Kaip tikėti teismais ir teisėjais? Krizė akivaizdi

Temidė akla. O teismai?

Šiandien esu labai suglumęs – jau vakar viešumoje pradėtą intensyviai aptarinėti skandalinga informacija apie dėl savo nedoro elgesio iš pareigų besitraukiančius teisėjus Kaune. Ši situacija turi priversti suklusti visus – politikus, žiniasklaidą ir visuomenę. Tikiuosi, ir pačius teisėjus bei teismų vadovus.

Prieš porą savaičių Vilniaus teismai (apylinkės ir apygardos) bandė priversti kolegę Laimą Lavastę būtinai atskleisti jos informacijos šaltinį, t.y. teisėją, kuris viešai papasakojo apie tikrai negražų ir net galimai nusikalstamą dalies teisėjų veiklą. Kodėl teisėjams taip parūpo ne viduje susitvarkyti problemą ir išsklaidyti abejones, o tik „išsiaiškinti” šaltinį, man dabar tapo aišku – gražiai atrodyti yra maloniau nei imtis realių tvarkymosi darbū viduje.

Todėl labiausiai mane glumina faktas, kad jau pirmadienį 9.30 val. eilinį kartą turėsiu keliauti į Vilniaus miesto 2 apylinkės teismą, kur už savo paviešintą kritišką nuomonę apie žiniasklaidos verslininką Vitą Tomkų ir jo leidžiamus leidinius, kažkodėl jau keletą mėnesių esu laikomas įtariamuoju vien pagal to Vito Tomkaus skundą nepateikus iki vakar dienos nė vieno bent menkiausio mano kaltės įrodymo. Dar daugiau – tas pats Vitas Tomkus ne tik neteisingai mane kaltina ir akivaizdžiai bando daryti bet ką, tik ne rinkti ir pateikti įrodymus, bet dar ir teisme elgiasi lyg savo gimtojoje redakcijoje – siundo ant advokato ar manęs į pitbulius panašius veikėjus. Tie veikėjai nebaisūs. Tačiau glumina štai kas – jei teismai iš tiesų siekia vykdyti teisingumą ir tai nori daryti realiai o ne vilkindami procesą, tai kodėl man susidaro įspūdis, jog procesas labiau panašus į spektaklį ar žaidimą o ne į tikrą teisingumą?

Ir dar kyla klausimas:

Kodėl taip jau yra, kad kai teisėjai beveik masiškai prašosi atleidžiami iš darbo, lieka toks jausmas, jog jų negerų darbelių gali būti net daugiau, nes labai jau skubotai bandoma „tepti slides”? Tuomet prisimenu liaudies išmintį apie tai, kad nėra dūmų be ugnies. Ir dar laiau norisi palaikyti Laimą Lavastę ir jos informacijos šaltinį.

O teismai yra akivaizdžioje krizėje. Gilioje.

P.S. Iš principo Lietuvos teisine sistema aš pasitikiu. Tikiu, kad sugaišus daug laiko, išleidus daug pinigų, teisingumą pasiekti galima. Bet atskirais teisėjais ir net teismais, deja, nelabai galiu pasitikėti.

21 komentaras

 1. Atgalinis pranešimas: Kai jų negalima paliesti… « Grafomano užrašai…

 2. Marius

  Pripratink žmogų prie stabilumo, o paskui atimk garantijas. Nežinomybė dėl rytojaus sukelia paniką pscihikoje. Panika sužadina agresyvumą.

  Pagriebti kąsnį sau, prikaupti, užsigarantuoti, įsitvirtinti, pritraukti…
  Iš čia ir agresyvumas.
  Beje jis dabar tik didės, įpatyngai didmiesčiuose kol pasieks kritinį tašką. Žmonės kaip avinų banda panikoje lips vieni kitiems per galvas, kad tik pagriebti savo kąsnį ir užsigarantuoti rytojų.
  Agresyvumas kyla iš baimės, nerimo, įtampos dėl rytojaus.
  Tai seno žmogaus, pensininko pscihika.
  Deja dabar tokia pscihika jau jaunų žmonių.
  Nes daug metų buvo įteiginėjama vertybė materialinė gerovė, o dabar atimtos garantijos.
  Kadangi jaunesnis žmogus turi daugiau energijos tai jis aktyviai agresyvus, puls užsidirbti, prasibrauti, prasimūšti bet kokiais būdais, o pavyzdžiui, pensininkas, turintis mažiau energijos bus pasyviai agresyvus, bumbės, skūsis, dejuos, keiks valdžią.

  Agresyvumas dėl savo rytojaus!

  Deja, jokio rytojaus išties nėra. Koks tavo charakteris, savybės toks ir tavo rytojus.
  Tad visa ta krizė pirmiausia pscihologiniai dalykai.
  Tad geriausia apsauga tai sveika ir jauna pscihika.
  Sveika ir jauna pscihika pilna optimizmo ir ji nebendrininkauja ten kur agresija.
  Netapti agresijos bendrininku. Nes agresija, neigimas atima pozityvias emocijas, kenkia sveikatai

  Atsakyti
 3. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, sutinku, kad tai labai aktuali tema. Agreijos viusomenėje daugėja ri tą pripažįsta daug kas. Viešoji erdvė – ne išimtis. O kaip ją eliminuoti? Juk nuo vaikystės vaikus dabar mokina būti aktyviais, o jauni žmonės dažnai dėl daugybės dirgiklių tieisog tampa agresyviais. Vakar per televizorių mačiau eilinę pokalbių laidos anonso versiją, kur politikai vienas kitą koliojo. Tai irgi „įkvepia0”?

  Atsakyti
 4. Hyperbass

  Ponas Mariau, jei tai taikote man, tai aš galiu užtikrinti, kad esu ganėtinai taikus žmogus, kuris gerbia ir laikosi įstatymų vadovaudamasis savo protu ir sąžine. Tam tikrus žodžius galiu ištarti nevyniodamas į pseudointelegentiškumo ir pseudomandagumo popieriuką.
  Valdžios nesiekiu (kol kas) nes būčiau nesukalbamas, nemėgstu kompromisų, o kai kuriais klausimais nė diskusijų nebūtų 🙂

  Atsakyti
 5. Marius

  Stebėkite žmonių charakterius,kad ir čia.
  Agresyvumas, įžeidinėjimas, cinizmas, neigimas.
  Tai priėjusio ribą proto simptomas.
  Na ir kas, kad kažkas argumentuotai, protingai kalba, bet agresyvumo nepaslėpsi. Tai ir yra esmė, kuri kaip yla iš maišo išlenda. Duok tokiam valdžią, tai jis su savo tiesa išprievartaus visus.
  Ne nuominių skirtumas yra bėda, bet agresyvi nuomonė.
  Nepagarba.
  Rėksnių dabar mąsė ir visi teisūs. Tie teisūs girdi tik patys save. Kaip girdintys tik save gali tarpusavyje susikalbėti!?

  Atsakyti
 6. Hyperbass

  Ponas Dainiau, vat neapsimeskite šlanga (nes jau pradedate atsibosti, juk nesate maumas biurokratas, kuriam blogas internete yra tik pažymėtas kryžiukas PR dalyje?), pažiūrėkite jei nematėte Kuolio pasisakymą Dapkaus Akiračiuose š.m. sausio 6 d. Jei tai faktas, kad USA teisėsauga spjovė į Lietuvos teisėsaugos ieškinius… ir visa tai per Kėdainius? Nutylėta istorija, bet jei ji jums žinoma ir viskas su ja OK, ką gi dingsiu iš čia, nes negaliu pernešti tokių veidmainių 🙂

  O tie švancai savo noru palikti nori teisėjų pareigas, bet tikiuos jos Ekscelencija taip lengvai neduos pasitraukti. Jie dar nepaliko darbų, neskubėkite. Gal juos ne garbingai atleis, o gaus gėdingai išspirti VON. O čia ne mikčiui Kryževičiui atleidinėti p. Venckienę, o Jos Ekscelencijai, tad savo lygumo už lygesnius suvokimą pasilaikykite sau ir savo aplinkai, biurokratėli.

  Atsakyti
 7. Hyperbass

  Kabinėjatės prie žodžių ponas D., turėjau omenyje, kad Kėdainiuose randasi teismas, kurio atsakomybėje yra ir miestas, ir rajonas.

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   O kuo Kėdainių teismas yra blogai? Ką jis tokio padarė? Manau, kad Kaune yra blogiau. Bet mano manymas paremtas tik tuo, ką mačiau – keli teisėjasi patys paliko darbus, viena teisėja siūloma jau seniia atleisti, bet ji lygesnė už lygius.

   Atsakyti
 8. Dainius Radzevicius

  hb, Kėdainiuose nėra apygardos teismo. Gal turėjai omenyjeKauno?

  Atsakyti
 9. Hyperbass

  Kiek procentų tokių išsigimėlių teisėjų (vėžiškų ląstelių) turi privisti teisinėje sistemoje, kad pačią sistemą galėtume pavadinti beviltiškai išsigimusia (4 stadijos vėžys)? Nes apimtys tikrai bus nemažos, kad ir tas pats Kėdainių rajono apygardos teismas.

  Atsakyti
 10. hadrian

  dainiau, teiginys „aš paditikiu ta deklaruojama distema tik toje deklaruojamoje dalyje” (kalba netaisyta) yra tautologija (visi pasitiki idealizuotais teismais!) – kai kalbame / diskutuojame, turime galvoje REALIUS teismus 🙂

  įsivaizduok aš, paklaustas ar pasitikiu LR Seimu, sakyčiau „iš principo pasitikiu, tačiau visaip būna” (kai tiesus / normalus atsakymas turėtų būti „nepasitikiu”)

  tačiau džiugu, kad nors sutariame dėl [realios] Lietuvos teisminės sistemos puvimo

  Atsakyti
 11. Dainius Radzevicius

  hb, turiu pačiam su malonumu pritarti, kad teisinis teisingumas su mūsų suvokiamu teisingumu vis dažniau yra atitolę kaip dangus ir žemė. Todėl aš paditikiu ta deklaruojama distema tik toje deklaruojamoje dalyje. Tačiau puikiai suvokiu, kad kalbėti apie tikrą teisinguma – utopija. Mano patirtis tai irgi įrodo.

  Atsakyti
 12. Hyperbass

  Ponas D., vienas dalykas kai lėktuvai kartais krenta dėl kažkokių atsitiktinių aplinkybių ir jų sekų. Statistiškai lėktuvai krito, krenta ir ko gero kris, tai tiesiog neišvengiama. Kitas klausimas ar pasitikite ryanair, aeroflotu ar kokiom zimbabwe airlines, nes matote koks procentas iš katastrofų ten atsitinka. Beje, rusai pasitaiko girti skraido, tačiau iki visai nesenai Tu-154M buvo vienas saugiausių lėktuvų pasaulyje, aplenkdamas populiariausią Boeing 737.

  Jei mane apiplėš gatvėje, aš kreipsiuos į policiją, liudysiu teisme ir tikiuos tas niekadėjas sės už grotų, ta prasme aš pasitikiu. Pačiam buvo, kad pagavau vagį išdaužusį mašinai langą ir išnešusį laptopą. Tas jaunuolis atsisėdo, nes teismo dieną prisipažino, kai jo advokatas perskaitė liudininkų parodymus. Vienintelis nemalonus momentas buvo kai mano parodymus užrašinėjo kompiuteriu policijos tyrėja fyfa iš kokio MRU kokių 22 metų su baisiniais ilgais nagais. Jei nebūtų buvę kito pareigūno, būčiau maloniai pasiūlęs parašyt pačiam savo liudyjimą, kad negaišintų mano laiko. Tačiau, jei tas plėšikas bus kaip matome susijęs su teisėjais, tada kaip bus?

  O dabar matome labai daug teisinių katastrofų, ir eiliniui žmogui, nesusipykusiam su logika, matosi deklaruojamos teisinės valstybės atitolimas nuo teisybės ir teisingumo. Tad pasitikėti viršutiniais teisėsaugos ešelonais, vu dekanais nekrošiais, kūriais ir t.t. – sorry, ne man.

  Beje, ar esate matę meninį filmą „Law abiding citizen”? Jei ne, rekomenduočiau pažiūrėti su šeima, vaikais, ir jei gautumėte tai director cut versiją 😉

  Atsakyti
 13. tikras lietuvis

  Tuščios kalbos, jaunuoliai – nieko geresnio pasaulyje nėra ir neprigalvosite.
  Kas kita, kad galime į tą sistemą įvesti visuomenę per Prisiekusiųjų teismą kaip apeliacinę instanciją jau visas instancijas praėjusioms byloms (esu daug kartų pasakojęs apie tai smulkiau), kuris padėtų pataisyti tuos sprendimus (kurių, patikėkite, yra tikrai mažuma), kurių negali dabartinė sistema.

  Atsakyti
 14. Hyperbass

  Teisine sistema pasitikite? Na pareigos, pažintys, ryšiai įpareigoja, tad nereikia čia bent reklamuoti, kad visi mes kaimynai. Jei kaimynas būtų toks atsistadynęs teisėjas, aš jam vietoj labas rytas, sakyčiau „pa… na…” 🙂

  Tai visgi wikilykso pati medžiaga yra FAKTAI, ar tik paskalos paleistos internete ir neturinčios jokio teisinio pagrindo? Kažkaip numykėte anąkart? Nes cituojate pramaną gautųsi?

  O pedryčio ryža sena peleninė tai tegu neverkia, kad čia bando už straipsnį iškvosti šaltinius. ONO ir žurnalistika tai seniai prasilenkę laivai ir kuo toliau, tuo labiau blėsta horizonte. Nes aš lygiai taip pat galėčiau kur nors anonimiškai parašyti straipsniuką, kad Tamsta esate iškrypėlis koks tai, vagis ir niekadėjas, ir po to garsiai pacituoti parodant pirštu į Tamstą. Aš šmeižiu? Gi ne, aš gi CITUOJU.

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   HB, žinai, net jei žinau, kad lėktuvai kartais krenta, o kai kur Rusijoje net girti lakūnai už vairo skrenda, tačiau iš principo aviacijos sistema aš pasitikiu. Tas pats su teisine.

   Atsakyti
 15. hadrian

  Dainiau, jei tiesiai šviesiai teigtum, jog teisminė sistema Lietuvoj supuvus – palaikyčiau visom keturiom.

  Tačiau tokie pareiškimai:

  „Iš principo Lietuvos teisine sistema aš pasitikiu. Tikiu, kad sugaišus daug laiko, išleidus daug pinigų, teisingumą pasiekti galima. Bet atskirais teisėjais ir net teismais, deja, nelabai galiu pasitikėti”

  man primena „rytoj lis arba nelis”, ir niekaip neprisideda prie realios situacijos įvertinimo / atspindėjimo IMO

  Atsakyti
 16. tikras lietuvis

  Kiek ne į temą, bet LRT vadui.
  Kalbininkas Smetona šiandien per LRT radiją pasakė, kad žodio sovietai ir pan. vartojimas yra politinis – turėtų būti tarybinis.
  Sakyčiau, žodis sovietai tiktų tada, kada keikiame: sovietinė sistema ir pan.
  Bet jei kalbi neutraliai, o ypač apie ekonomiką brežneviniam laike, kaip dabar girdžiu per tą patį radiją, tai nereikėtų nei vedėjai, nei pašnekovui kas antras žodis nei iš šio, nei iš to kaišioti tokio nesąmoningo žodžio.
  Prašau nedelsiant priimti priemones, kad per valstybinį radiją būtų kalbama normine kalba.

  Atsakyti
  1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

   Tikras lietuvi, jei tave domina LRT reikalai, tuomet turiu patikslinti – nesu LRT vadovas. LRT vadovauja generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius. Aš esu LRT Tarybos vadovas. Bet apie tai pašnekėsime 🙂

   Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *