Sveikinu ir palaikau TV3 bandymus "etiškėti". Pramoga gali būti ir etiška

TV3 pagaliau turi etikos kodeksą

Šiandien su dideliu susidomėjimu skaičiau televizijos TV3 etikos kodeksą. Speciali rubrika www.tv3.lt turi aiškią naują nuorodą į „etiškėjimo” kampaniją – Etikos normos. Sveikinu su tuo ir linkiu sėkmės.

Reikia pripažinti ir pasveikinti TV3, kad jau kurį laiką patys turėję rimtų bėdų dėl etikos, jie pirmieji iš visų televizijų (greičiau ir už LRT, ir už kitas komercines televizijas) ir net visų Lietuvos žiniasklaidos priemonių paskelbė tokį kodeksą. Tai – istorinis įvykis Lietuvos žiniasklaidos savireguliacijoje. O juk Visuomenės informavimo įstatymas labai aiškiai reikalauja, kad visos žiniasklaidos priemonės turėtų savo vidinius etikos kodeksus:

„23 straipsnis. Žurnalistas ir jo santykiai su viešosios informacijos rengėjais, skleidėjais
Viešosios informacijos rengėjas privalo turėti vidaus tvarkos taisykles ir (ar) vidaus etikos kodeksą. Bent viename iš šių viešosios informacijos rengėjo patvirtintų dokumentų turi būti nustatytos žurnalisto teisės, pareigos, atsakomybė, tarnybiniai santykiai, taip pat žurnalisto apsauga nuo galimo jo teisių suvaržymo.

Kol kas nenoriu ir dar negaliu labai išsamiai vertinti viso UAB „TELE-3″kodekso. Juo labiau – jo veikimo. Tai galėsime padaryti, kai sužinosime, kaip bus laikomasi šio dokumento normų, kas ir kaip vertino galimus pažeidimus ir pan. Kol kas galima pasakyti tik tiek, kad pagal bendrovės įsipareigojimus kiekvienas žiūrovas, manantis, kad UAB TELE3 valdomas informacijos skleidėjas pažeidė konkrečią kodekso nuostatą (nuostatas) gali kreiptis į TELE3 Etikos tarybą.

Tiesa, numatyta ir viena išlyga (labai jau matematinė :-)) – Taryba gali nenagrinėti asmens, kurio 60 procentų skundų per pastaruosius 12 mėnesių buvo pripažinti nepagrįstais pateikto skundo. Keistas man pasirodė ir kitas principas – Taryba nenagrinėja atvejų, dėl kurių skundas yra pateiktas ir valstybės ar kitoms žurnalistų savireguliacijos institucijoms. Juk tai kaip tik gali suteikti privalumų pačiai TV3, nes toki atveju gali greičiau ir principingiau sureaguoti, o ne laukti kokių nors „nuobaudų iš viršaus”.

Na, bet tai jau detalės. Pažiūrėsime, pamatysime.

Žymiai svarbesnis man pasirodė tokio kodekso atsiradimo pagrindas:

„UAB TELE3, suprasdama pusiausvyros tarp informacijos laisvės ir kitų įstatymo saugomų teisių poreikį, konstatuodama, jog nuolatinis valstybės institucijų noras reguliuoti žiniasklaidą veda link žiniasklaidos laisvės mažėjimo, bei suvokdama žiniasklaidos funkciją ir savo atsakomybę, patvirtino šį specialios darbo grupės sukurtą Etikos kodeksą, kuris bus taikomas visoms UAB TELE3 siunčiamoms programoms ar jų dalims.”

Pritariu TELE-3, kad valdžios noras kontroliuoti žiniakslaidos turinį – blogas dalykas.

Tačiau bet kuriame kodekse visuomet pačios svarbiausios – deklaruojamso vertybės. Šį kartą TV3 deklaruotos vertybės man tapo labai aiškios – žinosiu, ko galėčiau tikėtis iš jų ir dėl ko galėčiau būtų (ne)patenkintas. Štai koks vertybių (prioritetų) sąrašas:
Mūsų vertybės:

Tiesa ir objektyvumas;
Pramoga ir vertė žiūrovams;
Viešas interesas ir etika;
Vaikų interesai;
Asmens orumas;
Lyderystė.

Iš karto po šių vertybių sąrašo pirmasis sakinys deklaruoja ir šios komercinės televizijos kompanijos misiją – „esame visų Lietuvos žmonių pramogų televizija, siekiame pateikti savo žiūrovams aukščiausios kokybės programas”. Pasakysiu atvirai – trumpai ir aiškiai. Dabar belieka jų laikytis.

Kaip žinia, šių metų gegužę Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija priėmė griežčiausią (savo kompetencijų ribose) sprendimą – vieneriems metams priskirti televizijos kanalą TV3 nuolat etikos nesilaikančių žiniasklaidos priemonių grupei. Paprastai sakant, konstatuota, kad TV3 dirba neetiškai. Jau esu rašęs, kad tokia bausmė išskirtinė ji dėl kelių priežasčių – etikos sargų sprendimas paremtas Etikos kodeksu ir jo normomis, o pats sprendimas – tai rimtas signalas TV3 vadovams susirūpinti kai kurių savo laidų turiniu ir asmenine reakcija į etikos sargų pastabas dėl to turinio.

Ir nors TV3 žadėjo Etikos tarybą ir kodeksą sukurti dar iki šių metų birželio mėnesio, suprantama kad toks skubėjimas buvo jiems pageidautinas, bet sunkiai įgyvendinamas. O štai dabar jau yra viskas. Beliek laikytis savo etikos normų ir bendro Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikso kodekso. Tada viskas bus gerai. Taip sakant, gera pradžia – pusė darbo. Pradžia tikrai gera.

10 komentarų

 1. Marius

  Kaip rodo istorija, stipresnis turi išnaudoti silpnesnį iki ribos, kai silpnesnis prieina ribą tuomet prasideda atvirkštinis procesas. Streikai, mitingai. Jeigu tai nepadeda tuomet perversmai, terorizmas, revoliucijos. Silpnesni pradeda prieš stipresnius naudoti prievartą – karas. Jeigu silpnesni laimi karą, tuomet pasikeičiama vietomis ir iš esmės niekas nepasikeičia.
  Kas yra tikrasis pirminis teroristas, stipresnis ar silpnesnis?

  Atsakyti
 2. Marius

  Dainiau, tai vardan gėrio, stipresni naudoja prieš silpnesnius prievartą?

  Stipresni silpnesnių sąskaitą bando sukūrti silpnesniems žemėje rojų? Ar silpnesnių sąskaita susikūrti rojų sau?

  Kaip silpnesniam pasikalbėti su stipresniu ir susitarti, kad pastarasis pakeistų jo atžvilgiu savo elgesį?
  Pavyzdžiui.; kaip arabams susitarti su Amerika?
  Arba kaip eiliniam Lietuviui pasikalbėti ir susitarti su turinčiais valdžią, kad pastarieji jo neapvoginėtų?

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  todėl ir vyksta, nes bandožonėms ką nors įskiepyto. Vieni nešė relegiją, kiti demokratiją…

  Atsakyti
 4. Marius

  Dainiau, o tai kodėl tuomet vyksta karai, terorizmas arba vieni iš sotumo riebaluose maudosi o kiti kenčia, kodėl stipresni naudoja prievartą prieš silpnesnius?

  Atsakyti
 5. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Žmogus, tikiu, nelabai keičaisi. Bet elgesį gali keisti. manau, kad gyvendami kartu su kitais, esame tieisog priversti keisti savo elgesį ir atsižvelgti į apolinką. Nesame vieni šioje žemėje. taip keičiame savo elgesį dėl (ne)šiukšlinimo ir kitur. tad kalbantis ir tariantis galima susitarti pakeisti elgesį. O žmogaus dvasinis pasaulis tegul lieka jam pačiam.

  Atsakyti
 6. Marius

  Dainiau, norėti pakeisti kitus yra būdinga tik prievartautojams.

  “ Pakeisk save taip, kad kiti tavyje pasikeistų”.

  Pavyzdžiui.; jei tave įžeidė, apgavo, pažemino kažkoks žmogus ir tu manai, kad jis niekšas tai pakeisk save taip, kad jis tavyje iš niekšo taptų vėl žmogumi.

  Tame ir problema, kad kiekvienas tikisi iš kito, kad kitas gali pasikeisti. Aš jau minėjęs esu, kad globalinės problemos ir yra asmeninės.

  Nori, kad pasikeistų pasaulis , R. Janutienė, Krivickas , TV3?

  Reiškia esi prievartautojas jų ir tų, kurie vertina jų laidas atžvilgiu!

  Žinoma tu pats nelaikai savęs jų prievartautoju, bet atvirkščiai, nori išgelbėti žiūrovus ir konkrėčius žmones nuo melo ir subjektyvumo.

  Jie irgi nelaiko savęs prievartautojais ir taip pat tiki, kad daro gerą.

  Ar gali pavyzdžiui.; Krivickas tikėtis, kad tu Dainiau kada nors pasikeisi jo atžvilgiu jei jis pats nesikeis?

  Lygiai taip pat tu Dainiau, ar protinga tikėtis, kad kitas pasikeis jei tu pats nesikeisi?

  Atsakyti
 7. Marius

  Vienas batas ne pora.

  Tiesa negali be melo, o objetyvumas be subjektyvumo ir t.t.

  Žmogus norėjo kaip geriau bet niekaip negali suprasti iš kur atsirado blogiau!?

  “Mano batai buvo du,
  Vienas dingo nerandu
  Aš su vienu batuku niekur eiti negaliu“.

  Su vienu batuku niekur nenueisim.
  “Jeigu aukštinsime gėrį ,nuo blogio niekur nepabėgsime”.

  Kol nesubręsime prie dialektinio mąstymo tol batuko taip ir nerasime…

  “Tiesa ir objektyvumas ir yra savyje subjektyvumas ir melas”.
  “Vagis ir yra savyje sąžiningiausias žmogus”.
  “Sąžiningiausias žmogus ir yra savyje vagis”.
  “Neigiantis pripažysta”.
  “Pripažystantis neigia”.
  “Blogiau kaip geriau nebūna”.
  “Didesnio nusidėjelio kaip šventasis nėra”.

  Gerbiamieji, galime kokius tik norite kodeksus kūrti, kol proto savybės nepasikeis tol visi kodeksai bus skirti tam, kad juos laužytume.

  Na ir Simas gerai pastebėjo, kad paskui seks interpretacijos, kad save pateisinti.

  Protą studijuoti ir jį pažinti tuomet daug kas paaiškės.

  Atsakyti
 8. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, tai ir yra esmė savireguliuacijos. Ir jei jie patys vertins taip, kad visuomenę tenkins jų verdiktai – viskas bus valio. jei ne – tada ir yra bėda.

  Atsakyti
 9. Simas

  Įdomu, kiek ilgai jie patys sugebės jo laikytis? Juk patys sukūrė, patys, greičiausiai, paskui ir interpretuos…

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *