Pilietiškumo skatinimas – "puikiais prizais". Nieko sau…

pagal | 2012/01/06

Pilietiškumo konkursas - kaip grožio konkursas

Štai jau kelintą dieną matau viename naujienų portale labai gražią reklamą. Norėjau ją pavadinti socialine, bet liežuvis nelabai apsiverčia.

O juk esmė labai paprasta ir ji labai aiškiai surašyta:

„Visi rašantys, fotografuojantys ir filmuojantys kviečiami siųsti savo istorijas ir laimėti puikius prizus.”

Tik niekaip neusprantu, kuo čia dėtas pilietiškumas? Jei konkursas rengiamas tam, kad visi rašytų visokias istorijas ir už tai gautų prizus, tuomet būtų sąžiningiau taip ir parašyti: „parašyk apie Europą ir gauk prizų”. Arba galima rašyti kitaip: „Nori prizo? Rašyk apie ES!”

Na o dabar kažkaip viskas negražiai gaunasi – spekuliuojama pilietiškumu, o net plakate padidintomis raidėmis akcentuojamas prizas. Kažkaip neskaniai (bent jau man) daromas tas konkursas.

4 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Edgarai, aš tikrai žinau tuos skirtumus, o šį kartą mane nemaloniai plakatas grąžino į tas dienas, kai lietuviai „piliečiai” balsavo už stojimą į ES ir dar gavo už tai prizų – alaus arba skalbimo miltelį. Apie visus buvo pagalvota. Ir čia tai atrodo labai panašiai.

  Atsakyti
 2. Edgaras

  Jūs labai plačiai kalbate, daug kur sutinku.
  Bet aš tiesiog norėjau atkreipti dėmesį, kad yra terminai: pilietiška žurnalistika ir pilietinė žurnalistika, kurie reiškia skirtingus dalykus. Tiek Jūs, tiek ir plakato autoriai juos naudoja sinonimiškai.
  Na ir nieko čia nuostabaus, kad ryšiai su visuomene (tam tikra propagandos institutas) naudoja tam tikrus žodžius, kad jų skiepijama idėja atrodytų įtikinamiau, gražiau. O ir ta idėja nėra tokia jau bloga.
  Kompiuteriai – paskata prie jos prisidėti. Gal verta? 🙂

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mialas Edgarai, atrodo, kad visgi skiriu 🙂 Visų pirma, jei konkursas piliečiams, tai ir reiškia, kad akcentas į piliečius ir jų pilietiškumą, o ne ką kitą. Jei renginys būtų su akcentu tolernacijos mylėtojams, tai aišku, kad į toleranciją. Tačiau tokiu atveju, jei pagal atvo logiką piliečius nuo pilietiškumo reikia skirti, tai galima būtų tada sakyti, kad bet koks loterijos žaidimas TELELOTO, kuris skirtas be abejo piliečiams, irgi yra pilietinis loterijos variantas. Tada viska,s kas skirta piliečiams, yra piliteinė akcija. Tai jau būtų absurdas. Juk kiekvienam aišku, kad toks konkursas turi du apsektus:
  1. Yra ES pinigai, kuriais skatinama ES propaganda ir ji turi būti masinė.
  2. Kad visa tai atrodytų gražiai, pridedama žodis pilietinis, su mintimi, jog taip visa akcija bus supilietinta 🙂

  Tačiau esmė labai paprasta – tai aeilinė akcija kaip su kokaiis maximos ar iki dalinamais lipdukais, už kuriuos gauni tipo dovanų. Tik šiuo atveju viskas paprasčiau – tu rašai, o tau duoda komp. tai ir akcentuojama.

  O jei jau prabilai apie tiesioginėę demokrarihją, tai pasakityk visą plakatą iš naujo. Nuo kada pilietinė ir tieisoginė demokratija yra „aomokama” prizais ir kompais? Kokia tai demokratija? Perkama. Bet tada ji nei pilietinė, nei demokratija.

  Atsakyti
 4. Edgaras

  Gerbiamas Dainiau, neskiriate (ir to plakato autoriai neskiria) pilietinė ir pilietiška. Pilietiška (angl. Citizen) http://en.wikipedia.org/wiki/Citizen_journalism tai, kai eiliniai piliečiai praneša naujienas, pavyzdžiui, „15min Įkrauk“. Pilietinė (angl. Civic) http://en.wikipedia.org/wiki/Civic_journalism tai, kai žurnalistai savo auditoriją laiko naujienų dalyviais, mano supratimu, tai kažkas panašaus į tiesioginę demokratiją, bet apskritai yra labai abstrakti sąvoka.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *