Ko dar trūksta žiniasklaidos savireguliacijai? Motyvacijos sąžiningiems

pagal | 2011/05/26

Ležudi 2011 šūkis: "Žiniasklaidą kuia profesionalai!"

Šiandien patikrinau Seimo teisės aktų bazę ir joje užregistruotus naujus projektus. Kol kas mane labai džiugina užvakar oficialiai Seimo nario Kęstučio Masiulio užregistruotas Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo projektas, kuris turėtų labiau motyvuoti žiniasklaidos priemones dirbti etiškai ir sąžiningai.

Pagal projektą yra numatyta, kad perkančioji organizacija pirkimo dokumentuose gali nustatyti, kad paraiška ar pasiūlymas atmetami, jeigu tiekėjas yra padaręs rimtą profesinį pažeidimą, kurį perkančioji organizacija gali įrodyti bet kokiomis teisėtomis priemonėmis.

Įstatymo projektu patikslinama, kad vartojama sąvoka „profesinis pažeidimas“ suprantama kaip profesinės etikos pažeidimas, kai nuo tiekėjo pripažinimo nesilaikančiu profesinės etikos normų momento praėjo mažiau kaip vieni metai.

Tokiu pat profesiniu pažeidimu laikomas konkurencijos, darbo, darbuotojų saugos ir sveikatos, aplinkosaugos teisės aktų pažeidimas, už kurį tiekėjui, kuris yra fizinis asmuo, yra paskirta administracinė nuobauda, o tiekėjui, kuris yra juridinis asmuo, – ekonominė sankcija, nustatyta įstatymuose, kai nuo sprendimo, kuriuo buvo paskirta ši sankcija, įsiteisėjimo dienos praėjo mažiau kaip vieni metai.

Paprastai kalbant, neetiškos ie savo darbuotojus skriaudžiančios žiniasklaidos priemonės, jei dalyvaus viešuosiusose prikimuose, galės būti išmetamos iš konkurso dalyvių sąrašo. Socialiai atsakingai ir etiškai dirbantys konkuruos tik su etiškais.

Ko daugiau bereikia etiškai žiniasklaidai? Motyvacija tokaisi ir būti jau atsiranda.

9 komentarai

 1. ernestinis

  Geras pastebejimas Mantai: sprendimas – neleisti dalyvauti pirkimuose tiems kas yra pirke is neetisku kompaniju.
  Bet kadangi tokiu yra 99%…

  …Reikes sudaryti „kompetetinga profesionalu komanda”, kuri spres apie etiskuma ir leis arba neleis dalyvauti konkurse pasiremdami savo „autoritetinga nuomone”.

  Sis metodas ganetinai paplites artimuosiuose rytuose.

  O siaip manau kad nenuostabu jog biurokratija yra linkusi plesti savo veiklos teritorija. Tik liudna ziureti kad del to dziugauja ziniasklaidos atstovas.

  Dainiau, KO garantas yra viesumas?

  Atsakyti
 2. Mantas

  Kadangi dažniausiai viešinimo paslaugų pirkimo konkursuose dalyvauja PR arba reklamos agentūros, t.y. paslaugos perkamos per tarpininką, tai gali būti, kad TV3 šios pataisos niekaip nepalies. Nebent šios nuostatos bus taikomos visiems tiekimo grandinėje esantiems.

  Atsakyti
 3. Dainius Radzevičius

  ernestini, na dėl gesintuvų, tai jaučiu, kad perlenkei 🙂 Ypač apie biurokratą Tomkų 🙂 Norėčiau pamatyti tokią situaciją praktikoje 🙂 Tai būtų tikai nesąžininga konkurencija, kurios net sapne negaliu sau įsivaizduoti 🙂 Bet šiuo atveju svarbiausia politinė valia neduoti mūsų mokesčių mokėtojų pinigų profesinę etiką ignoruojantiems.

  Atsakyti
 4. ernestinis

  Ar nera pavoju kad tuo galima piktnaudziauti konkurencineje kovoje.

  Pvz.: ateina i LRyto bustine biurokratas (pvz.: Jonas Tomkus) ir sako – va gesintuvas jau penkios dienos kaip negalioja – bauda 15Lt.

  „Respublika” dziaugiasi (bet neilgai) nes foto zurnalistas pastate tarnybini automobili ant vejos (aplinkosaugos pazeidimas).

  Tai zinoma tik teorija, bet kadangi rizika maza – meginimui taip konkuruoti niekas netrukdo.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *