LŽS Etikos komisija kreipiasi į žurnalistus, informuojančius apie rezonansinius įvykius

Šiandien Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisijos pirmininkas Viktoras Trofimišinas atsiuntė laišką, kuriuo žurnalistų bendruomenės etikos sargai viešai atkreipia kolegų dėmesį į problemas, susijusias su rezonansinių įvykių nušvietimu. Pateikiu Jums laiško tekstą:

„Rezonansiniai įvykiai apnuogina mūsų žiniasklaidos ir žurnalistikos piktžaizdes. Informacijos paieškų ir sklaidos varžybose paminamos kitos žmogaus teisės ir laisvės, toleruojama negarbinga konkurencija, griaunamas pasitikėjimas visų žurnalistų darbu.

Viešosios informacijos leidėjų ir žurnalistų siekis uždirbti iš rezonansinių įvykių, kuo ilgiau laikyti ant pavadžio žiūrovą ar skaitytoją, veda prie besaikio skandalingų istorijų eksploatavimo. Pasirinkus iš anksto tendencingą poziciją, nebeieškoma tiesos, informacija semiama iš vieno šaltinio, kuriamos nuogirdomis paremtos versijos, mėgaujamasi sensacingomis smulkmenomis.

Kai temos sensacingumas žurnalistui tampa pagrindiniu dalyku, o savo veiklos rezultatą jis vertina kaip prekę, į pirmą vietą iškyla asmeninės naudos siekimas, o ne skaitytojų, klausytojų, žiūrovų interesai.

Žurnalisto įsijautimas į kaltintojo ar teisėjo vaidmenį – tai noras imtis šiai profesijai nebūdingų funkcijų ir nepagrįstas savęs sureikšminimas. Nepasilikdami galimybių išlikti nešališkais, sensacijas eksploatuojantys žurnalistai ima kovoti už savo pačių pozicijas ir suvedinėti asmenines sąskaitas. Tokioje kovoje nebelieka vietos žurnalistiniam solidarumui – negali būti solidarūs priešiškų stovyklų snaiperiai.

Perkama, parduodama, siundoma ir sąskaitas suvedinėjanti žurnalistika meta šešėlį visiems žurnalistams, kurie gerbia žodžio laisvę, vadovaujasi garbingos konkurencijos taisyklėmis, ieško tiesos ir elgiasi pagal sąžinę.

Žurnalistinė etika yra sąžinės reikalas. Tai paskutinė instancija, kurioje žmogus pats vertina savo veiklą, už kurią yra atsakingas!

Lietuvos žurnalistų sąjungos Etikos komisija”

19 komentarų

 1. Regis

  Dainiau, o aš jau pagalvojau, kad tai naujasis (busimasis) pirmininkas 🙂

  Atsakyti
 2. Regis

  Dainiau, čia turbūt klaida – „Šiandien Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Viktoras Trofimišinas”

  Atsakyti
 3. konsultantas

  Niekada nepamiršiu, kai LRyre pedofiliškasis klounas Arkaša „leidžia sau pažaisti” su Kedytės galimai paraudusia putyte … Čia ahujena žurnalistika!

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  mariau, sutinku, kad orientyrai nusimušę daug kam. bet dėl to maitinimo, tai žinai,. ne vienas pažįstu, kruis ne dėl kaitinimo išvažiavo, o dėl „gardesnio valgio šauktšo ir trupinio aukso”. Kitaip tariant, patogiau ten patogiai gyventi, negu čia dirbti ir kurtis. Todėl kartais gaila sakyti, bet be reikalo mus taip anskti Es ir nATO priėmė – dar būtume labiua stengęsi …

  Atsakyti
 5. marius

  Šeimas maitinti reikia nėra kada teisybės ieškoti todėl ir emigruoja žmonės iš Lietuvos.
  Nėra nei vieno, kuris norėtų, kad kažkas už jį tvarkytų jo gyvenimą, bet yra tie, kurie praranda orientyrą kaip toliau tvarkytis savo gyvenimą.

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  mariua, šį kartą galiu susikti dėl nusivylimo. Bet… Pasaulyje yra daugybė neteisybės, bet su tuo taisktytis ar tieisog bėgti – yra lengviausia. kažkodėl daug kas nori, kad kažkas kitas už juos tvarkytų gyvenimą.

  Atsakyti
 7. marius

  Agresyvėja privilegijuotų melas o agresyvėjanti žurnalistika tai jau pasekmė. Pirminiai teroristai tai naglai meluojantys prokurorai, teisėjai, politikai, valdžios ponai – privilegijuoti.
  Dainiau, tie reitingai jau nebe esmė, be to kiek emigravusių, kiek aplamai nusivylusių, nebetikinčių nebežiūri tų TV laidų. Nebetiki, kad ką nors įmanoma pakeisti. Privilegijuotų ne baudžiamumas akivaizdus. Ignoruoja neparankius klausimus dabar jau naglai kaip pavyzdžiui.; Vilniaus meras.
  Laidų reitingai kris ir dar daugiau dėl nusivylimo, bejėgiškumo o ne dėl to, kad tose laidose keliamos problemos neaktualios.

  Atsakyti
 8. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  inga, nesutinku su tavimi. Visų pirma, žurnalistai nėra šventieji. Klystančių yra ir tos klaidos matosi. Dalis klysta dėl nekompetencijos, dalis dėl skubėjimo, dalį suklaidina informacijos šaltiniai.
  Tačiau yra ir tokia kategorija, kuri tyčia klaidna visuomenę. Galiu drąsiai teigti, kad tokių tikrai ne dauguma, o aiški mažuma. Jie matosi labai gerai. Ir dar nereikia pamiršti, kad dalis žurnalistų turi savo įsitikinimus ir juos aiškaii reiškia. Kuo tai blogai? kartais tokius žurnalistus plaka vie už tai, kad jų nuomonė neatitinka skaitytojo, žiūrovo ar klausytojo nuomonės.
  Kita vertus, tikrai pakankamai susivieniję yra žurnalistai, kuriems rūpi etika. ne visi jie formaliai priklauso organizacijoms. Bet jie reaguoja, rašo vertina ir pan. Ir patikėk, inga, kad geras avrdas yra didelis turtas. tie, kas prekiauja, po kiek laiko virsta iš esmė pigiomis prost….mis – iš to pragyventi dar galima, bet gyventi oriai – nebe.

  Atsakyti
 9. Inga*

  zinote, galvoju gal reiketu ziureti zurnalistu morales suvokima. Mazai kas is zurnalistu tai turi. O jeigu turi tai visi ji laiko keistuoliu, visaip bando pakisti po padu, kad choziajno komandas vykdytu. Zurnalistas turi lakti is savo choziajno lekstes, trainiotis po kojomis proftechnikos oligarchui, kitaip ne gyvenimas. Yra zinote zurnalistu doru, su aukstom moralem, poselejanciu kodeksus, visus etiketus, tik jie niekaip susivienyti negali, kad taptu stipresne jega ir vienybe, kad duoti atkirti proftechniniams choziajnams.

  Atsakyti
 10. marius

  Sigitai, sėdi prie interneto ir nežinai, kad tavo statistiniai duomenys dėl nepasitikėjimo prokuratūra, teisėsauga yra gerokai pasenę – peržiūrėk info.
  O paprastas žmogelis tai tas, ant kurio sprando sėdi privilegijuoti. Taikomi dvigubi standartai aiškiai parodo, kuris paprastas, kuris privilegijuotas. O , kad Lietuva iki tos sąžiningos žurnalistikos pagal visus standartus nepribrendusi rodo didžiulės emigracijos iš Lietuvos faktas.

  Atsakyti
 11. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  mariau, o kuri čia „policinė” žurnalistika populiarėja? Manau, kad yra atvirkščiai. Tiesiog ji agresyvėja ir tai kai kam gali būti panašu į populiarumą.

  Beje, jei pamatysime kokius reitingus turi kai kurių komercinių kanalų tokios laidos, tai jos nė viena neturi 50 procentų ar didesnės auditorijos. Reiškia, jos net nėra daugumos žiūrovų mėgstamos. Tai kur čia tas populiarumas?

  Atsakyti
 12. marius

  Dainiau, tai yra ir 13% kurie pasitiki teisėsauga.
  Sistema mūsų yra išsigimusi. Pavyzdžiui.; tokį faktą patvirtina žurnalistikos, kuri imasi policijos funkcijų populiarumas. Išsigimusioje sistemoje apeliuoti į sažinę, moralę, dorovę ir t.t. yra haliucinavimas.
  Na įsivaizduok, kad mokytoja pradėtų pirmaklasiui dėstyti dešimtos klasės kursą – tai tas pats.
  Krivickas, Rūta yra žurnalistai, kurie iškreipė žurnalistikos standartus, bet liaudis juos žiūri ir klausosi. Reiškia tai ką jie daro ir kaip tai pateikia masėms yra aktualu. O tu Dainiau su savo žurnalistika kiek % esi aktualus? Žinoma, kad tu sąžiningas, laikaisi žurnalistikos standartų, nepaperkamas ir t.t. Bet tu neatitinki masių supratimo. Tu masėms kaip tas mokytojas, kuris bando pirmokams prastumti 10 klasės kursą. Gal tave ir supras masės kaip pavyzdžiui.; talentingo dailininko paveikslus po šimto metų. Aš gi nesakau, kad tu turi būti kaip Krivickas ar Rūta bet nereikia jų smerkti, neigti, laužti pagal savo supratimą. Be jų šiuo laikmečiu neįmanoma apsieiti – tai faktas. O tu daryk savo aktualią žurnalistiką o ne pamokslais užsiimk kaip turėtų būti. Kiekvienas durnius žino kaip turėtų būti,kad savo artimą mylėti reikia, kad sąžinė gerai ir t.t

  Atsakyti
 13. sigitas

  mariau, kaip nustatei , kad LIETUVA (!) nepribrendo iki tokios žurnalistikos? Aš jos (Lietuvos ) šyryt klausiu – ar pribrendai? O ji (Lietuva) man – seniai. Ir kas tas paprastas žmogelis? Kur ta riba tarp paprasto ir jau nepaprasto? Ir iš kur duomenys, kad teisėsauga nepasitiki 88 % ? Mano duomenimis, tai nepasitiki tik 37,13 %. Mariau, mažiau skaityk Respubliką ir daugiau analizuok gyvenimą. Praeis noras svaidytis tuščiais nihilistiniais lozungais.

  Atsakyti
 14. marius

  Iki visko reikia pribręsti, faktai rodo, kad iki tokios žurnalistikos Lietuva nėra pribrendusi. Tad per prievartą tokios žurnalistikos neįbruksi.
  Apskritai yra laimė, kad pas mus žurnalistai dar imasi policijos, detektyvų funkcijos nes kitu atveju nebūtų jokių šansų paprastam žmogeliui likti išgirstam. Juk teisėsauga nepasitiki 88% nes ji tarnauja ne teisingumui bet privilegijuotų teisumui pasiekti!

  Atsakyti
 15. sigitas

  viskas lyg ir teisinga , tik , manau, adresatas ne tas. Kreiptis reikėtų į leidėjus, o tiksliau į choziainus. O tai beviltiška. ( Ko galima tikėtis iš proftechninę baigusio oligarcho?) Todėl , manau, šio kreipimosi naudingumo koeficientas – 0

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *