Apie žiniasklaidos etiką ir politikų "šiaudus"

Lietuvos politikos ir žiniasklaidos padangėje nieko naujo. Politikai nori atrodyti kuo geraiu, o žiniasklaida tai mielai eksponuoja.

Prisipažinsiu, kad nežiūrėjau paskutinės TV3 laidos „Kodėl”. Panašu, kad vis dažniau galima to nedaryti, nes sužinoti, ar laidoje kas nors įdomaus parodyta, galima jau kitą dieną. Iš esmės , matyt, sulauksime dienų, kai ne vien spaudos, bet ir televizijos laidų apžvalgas gausime. O tada jau bandysime domėtis, verta peržiūrėti visą laidą ar ne.

Panašiai nutiko man ir šį kartą. Tiesa, laidos apžvalgą padarė politikai. Tai, kad toks Seime dar tebedirbantis (mano nuomone, jau prisidirbęs) Aleksandras Sacharukas bando viešumoje (taip pat ir laidoje „Kodėl”) skalbti savo mundurą (beje, turėjo kažkada ir policijos pareigūno), manęs nė trupučio nestebina. Nori žmogus atrodyti geriau, nei yra iš tikrųjų ir tiek. Nors ir kaltas, nors ir prisipažino dėl savo nuodėmių, bet jam akis bado ne savi rūpesčiai – jis bando ir apie kitus politikus kuo daugiau blogų dalykų pasakyti. Kitaip tariant, pats švaresnis tampi, kai ir kitus iki ausų apdergi. Bent jau (ne)švarumas yra visų panašus.

Todėl kai vakar perskaičiau štai šią naujieną Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų puslapyje, vis galvojau, kas mūsų demokratijai kelia daugiau problemų – nešvarūs politikai ar juos eksponuojanti ir jiems tribūną suteikianti žiniasklaida?

Štai valdančioji (viena iš kelių, bet šiuo metu pagrindinė) partija mano, kad A. Sacharuk ėmėsi paskutinio šiaudo, o jį rodžiusi laida „Kodėl?” dirba neetiškai:

Konstituciją pažeidęs ir Seimo nario priesaiką sulaužęs Aleksandr Sacharuk pirmadienį vakare griebėsi paskutinio šiaudo. Dalyvaudamas vienoje televizijos laidoje Seimo narys pateikė versiją, kad jį neva kažkas šantažavo.

Laidos metu šios savo versijos jis nesugebėjo pagrįsti. „Įrodymu“ norėta padaryti SMS žinutę, kurią A. Sacharuk kažkada gavo iš TS-LKD frakcijos narės Rasos Juknevičienės.

Žinutės tekstas skambėjo taip: „Nesiblaškyk. Frakcija priėmė sprendimą nesikišti.“

Pasak R. Juknevičienės, šia žinute besiblaškantis ir TS-LKD frakcijos paramos besitikintis A. Sacharuk šių metų pradžioje buvo informuotas, kad TS-LKD frakcija į Tautos prisikėlimo partijos skilimą ir tarpusavio santykių aiškinimąsi nutarė nesikišti ir kiekvienas frakcijos narys yra laisvas elgtis pagal savo sąžinę. Ši žinutė neturi nieko bendro su apkaltos procesu.

Tenka apgailestauti, kad laidos vedėja naudoja metodus, nesuderinamus su žurnalistikos etika: į laidos įrašą buvo įmontuota žinutė, su kuria laidos dalyviai nebuvo supažindinti ir į kurią jie neturėjo galimybės reaguoti. Žinutės autorės R. Juknevičienės nuomonė taip pat nebuvo pateikta.

Sunku būtų ginčytis su nurodytomis aplinkybėmis ir argumentais. Kas ir kodėl siuntė sms, tai jau interpretacijų klausimas.

Tačiau iškeltas klausimas dėl laidos „Kodėl” darbo metodų, mane irgi glumina. Na niekaip nesuprantu, kaip galima montuoti tokią laidą ir į ją įdėti svarbias laidai detales jų neparodžius laidos dalyviams? Kodėl taip daroma? Tai sąžiningas informavimas? Manau, kad tai greičiau yra manipuliavimas. Ir šį kartą, kad ir kaip būtų liūdna, tenka sutikti su politikų kaltinimais žiniasklaidai. Tiksliau, konkrečiai laidai, jos gamintojams ir vėdėjams. Nenoriu to vadinti žurnalistika, nes taip žurnalistai neturėtų dirbti.

Kiek supratau, viešai kol kas iš televizijos laidos rengėjų ar pačios televzijos nebuvo nebuvo nieko pasakyta apie kaltinimų dėl neetiško darbo. Ir kol jie to nepadarys, noriu atvirai ir aiškiai pasakyti – manipuliuoti negražu. Nuoširdžiai man gaila, kad prisidengiant žurnalistikos misija, tokių manipuliacijų vis dar yra ir kad jas transliuoja žiniasklaidos priemonės, kurių savininkai reziduoja socialine atsakomybe garsėjančioje šalyje, t.y. Švedijoje.

Kartais man kyla mintis, ar tie savininkai iš tiesų žino, ką rodo jų nuosava televizija Lietuvoje? Gal išsami informacija apie tai ir jiems nepakenktų? Juolab, kad koncernas MTG deklaruoja modernią socialinę atsakomybę. Plačiau apie tai galima pasakityti čia.

O koncerną galima rasti labai lengvai http://www.mtg.se

17 komentarų

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, visada yra uždangos. Sutinku. Todėl ir pabandžiau įkelti vieną straipsnį iš Guardian apie poliitkų melą. Bet… Energetika, dar ne viskas.

  Atsakyti
 2. Simas

  O per Rūtos Michelevičiūtės laidą kai kurie Seimo nariai sakė, kad tai tik tėra dūmų uždanga prieš itin brangius ir nepopuliarius sprendimus susijusius su energetikos sektoriumi…

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, sekiau įvykius 🙂 nors esu (buvau) konferencijoje, interentas veikė neblogai. Todėl bandžiau būti bent viena koja Lietuvoje. Gavau nemažai ališkų ir kolegų, seimūnų, kitų žmonių. Su kai kuo jų diskuutojame FB. Bet kuriuo atveju, į komntarą apie Seimo balsavimą dėl sacharuko ir karaliaus vertinu kaip parlamentarizmo pralaimėjimą. Gal tik laikiną. Gal tik mūsį. Bet dabar ko bereikia? Prezideneti paleisti seimą arba imtis dar daugaiu galių Ir, manau, tauta mielai jai jas duotų.

  Atsakyti
 4. Simas

  Dainiau, būdamas Gruzijoje praleidai visą įdomumą dėl Seimo narių apkaltos 😀 Be to linkiu daug ištvermės atsilaikant prieš tuos, kurie nesuvokia kur veda nekokybiška žurnalistika.

  Atsakyti
 5. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  inga, ne kasdien tai darau 🙂 Tai smagu, bet kartais laiko trūsktą. Štai šiuo metu esu Gruzijoje ir turiu nedaug laisvo laiko, tačiau rytoj jo bus, tikiuosi daugiau.

  Atsakyti
 6. Inga*

  Labai aciu uz pagalba, rszs prisiprenumeravau. Lauksiu kiekviena diena jusu naujo iraso. Telaimina jus visus Dievas.

  Atsakyti
 7. Simas

  Dainiau, bet iš tiesų tikrai trūksta tokio aiškiai matomo mygtuko… Daugelis interneto skaitytojų tėra tik paprasti vartotojai, kuriems viskas turi būti lengvai, aiškiai ir paprastai prieinama…

  Atsakyti
 8. Inga*

  Dede Dainiau, arba as akla arba jus neturite RRS prenumeratos. Gal galetumete isideti didele didelia knopke RSS, nes noriu prenumeruoti jus, o negaliu. Aciu 🙂

  Atsakyti
 9. Dainius

  Pritariu 6imt procent7. Tokių laidų negalima toleruoti

  Atsakyti
 10. Inga*

  Dede Dainius rase „Iš esmės , matyt, sulauksime dienų, kai ne vien spaudos, bet ir televizijos laidų apžvalgas gausime.”
  Zinote, galvoju „apzvalga” man skambo kaip reklama Apzvalga galetu buti tokia: ziurekite televizija, ten rodys daug turtingu dedziu is Seimo. Jie save reklamuos, kokie protingi, kokie turtingi, kokie galingi. Jiems tai kainuotu nuo 2000 iki 7000 litu uz 1 minute eterio. Galima butu dar pasisamdyti itakinga apzvalgininka, kuris panonsuotu laida, parasytu irasa savo bloge uz dar kokius 5000litu.

  Atsakyti
 11. sigitas

  Dainiau, o manęs visiškai nenustebino tai , kad purvinų politikų purvinų marškinių skalbėja pasirinkta būtent buvusi žurnaistė Rūta. Man patiko – jis pareiškia, kad korumpuočiausia žiniasklaidos priemonė yra Žinių radijas, o korumpuočiausia TV laida Bėdų turgus 😉 Ir po to nei minėtas radijas , nei minėta laida nepareikalavo iš šios žurnalistinės zviazdos jokių įrodymų. Lietuvos žurnalistinė obščina taip pat nesureagavo. Tad ko norėti?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *