Nusikaltėliai demonstruoja savo galią. Ir nieko? Baisu

pagal | 2011/08/18

Pataisos namai

Perskaičiau Arvydo Lekavičiaus straipsnį „Kaliniai – visagaliai, o jų sargai – bejėgiai”. Kol vyksta žaidimai dėl Baltarusijos opozicionieriaus duomenų išdavimo, Lietuvoje (bent jau „valdiškuose” namuose) savo tvarką realiai įvedė nusikaltėliai.

Skaitydamas šį straipsnį pasijutau lyg žiūrėdamas realistinį, bet labai kraupų šiuolaikinį rusų filmą apie banditizmą ir jo įsigalėjimą visur. Net ten, kur formaliai tvarką prižiūri pareigūnai.

Štai citata iš straipsnio apie bet kokią pagarbą valdžios pareigūnams ir baimę būti nubaustiems praradusius kalinius:

Kaliniai išvijo pareigūnus

Pareigūnai pareikalavo nutraukti puotą ir jau rengėsi surinkti alkoholinius gėrimus.

Tačiau vos tik jie pabandė paimti kibirą su namine degtine, prie prižiūrėtojų prišoko aršiai nusiteikę kaliniai. Jiems vadovavo garsiojoje Kėdainių žudynių byloje dėl penkių žmonių nužudymo nuteistas kaunietis Vytis Čėsna.

Kaliniai pareiškė švenčiantys gimtadienį ir pareikalavo, kad pareigūnai pasišalintų.

Trys prižiūrėtojai nedrįso konfliktuoti su apgirtusia beveik 100 kalinių minia. Jie pasitraukė iš patalpų ir apie incidentą pranešė pataisos namų trečiosios valdybos viršininkui Darijui Globiui.

Bet man baisu buvo ne tai, kaip elgiasi kaliniai. Žymiai baisiau pasidarė perskaičius apie atsakingų pareigūnų reakciją:

Viršininkas liepė nesikišti

Nors pagal instrukcijas privaloma kviestis pastiprinimą ir pažeidėjus uždaryti į atskiras kameras, valdybos vadovas pasiūlė konfliktą išspręsti derybomis ir nesiimti jokios prievartos.

Apie incidentą buvo pranešta ir pataisos namų direktoriui Remigijui Gliaudeliui. Tačiau ir jis liepė nesikišti, kad konfliktas neįsipliekstų, ir net nesivargino atvykti į pataisos namus.

Tad kaliniai netrukdomi puotavo visą naktį.”

Jei visa tai, kas parašyta, yra tiesa, tai man kyla klausimas: kas toliau?

Kokį ir kas dabar tyrimą atliks? Ar toliau sėdėsime ir lauksime, kada „netikėtai” baiksis laikrodinės bombos tiksėjimas? Ir tada garsusu BUM-BUM-BUM. Naujas skandalas. Kalti bus vėl kokei nors pareigūnai? Tie patys, kurie priversti nežmoniškomis sąlygomis rūpintis nuteistųjų žmogiškomis sąlygomis? Tie patys, kurie buvo priversti dėl valdžios sugalvotų darbo užmokesčių fondų taupymo ir taupymo prioritetų krizės metu rinktis „nemokamas” atostogas? Tie patys, kurių prižiūrimi kaliniai neprivalėjo eiti „nemokamų” atostogų, nes jie turi teises?

Baisu. Ir jautiesi bejėgis, nors gyveni teisinėje vastybėje.

Tą patį, manau, turėtų jausti ir pareigūnai.

Todėl netyčia prisiminiau seną įkalinimo įstaigose dirbančių pareigūnų juoką:

Klausimas: Kuo skiriasi pareigūnas nuo nuteistojo?
Atsakymas: Pareigūnas turi pareigas, o nuteistasis – teises.”

Po atsakymo turi nuskambėti juokas 🙂 Bet man yra graudu 🙁

7 komentarai

 1. Marius

  Dainiau bet į pareigūnų pareigas neįveina nelegalus verslas, kuris vyksta kaleime. Jeigu per kažkokius kalinius gauni gerus pinigus tai nieko čia blogo, kad jie pabaliavojo, svarbu, kad riba neperžengta – padėtis kontroliuojama. Tie baliukai jau senų senovėje vyko, vyksta ir vyks. Pareigūnų algos mažos, kaliniai sugundo juos atnešti viso ko gero, paskui tie tampa priklausomi, tai kaleimo virtuvė, ji buvo ir bus. Svarbiausia kaip minėjau, kad nebūtų peržengta riba ir padėtis kontroliuojama.

  Atsakyti
 2. Hau

  Jei kaliniai gali organizuotai priesintis ar nepaklusti priziureojams ir uz tai nebuna baudziami reiskia ten nevyksta joks perauklejimas.
  Jei padeti ten faktiskai kontroliuoja „autoritetai” – yra mazai sansu kad ten atsitiktinai patekes zmogus iseis neitrauktas i organizuota nusikalstamuma.
  Ar tikrai tam tikslui buvo kurta kalejimu sistema?

  Tokioje situacijose mirties bausmes atnaujinimas butu labai anudingas visuomenei.

  Atsakyti
 3. HyperBass

  Klasikinis pavyzdys, kaip tolerastija duoda nuodingus vaisius. O kalėjimo viršininkui akivaizdžiai ne vieta tose pareigose. Anglijoje tik 3 naktį susigriebė.

  Atsakyti
 4. HyperBass

  Čia ne nusikaltėliai demonstruoja savo galią, o pareigūnai savo impotenciją ir/arba nekompetenciją.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *