 komentarai

 1. vaiva

  M.Deikui
  kaži, kokiais rentgenais juos reiktų peršviesti? Kokioms organizacijoms atstovauja – nurodyta. Kad jie dar ir dirba žiniasklaidos srityje (bent jau didžioji dalis iš jų) – įstatymas to nedraudžia, priešingai negu RTK, kurios nariai negali turėti jokių ryšių su rinkos dalyviais. Apskritai neatrodo moralu, kai ginčas dėl etikos primityviai transformuojasi į ginčą dėl asmens. Galų gale, netgi teisme leidžiama prašyti nušalinti teisėją, jeigu yra argumentų dėl galimo šališkumo, tad galima buvo tą padaryti Komisijoje. Ar neužteko nuovokos?

  Atsakyti
 2. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mykolai, kai kalbame apie etiką, tai teismas čia niekuo dėtas. Negi dar paliksime ir kunigų paskrtas už nuodėmes sukalbėti maldas skųsti teismui? uk etika – tai savireguliacija. jei mes patys manome, ,kad kažkas neetiška, tai taip ir sutariame.

  Atsakyti
 3. M. Deikus

  Viešuosius ir privačius interesus privalėtų deklaruoti ir Žurnalistų ir leidėjų etikos komisijos nariai. Žmonės, vertinantys etikos, moralės požiūriu, patys turėtų būti „peršviečiami”.

  Apskritai ar LŽS nederėtų pamąstyti apie Visuomenės informacijos įstatymo pataisas, kurios susijusios su Etikos komisijos veikla.

  Pavyzdžiui, Konstitucija garantuoja, jog asmuo nekaltas tol, kol jo kaltės neįrodo teismas. Įstatymas numato galimybę sprendimą apskųsti teismui, tačiau įpareigoja nelaukiant teismo sprendimo leidinyje paskelbti komisijos verdiktą. O kas tada, kai teismas sprendimą panaikina? kiekvieno žiūrovo ar skaitytojo nesurasi ir nepaaiškinsi, girdi, mielasis, paskelbėme kad esame nenaudėliai, bet iš tikrųjų taip nėra, nes…

  Antra vertus, abejonių kelia ir pati komisijos narių skyrimo tvarka. Perfrazuojant garsiąją frazę, kas gali garantuoti, kad į komisiją patenka pats etiškiausi ir tyriausios sąžinės žmonės?

  Pavyzdžiui, aprašiau istoriją kaip vienas komisaras iš bendrovių ėmė dovanas ir už pareigūno vardo diskreditavimą buvo pašalintas iš tarnybos. Dabar komisarą apdovanojusios bendrovės vadovas yra vienas iš komisijos narių ir sprendžia, kuris žurnalistas ar leidėjas elgiasi etiškai, o kuris – ne. Galima pavadinti paradoksu, tačiau, manyčiau, tai diskredituoja pačią komisiją ir kelia abejonių jos sprendimais, kurie – atskira, neišsemiama tema.

  Atsakyti
 4. jurga

  skaidrumas manau butu tada, kai visuomene zinotu finansinius LRT rodiklius, o ne komisija, kuri realiai neturi jokių svertų.

  Dabar tai „slapta informacija” – o kodėl informacija apie mūsų leidžiamus (švaistomus) pinigus yra slapta?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *