Vilniaus rajono valdžia nenorėtų tik lietuviškų gatvių užrašų, bet… Teismo sprendimą vykdys

pagal | 2011/08/09

vakar Vilniaus rajono savivaldybė išplatino pranešimą spaudai, kruiame informuoja apie liepos 8 d. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį, kuria savivaldybės administracija įpareigota per 1 mėnesį nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos pakeisti rajone esančias Valstybinės kalbos įstatymo neatitinkančias gatvių pavadinimų lenteles.

Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartis

Iš pranešimo labai aiškiai galima suprasti, kad rajono valdžia vis dar turi aiškią nuomonę ir net argumentų, kodėl ji iš esmės laikosi priešingos pozicijos nei teismas:

„Teisę į dvikalbius gatvių pavadinimus tautinėms mažumoms užtikrina Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvencija, kurioje įtvirtinta, jog šalys (…) visuomenei skirtus tradicinius vietovių, gatvių pavadinimus ir kitus topografinius įrašus stengiasi daryti taip pat ir mažumos kalba“.

Šiuo metu Kultūros ministerijos darbo grupė svarsto galimybę įteisinti dvikalbius užrašus. Šios darbo grupės sudarymas rodo, kad Vyriausybė pripažįsta faktą, kad dvikalbystė yra skaudi ir opi problema, rodo, kad ją bandoma spręsti.

Lietuvos Respublika yra Europos Sąjungos valstybė narė. Kitose Europos šalyse tautinės mažumos nevaržomos naudojasi teise į dvikalbystę. Nesuprantama, kodėl šia teise negali naudotis Lietuvoje nuo amžių gyvenančios tautinės mažumos.”

Tačiau pranešime spaudai, nors skaudančia „širdimi” rajono valdžia įsipareigoja vykdyti teismo sprendimą:

„Nežiūrint į tai, kas išdėstyta, Vilniaus rajono savivaldybės administracija turi vykdyti teismo sprendimus, tad Viešosios tvarkos skyriui pavesta pradėti vykdyti šį teismo sprendimą dėl dvikalbių gatvių užrašų.”

Tai vienas iš tų pavyzdžių, kai galima gerbti tokią Vilniaus rajono valdžios poziciją – nesutinka su sprendimu, bet jį vykdys, nes tai elementari teisinės valstybės tvarka. Juolab, kad teismo argumentai irgi labai svarūs:

„Tai, kad kai kurie Vilniaus rajono savivaldybės gyventojai kategoriškai atsisako keisti gatvių pavadinimų lenteles, teismo nuomone, nėra pagrindas netenkinti Vyriausybės atstovo prašymo dėl įpareigojimo atlikti veiksmus. Nurodė, kad savivaldybė, nustačiusi, jog kai kurie asmenys sudaro kliūtis gatvių pavadinimų lentelių keitimui, turi teisę spręsti dėl atitinkamų teisinių poveikio priemonių jiems taikymo pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą ir kitus teisės aktus, kreiptis pagalbos į kitas kompetentingas institucijas.
<...>
Teisėjų kolegijos nuomone, nagrinėdamas administracinę bylą pirmosios instancijos teismas tinkamai akcentavo Lietuvos Respublikos Konstitucijos 14 straipsnį, kuriame įtvirtinta, kad valstybinė kalba – lietuvių kalba, atkreipė dėmesį į Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo 1999 m. spalio 21 d. nutarimą, kuriame pabrėžtas lietuvių kalbos kaip konstitucinės vertybės statusas ir svarba, taip pat privalomas lietuvių kalbos vartojimas viešajame Lietuvos gyvenime. Apygardos administracinis teismas tinkamai vadovavosi Valstybinės kalbos įstatymo nuostatomis, atkreipė dėmesį į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2008 m. balandžio 25 d. nutartį administracinėje byloje Nr. A143-687/2008, kurioje akcentuotas viešojo intereso aspektas, lemiantis teisės vartoti valstybinę lietuvių kalbą viešajame Lietuvos gyvenime specifiką.”

Kita vertus, sprendime nurodytą būtinybę rašyti gatvių pavadinimus lietuviškai buvo galima realizuoti ir anksčiau. O dabar belieka laukti ir tikėtis, kad gautą pavedimą Viešosios tvarkos skyrius ims vykdyti skubiai ir tinkamai. Priešingu atveju rajono valdžios pranešimas būtų tik pigus ir nenuoširdus PR triukas, kuris ir toliau skatintų nesantaiką kurstančias nuotaikas.

Kita vertus, sutinku su blogeriu Tomašu, kad su gatvių pavadinimais yra ir daugiau problemų. Tiesa, ir Tomašą galėčiau rašyti Tomaszas 🙂

6 komentarai

 1. Dainius Radzevicius

  vaiva, ir vel tu teisi, kad savo rankomis nemokame savo namuose tvarkingai tvarkos uztikrinti.

  Atsakyti
 2. vaiva

  Manau, kad tas, kas organizuoja šitą pasipriešinimą Lietuvos Respublikai, tiesiog kvykia iš džiaugsmo. Juk akivaizdu, kad tiesiog siekiama pažeminti Lietuvą, jos institucijas, visiems parodant, kad jos nieko nesugeba(nenori? bijo?) padaryti. Tai, ko nesugebėjo padaryti Brodavskis, Sienkievič 1991 metais, padarys Tomaševskis – tikras anųjų komunistų mokinys. Viskas kaip iš chrestomatijos – per demokratijos institucijas. Hitleris irgi valdžią juk atėjo ne kokio nors karinio perversmo keliu

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  arturai, tai štai čia ir klausimas, ar vien baudos padės. Yra tokių veikėjų, kurie susimokės baudą ir toliau svao darys. netgi bus paskatinti. Kita vertus, nebaudžiamumas dar labiau skatina ignoruoti bet kokią teisę.

  Atsakyti
 4. arturas

  As manau kad istatymas yra vienas visiems. Ir jeigu jo nesilaikoma, turi baust visu grieztumu. Tik tokiu budu galima ivesti tvarka, neatsizvelgiant i visokias mazumas-tautines ar dar kokias ten. Istatymo privalu laikytis visiems,del to jis ir yra istatymas.

  Atsakyti
 5. Ramas

  Vos tik buvo nuimtos lenteles ir pareigunai pasisalino, gyventojai jas vel prisikale prie namu.
  Cia tik pigus savivaldybes triukas, lenteles ir toliau tenai kabo.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *