Žurnalistų savitvarka veikia. Pagaliau

Maždaug prieš mėnesį Kristupo Krivicko prodiusuojamai laidai „Akistata” (TV3) pasakiau, kad neduosiu jiems interviu. Nes manau, kad jie nėra žurnalistai, o jei save tokiais ir vadina, tai yra visiškai neprofesionalūs, manipuliuojantys šiuo vardu ir auditorija. Žodžiu, nusprendžiau, kad tokie veikėjai neverti, kad su jais nuoširdžiai dalinčiausi savo mintiomis.

Vakar kolega Artūras Račas ėmėsi tokios pačios iniciatyvos dėl naujos istorijos – Rūtos Janutienės, kurios laidą taip pat prodiusuoja tas pats K. Krivickas, komentaro naujienų portale alfa.lt.

Tačiau kolega Artūras žengė dar vieną labai svarbų žingsnį. Jis pats yra ir naujienų agentūros vadovas, ir žurnalistas, ir aktyvus blogeris. Todėl jis viešai pranešė televizijai TV3 ir naujienų portalui alfa.lt, kad jie irgi turi jausti atsakomybę už R. Janutienės veiklą:

„<...> noriu atsiprašyti TV3 televizijos vadovų ir laidų kūrėjų, kad nuo šiol negalėsiu dalyvauti šios televizijos kuriamose laidose. Bent jau iki tol, kol TV3 transliuos R.Janutienės kuriamas laidas.

Nebent R.Janutienė viešai atsiprašytų manęs ir BNS kolektyvo už savo šiandieninį paskvilį.

Nieko asmeniško, tačiau manau, kad ilgai besimaudant fekalijose, kvapą vėliau gali būti labai sunku panaikinti.

P.S. Dar noriu atsiprašyti ir alfa.lt redaktorių, nes kol jame nepasirodys R.Janutienės viešas atsiprašymas, nematysiu galimybės ten skelbti savo tekstų.”

Sveikindamas šį kolegos žingsnį, nuoširdžiai tikiuosi, kad toks jo poelgis pagaliau atkreips minėtų žiniasklaidos priemonių vadovų dėmesį į jų autorės profesionalumo ir etikos problemas. Jei to nenutiks, manau, kad minėtos medijos praras žymiai daugiau nei vien tik populiarumas. Jie praras žmones, kurie gali būti įdomūs jų auditorijai. O kas bus, jei greitai tokiose laidose ir portaluose ims reikštis tik radikalūs užribio veikėjai? Tai ir bus užribis.

Labiausiai mane nudžiugino kolegos, LŽS nario Artūro Račo pilietinė pozicija. Ji rodo, kad žurnalistų savitvarka pagaliau veikia. Be jokių etikos komisijų, etikos inspekcijų. Patys žurnalistai galime vertinti tai, kas vyksta mūsų rate. Todėl jei taip elgsis ir kiti kolegos žurnalistai, visuomenės veikėjai, tuomet drąsiai galėsime sakyti – Lietuvoje veikia viena efektyviausių savitvarkos sistemų.

18 komentarų

 1. pastebejimas

  „Janutienė viešai atsiprašytų manęs”

  Atsiprasau, bet tikrai labai juokinga :)))))))))).

  Atsakyti
 2. pastebejimas

  „Nieko asmeniško, tačiau manau, kad ilgai besimaudant fekalijose, kvapą vėliau gali būti labai sunku panaikinti”

  Kibimas prie to s kazkoks keistas, nejaugi jus taip traukia fekelijos? Ir rasymas apie fekalijas tiesiog profesionalumo virsune!

  Atsakyti
 3. Skaitytojas

  to Sigitas:
  pvz. „Delfis.lt”. Mierlai spausdina nuomones ir, ko gero, daugiausiai skaitytojų.

  Atsakyti
 4. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Sigitai, šioje situacijoje neapibendrinkime. Štai kolegos „Valstiečių laikraštyje” įkūrė profsąjungą. Sėkmės jiems ne kariaujant, bet atstovaujant savo interesus su darbdaviu. Iš to gali laimėti abi pusės. Gali ir pralaimėti, jei kariaus.

  Atsakyti
 5. sigitas

  to Skaitytojas
  >D.R. pareiškimus dar ir populiariausiose žiniasklaidos priemonėse (kur VISI skaito)

  Kokiuose? LietRyty, Respublikoje? Dainiau , pabandyk, paskiau papasakosi , kaip tau tai pavyko (tiksliau, kur tave pasiuntė Vainauskas su Tomkumi)

  > daug žurnalistai visai neprotestuoja darbdavių stumiami į šešėlį.

  Pabandytų protestuoti

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Skaitytojau, klysti dėl esminio dalyko – LŽS priklausantys žurnalistai seniai norėjo, kad jų autoriniai atlyginimai būtų so socialinėmis garantijomis. Todėl mokestinė našta buvo savanoriškai prisiimta. tačiau tai, jog visa tai nutiko tik krizės metu, kai medijų pajamos krito drastiškai ir dėl to sumažėjo atlyginimai, verčia kolegas jaustis labai nesmagiai – norėjo garantijų ir atlyginimų, o dabar turi tik pusę rezultato. Kita vertus, jei kalbame apie mokesčius sapudai – PVM ir pan, tai turi sutikti, kad tuo visų pirma turi rūpintis patys leidėjai. Mes jiems visuomet talkiname, tačiau leidybos verslo ir medijų verslo problemas užkrauti vien Žurnalistų sąjungai – tai nelabai teisingas siūlymas.

  Atsakyti
 7. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Tv3 žiūrovui siūlau ir toliau žiūrėti tai, kas jam patinka. Tikrai niekas nieko jam nedraus.

  Atsakyti
 8. Skaitytojas

  Vaiva, gal aš kiek per emocingai išsireiškiau, tačiau manau, kad ne ten dedami akcentai. Kas iš pareiškimo, kad „LŽS nesitaikstys su darbdaviais, kurie žurnalistus norės paversti verslininkais”? Na, ir ką LŽS tiems darbdaviams padarys? Mąstau, ar nebūtų optimaliau skelbti LŽS, D.R. pareiškimus dar ir populiariausiose žiniasklaidos priemonėse (kur VISI skaito), kad žurnalistų poslinkis į šešėlį – neteisėta, bet logiška ir prognozuojama pasekmė.
  LŽS turėtų akcentuotis ne nesitaikstyti su nesąžiningais darbdaviais, o GINTI į šešėlį stumiamus žurnalistus. Tiesa, šiandien išgirdau, kad daug žurnalistai visai neprotestuoja darbdavių stumiami į šešėlį. Ką gi, tokiu atveju, jokia LŽS, jokie D.Radzevičiaus pareiškimai nepadės, nes baudžiauninkams profsąjunga tikrai nepadės. Štai tokie pasiūlymai.
  P.S. Sigitas teisus – žurnalistai nėra išskirtinė lengvatų nusipelniusi socialinė grupė, tačiau negalima prievolių didinti taip drastiškai tokiu metu. Na o Vilma, atsiprašau, rašo niekus.

  Atsakyti
 9. Yurgis

  Cituoju Račą:” juose turėtų būti vengiama išpuolių “ad hominem” bei V.Landsbergio žiniasklaidai pasiūlytų ir prigijusių argumentų “kas galėtų paneigti, kad”.”—-Račas V.Landsbergio žiniasklaida vadina alfos portalą.:)Labai jau kažko supyko ponas Račas..

  Atsakyti
 10. vaiva

  skaitytojui
  šį kartą tai ginsiu Dainių, nors nedariau to dar niekada, bet teisybė brangesnė:-)
  Mielasai, ką gali šiuo atveju Dainius padaryti? LŽS, LŽD darė viską, kas nuo jų priklausė – ir rašė, ir organizavo, ir darbo grupėse dalyvavo, ir įvairiausius atsišaukimus skleidė ir t.t. ir pan. Bet ką galima padaryti prieš sistemos mašiną? Negi susideginsi prieš seimo rūmus protesto ženklan?
  P.S. Jeigu turite pasiūlymų – pateikite, niekada nevėlu jais pasinaudoti.

  Atsakyti
 11. Vilma

  Dar daugiau – reikia inicijuoti įstatymo pakeitimą, kad neetiškiems leidiniams ir laidoms net valstybinės institucijos turėtų teisę neteikti informacijos. Dabar…pripažįsta neetiškais, o kas iš to? Gal tai šauksmas tyruose, tačiau gali būti veiksmingas.

  Atsakyti
 12. TV3 žiūrovas

  Džiaugiuos, kad gyvenu demokratinėje valstybėje.
  Jeigu aš noriu žiūrėti TV3 – aš žiūriu. Jeigu nenoriu – žiūriu LNK. Niekas neturi teisęs man aiškinti, ką aš žiūriu. Net Prezidentas. Nes tai ne jo funckijos.
  Galite blokuoti, galite pykti, bet taip tik įrodoma, kad einama teisingu keliu. Pastebėjau, kad kuo daugiau garso ir triukšmo, tuo daugiau tiesos ateina iš TV ekrano. Tai labai gerai.
  Negi man kažkokie žurnalistai, neaiškių asociacijų vadovai ir panašūs aiškins ką aš turiu žiūrėti? Kas jie tokie? Tegu jie ką nori blokuoja, tegu daro ką nori. Tai jų gyvenimas. Man nusispjauti. Aš vien dėl to, kad jie verkia garsiai, nepradėsiu verkti su jais. Tai jų problemos, ne mano.

  Atsakyti
 13. Yurgis

  Apmokestinimo sąlygos ES yra iš principo kitokios.ES maždaug vienodai apmokestinamas ir kapitalas,o ne vien tik darbo pajamos.BVP sukuria darbas ir kapitalas,tačiau sunkiausią mokesčių naštą Lietuvoje tempia dirbantieji.Pelno mokestis biudžete sudaro 1,5 mlrd.,kai visos pajamos yra 25 mlrd.:)

  Atsakyti
 14. sigitas

  gerbiamas Skaitytojau, kaip suprantu esate žurnalistų cecho atstovas. Jei jau taip piktinatės nepakeliamais mokesčiais, gal galėtumėte čia tiesiog palyginti apmokestinimo sąlygas čia Lietuvoje ir kitose ES šalyse. Būtų įdomu sužinoti. Tik nenugrybaukite į primityvius pasiteisinimus apie atlyginimus, kainas ir vapščie

  Atsakyti
 15. Skaitytojas

  taip, R.Grinevičiūtės-Janutienės komentare metami kaltinimai, kad A.Račas su D.Radzevičium pataikauja valdžiai, net atidirbinėja „prenumeratą” pateiktas be įrodymų, todėl autorei nedaro garbės.

  Bet dėl vienos minties su Rūta sutinku.

  Nuo 2011.01.01 mokesčiai žurnalistų honorarams padidėjo +14%, apie 20% brangsta spaudos popierius, ar ne 200% spaudos nešiojimo įkainius pakėlė paštas.

  Tačiau tiek LŽS, tiek LŽS pirmininkas asmeniškai ignoruota tą problemą, lyg jos nebūtų. Tiksliau sakant, reagavo, bet taip, lyg D.Radzevičius būtų ne LŽS, o VMI profsąjungos pirmininkas 😉

  Taip, reikia kovoti prieš darbdavių savivalę, bet kovojant neužmiršti, kad kova efektyvesnė ne prieš pasekmes (žurnalistų „patentavimą”), o prieš priežastis – nepakeliamus mokesčius, dėl kurių tas negatyvus reiškinys (žurnalistų atleidimas ir mokesčių slėpimas prisidengiant verslo liudijimais) redakcijose įgavo jau MASINĮ pobūdį.

  Toliau LŽS laikantis tokios stručio pozicijos, vyriausybė ir toliau lengva ranka kels mokesčius spaudai, todėl šešėlis mas media ir toliau didės.

  Atsakyti
 16. sigitas

  Dainiau, atleisk, bet pabūsiu pesimistu ( greičiau realistu). Manau , kad šis judviejų su Artūru sarašas yra baigtinis. Kiti , potensialūs , kurie galėtų pasirašyti jau seniai dirba viešose istaigose ar atstovais spaudai ir į šį lietuviškos žiniasklaidos š nebeketina lysti. Realus poveikis lietuviškos žiniasklaidos keitimusi būtų vienintelis – reklamos užsakovai. Bet kad tie užsakovai yra tokio paties lygio kaip ir vykdytojai, todėl nieko nebus.

  Atsakyti
 17. Yurgis

  Daug kas mano,kad didesnio „užribio” kaip Račas-nėra.Tegu pailsi ant „atsarginių suolelio” ir pasigydo „sumušimus”.:)

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *