FNTT skandalas ir žurnalistų patyčių objektai. Negražu

Grožį užgožia patyčios

Šiandien nuo 16 val. su NVO ir jaunimo atstovais bendrausime (be)patyčių tema. Manęs paprašė moderuoti tokią diskusiją. Tikrai kalbėsime ne tik apie patyčias buityje ar kokioje kitoje sąlyginai uždaroje socialinėje aplinkoje, bet ir apie viešąją erdvę bei ten įsigalėjančią patyčių „kultūrą”.

Prieš tai, kol pasidalinsiu keletu minčių apie patyčias žiniasklaidoje, noriu atkreipti dėmesį į labai gražias iniciatyvas, kurios skirtos vaikų patyčių prevencijai. Štai kad ir projektas „Be patyčių”. Prisipažinsiu atvirai, kad vakar man kilo idėja panašią iniciatyvą sukurti ir kolegoms žurnalistams bei jų redaktoriams.

Žinoma, vienas nepajėgsiu to padaryti, bet gal pavyks įjungti bent keletą psichologų ir žiniaskaidos ekspertų. Juolab, kad yra geros praktikos su projektu „Neburnok” interneto portaluose. Tiesa, šis „neburnojimas” skirtas daugiau komentatoriams, kurie lankosi portaluose kaip skaitytojai. O ką daryti su burnojančiais ir besityčiojančiais žurnalistais? Tiesa, noriu labai aiškiai pasakyti, kad pritariu nuomonei, jog patyčios – tai ne humoras:

„NEBŪNA GRAŽIŲ PATYČIŲ – PATYČIOS TAI NE HUMORAS. JUOKAUJAMA NORINT PASILINKSMINTI, TYČIOJAMASI – NORINT ĮSKAUDINTI.”

Štai tik keletas pavyzdžių iš mūsų plunksnos brolijos aktualių veiklų, kai buvo rašoma visiškai nekalta ir dabar labai aktualia tema – naujojo FNTT vado paskyrimas.

Šiuo atveju išskirtinis yra naujienų portalas www.lrytas.lt, kuris vienoje publikacijoje „tobulai” sujungė naujienų agentūros BNS ir savo tekstus bei dienraščio „Lietuvos žinios” archyvo nuotrauką. Būtent tokia nuotrauka ir jos panaudojimas man parodo labai aiškią portalo ir minėto dienraščio poziciją, kad jie tiesiog nori pasityčioti iš naujojo FNTT vadovo. Ar kas gali pasakyti kitą priežastį, kodėl pasirinkta būtent tokia nuotrauka? Jei nepasiūlys, tuomet laikysiuosi tik ką pasklebtos nuomonės, jog tai yra atviras pasityčiojimas iš žmogaus.

Man nekyla abejonių, kad visi esame gyvenime nufotografuoti ne kartą. Deja, bet juk kartais nuotraukos tiesiog yra negražios – vaizdas išplaukęs, mes patys esame blogai apšviesti, netyčia buvo užmerktos ar primerktos akys, esame padarę keistą ar kvailą judesį ir pan. Tokių nuotraukų paprastai nededame į savo asmens dokumentus, gražius jubiliejinius ar kitus proginius leidinius ar nesiunčiame į FB profilį. Juk negražu ir neestetiška. nneorime taip atrodyti. ir kito žmogaus nenorėtume tokiu parodyti, nes nesinori skaudinti. O šiuo atveju laikraštis ir portalas deda. Reiškia, jiems nerūpi žmogaus jausmai?

Yra žinoma, kad patyčios – viena iš psichologinio smurto rūšių. Kodėl tyčiojamasi? Ekspertai nurodo, kad smurtas gimdo smurtą, agresija gimdo agresiją. Skubama tyčiotis iš kito, kol niekas nepradėjo tyčiotis iš paties. Jei tai yra vaikas, jis jaučiasi ir įsivaizduoja, kad aplinkiniams atrodo pakankamai tvirtas ir nepažeidžiamas, prie “tvirtų ir nepažeidžiamų” norisi pritapti, norisi būti neatstumtam nuo “kietųjų” grupės. O jei tai pritaikysime žiniasklaidai ir žurnalistams, kurie elgiasi kaip vaikai?

Dažnai pastebima, kad tyčiojasi tie, iš kurių būtų galima laisvai tyčiotis kitiems, t.y., kompleksų kamuoliukai. Tai tik patvirtina tai, ką jau minėjome – tyčiojamasi tam, kad nukreiptum dėmesį nuo savęs. Pabandykime šias specialistų išvadas pritaikyti „Lietuvos žinioms” ir www.lrytas.lt.

Dar labiau, mano numone, apgailėtinas yra naujienų portalas www.alfa.lt, kuris panaudojo tą pačią „Lietuvos žinių” fotografiją skelbdamas žinią apie naujojo FNTT vadovo skyrimą. Tik kažkas dar „papuošė” antraštę ir spalvinga interpretacija apie Dabašinsko ir Palaičio (net vardų ar bent pirmųjų raidžių nepaminėjo) pergalę. Ir jau visiška manipuliacija galima pavadinti visą šio portalo sukurpto turinio pateikimo formą: straipsnio su pavadinimu „Palaičio–Dabašinsko pergalė: konkursą į FNTT vadovo pareigas laimėjo Jucevičius” autoriumi įvardijamas BNS, nuotrauka paimta iš „Lietuvos žinių”, o tekste dar įklijuotos dvi nuorodos į „Lietuvos žinių” publikaciją apie mistinį valstybės užvaldymą ir teisėsaugos užvaldymo schemą, kurią pavadinčiau anoniminio autoriaus pasąmonės srauto pagimdytu piešinėliu 🙂 Taip sakant, alfa.lt čia lyg ir net nedalyvauja. Čia lyg ir kiti taip rašo ir rodo.

Todėl FNTT tema, mano nuomone, jau kurį laiką dalyje žiniasklaidos priemonių yra ne nušviečiama informaciniuose pranešimuose, o piešiama pasąmonės srautų vaizdiniais (su tekstu ar su nuotraukomis ir schemomis). Ir dar su patyčių elementais.

Negražu ir neprofesionalu.

P.S. Specialistai neretai įvardina tokias pagrindines patyčių priežastis:
• Noras pritapti prie “stipresniųjų” kompanijos.
• Siekimas nukreipti dėmesį nuo savęs.
• Problemos šeimoje: per mažai meilės, dėmesio, pripažinimo, psichologinis smurtas ir t.t.
• Nuoskaudos, anksčiau ar tuo metu patiriamas psichologinis smurtas.
Taigi, jei pastebėjote kuriame nors leidinyje ar kitoje žiniasklaidos priemonėje patyčių elementus, galima įtarti bent vieną iš šių problemų, kurią turi vyriausiasis redaktorius ar žurnalistas.

23 komentarai

 1. Titka

  Radzeviciau netgi toks nesaliskas zmogus kaip Grinius kuris tikrai niekada neperlienkia lazdos yra ne karta sakes kad LTV yra saliska televizija.Ir tau kaip zmogui kuris atsakingas uz jos veikla turetu buti svelnia tariant nevisai jauku kai MIliute savo laidose Medelinska, kuris pats pirmas Sajudzio susirinkimuose prakalbo apie tikra nepriklausomybe kai visi kiti nedrasiai snekejo apie suvereniteta ir ekonomini savarankiskuma, kai toki zmogui kabinamos reksnio marginalo etiketes kalbeti apie kitu ziniasklaidos priemoniu neetiskuma yra tas pats kas vengti pasiziureti i veidrodi.

  Atsakyti
 2. Herkus

  na, Jucevičiaus kadras tikrai ne iš solidžiųjų, žinia kiekvienam žmogui pasitaiko, tačiau manau spectarnybų pareigūnai turėtų galvoti prieš nuspręsdami su kuo geria ir kur geria, ir kas juos fotografuoja.
  Žinant visos FNTT istorijos kontekstą ta nuotrauka, kuri buvo išplatinta dar tik prasidėjus FNTT konkursui, manding gan taikliai atspindėjo padėtį. O kad ją pradėjo kišt kur reik ir kur nereik, tai lazda žinoma perlenkta.
  Stebina šiek tiek tai, kad gerb. Dainius ignoruoja jog valstybė tikrai užvaldyta, bent jau dalinai. (Nepaisant to, kad ta alfa schema nebūtian tiksli ir nebūtinai pilna).
  Kad ir apie Jucevičiaus skyrėjų kėslus:
  alfa.lt/straipsnis/14097653/Ka.pridengti.turi.Palaicio.proteguojamas.naujas.FNTT.bosas.=2012-03-21_14-16/
  žinia, alfa nėra pats nešališkiausias reikalas, bet kad šis straipsnis atspindi realybę, patvirtina ir antikorupcijos komisijos pirmininkas L.Kernagis. „Ligitas Kernagis …bet iš esmės juk niekam neįdomu kaip yra iš tiesų.Skaitykit straipsnį,nežinau iš kur jie gavo informaciją,bet viskas išsamiai ir teisingai..”)
  Kodėl gerb. Dainius neliečia kitos, su tom pačiom patyčiom susijusios temos – visokių Liaučių Vladimirų , Lopatų, Janeliūnų gausaus pūtimo į vieną šmeižikišką, menkinantį dūdmaišį (gi Vasiliauską sukritikuojat vos tik anas sukruta). Nebent tokią propagandą laikote normalia žurnalistikos norma.

  Atsakyti
 3. Marius

  Standartinė reakcija kovoti,( įtykinti, gydyti, rekomenduoti, pamokyti ir t.t.) nereikia kovoti.
  Ramiai kūrti, daryti savo darbą tik kokybiškai, etiškai, dalintis savo pastebėjimais, laikytis įstatymų ir viskas.
  Lašas po lašo ir akmenį pratašo.

  Atsakyti
 4. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, įsitikinimai gal ir taip. Sutinku. Bet juk įsitikinimus reikšdami gali rintkis kitus žodžius ir priemones. Argi ne? tada būtų kitas lygmuo. Nors sutinku, kad jei įsitikinimas yra labai paviršutiniškas, pvz., kad kažkas yra tieiosg niekšas, tada čia jokių argumentų galima ir nerasti. tada tik bjaurios foto ir nerišlūs petitetai gali padėti perteikti buduliams tokias „žinias”.

  Atsakyti
 5. Simas

  beje, įsitikinimų nepakeis jokie psichologai ar etikos kodeksai… tie žurnalistai ar kiti viešieji asmenys reiškia savo įsitikinimus ir jie įsitikinę, kad tai nėra patyčios, o, kaip minėjau, sarkazmas, humoras ar, jau visai sunkiais atvejais, objektyvi nuomonė…

  Atsakyti
 6. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, patyčios kyla ne tik iš etikos suvokimo problemų. Tai – psichologinė ir gana gili problema. Priežastis minėjau. Tad iki Etikos dar toli, jei su galva yra bėdų.

  Atsakyti
 7. Simas

  Patarsi. O jis pasiųs… Kaip ir visus kitus pasiunčia. Arba banina. Arba trina komentarus. Arba toliau viešai tyčiojasi… Kas toliau? Ogi nieko… Čia labiau diskusija apie etiką, o ne apie patyčias…

  Atsakyti
 8. Simas

  Lietuvoje nieko per prievartą gydyti negalima. O jei žmogus nesuvokia ką ir kodėl daro (tiksliau – aklai tiki tuo ką daro), tai nepadės jokios diskusijos…

  Atsakyti
 9. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, patyčias reikia irgi vertinti ir negalima to taip palikti. Pvz., patyčių iniciatoriams patiems reikia rimtos psichologinės pagalbos. Tad gal galime jiems padėti juos konsultuodami. kai kuriuos gal net gydyti reikia.

  Atsakyti
 10. Simas

  Seniai laikas užvesti tokią diskusiją, nes jau daug kas iš labai įtakingų žurnalistų patyčias pradėjo vadinti sarkazmu, humoru ir panašiai… Bet, jei atvirai, nelabai tikiu, kad iš to bus naudos… Lietuvoje gimsta daug gerų iniciatyvų, tačiau jos netampa populiariomis ir greitai išnyksta padarydamos daugiau žalos nei naudos… Objektyvumas ištirpsta subjektyvume…

  Atsakyti
 11. Marius

  Nėra ko pergyventi nes viskas turi savo ribą.
  Tarp šūdo auksas spindi. Tad filadelfijų kiekybė nėra kliūtis etiškų žurnalistų kūrybai.

  Atsakyti
 12. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Lainiau, gal ir gerą paslaugą daro, nes tegul žmonės pratinasi atskirti filadelfijus nuo žurnalistų. Man nuo to tik geriau 😉 Didelis minusas tik tiek, kad jie didžiąją dalį viešosios erdvės paverčia pamazgų pylimo vieta ir dvokas priskiriamas net kitiems.

  Atsakyti
 13. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Šarūnai, jei neturi gero, geriau nedėti visai. o tyčiotis iš kitų ir tuo pačiu iš savęs – nesolidu. Pagarba tiems kolegoms, kurie dirba etiškai.

  Atsakyti
 14. Lainius

  Nuoširdžiai apmaudu, bet dalis „žiniasklaidininkų” ir media, einančių tuo keliu, daro meškos paslaugą žurnalistikai apskritai, diskredituodami ją visuomenės akyse. Ir padėdami įsigalėti sąvokoms – „žurnaliūga”, „filadelfijus” ….

  Atsakyti
 15. Jon

  Skaitant taip atrodo, kad kalbama apie patyčių mėgėją Audrių Bačiulį. Tik jis dėl savo patyčių besididžiuodamas teisinasi, jog jis nėra politkorektiškas. Jei pastarasis būtų pajacas, kaip koks A.Ramanauskas, tai būtų nieko baisaus, bet jis žurnalystas.

  Atsakyti
 16. Šarūnas

  Kai kurie neabejotinai puls teisintis, kad neturėjo jokios K. Jucevičiaus nuotraukos, taigi iš baisiai didelės bėdos dėjo šitą. Mes irgi su šita problema susidūrėm. Ir be jokių abejonių nusprendėm, kad geriau dėt FNTT iškabos nuotrauką, nei šitą pasityčiojimą. O tų, kurie tokiais pasiteisinimais bandys išsukt savo uodegas, man tiesiog gaila.

  Atsakyti
 17. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Mariau, bet jų tiek daug? paminėjau tik kelis didelius, Dar pridėti galime Vakaro žinias, Respubliką.O ką daryti su LNK ir TV3 laidomis, kurios neva yra humoro?

  Atsakyti
 18. Marius

  Leidiniai, žurnalistai, kurie tyčiojasi, automatiškai yra nerimti, nepatikimi, tolygūs bulvariniai spaudai ir tiek.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *