Premjeras A. Kubilius su socialiniais partneriais – kaip vadeliotojas su arkliu

Seniai galvojau parašyti kokį komentarą paie socialinį dialogą Lietuvoje. Pagaliau mane privertė tai padaryti premjeras Andrius Kubilius ir jo „komanda”.

Šiandien visai smagiai pradėjau Darbo savaitę. Pavadinau ją Darbo, nes pradėjau ieškoti kokių nors Vyriausybės atsiliepimų ir gal net kvietimų socialiniams partneriams kalbėtis dėl darbo žmonių gyvenimo. Jei ne dėl gyvenimo kokybės ir kitokio gerinimo, tai bent jau dėl nebloginimo. Turiu omenyje oficialias valdžios kalbas apie planuojamus Darbo kodekso pakeitimus ir minimalaus mėnesinio darbo užmokesčio kėlimą.

Taigi, pagaliau sulaukėme labai „malonaus” Vyriausybės „raginimo”. Ne pasiūlymo, ne pokalbio, o būtent – RAGINIMO. Ir ne bet kokio, o pritarti Premjero įgeidžiams:

„Vyriausybė ragina Trišalę tarybą pritarti MMA didinimui

Vyriausybė teikia Trišalei tarybai siūlymą pritarti minimalaus mėnesinio atlyginimo (MMA) didinimui iki 850 litų nuo šių metų liepos 1 dienos.

Vyriausybė laukia Trišalės tarybos pritarimo artimiausiu metu. Pasak Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus, sprendimas dėl MMA didinimo yra socialinių partnerių Trišalėje taryboje rankose. „Trišalė taryba turi galimybę pritarti atsakingam ir racionaliam MMA didinimui ir būtų gaila, jei socialiniai partneriai blokuotų realų MMA didinimą jau nuo liepos 1 d. siekdami vien tik populistinių bei neatsakingų tikslų“, – pasakė A. Kubilius.

Gerai, kad dar ragindamas priminė, kad jei raginimui kas nors nepritartų, tai iš karto taptų siekiančiu „vien tik populistinių bei neatsakingų tikslų”. Matyt į tokį raginimą reikėtų atsakyti maždaug taip:

„Ačiū, Jums, didžiai gerbiamas ir mylimas Premjere, už tokius raginimus. Klausome Jūsų atidžiai ir plodami katučių pritariame. Atsiprašome, kad anksčiau nesusipratome. Pasitaisysime. O kokia forma ir kada pritarti jūsų raginimams? Ar plojimais tiks?”

Mūsų kaime taip, kaip Premjeras ragina dirbti Trišalę tarybą, per bulviakasį vakarinės kiaušinienės ir stikliuko degtinės ištroškę vadeliotojai arklius ragindavo patraukti vežimą. Ir tai darydavo tuomet, kai arklys jau nelabai pajėgdavo darbo dienos pabaigoje tą padaryti. Tokiu atveju vadeliotojas dar kokį „Nooooo!!!” sušunka smagiu tonu ir botagu užvožia. Kad nebūtų kokio kvailo noro tam arkliui laukti šeimiminko supratingumo apie tai, jog vilkti vežimą esamomis sąlygomis yra tiesiog per sunku.

Todėl noriu Premjerui ta proga priminti, kad demokratiškose šalyse valdžia su žmonėmis tariasi, o ne ragina juos. Galima dar siūlyti žmonėms. Kartais net prašyti. Būtų gražu.

Ta proga dar galima Premjerui pasiūlyti paskaityti, kam buvo sukurta ir kas yra ta Trišalė taryba:

„Lietuvos Respublikos trišalė taryba (LR trišalė taryba) – socialinių partnerių susitarimu iš vienodo skaičiaus lygiateisių narių – centrinių (respublikinių) profesinių sąjungų, darbdavių organizacijų ir LR Vyriausybės atstovų – sudaryta institucija (LR DK 45 str. 1 d.)[1].”

Jei jau lygiateisė ta Taryba, tai gal būtų visai smagu paraginti Premjerą didinti minimalų atlyginimą iki 1000 litų per mėesį. Ir tai vertėtų daryti kuo greičiau, nes jau seniai dalis pašalpų gavėjų nebenori dirbti už minimalią algą, nes motyvacijos nėra. Ir dar – žmonės nebegali pragyventi iš tokios algos. Ir jei jau visai atvirai, tai Premjero noras grąžinti pensijas į ikikrizinį lygį reiškia ir tai, kad toks sprendimas labiau kvepia neatsakingu populizmu, nes Sodros skylė auga labai stipriai. O dirbti neapsimoka.

Todėl galima dar priminti Vyriausybės vadovui, kad dar šiemet jie kalbėjo kiek kitaip apie minimalią algą. Vyriausybė norėjo MMA didinti iki 900 litų tik su sąlyga, jog bus priimti darbo santykių lankstumą įteisinantys Darbo kodekso pakeitimai. Premjeras yra pareiškęs, jog Lietuvoje nuo 800 iki 900 Lt „vienu ypu” padidinta MMA ir nepadidintas darbo santykių lankstumas baigtųsi tuo, kad šalyje išnyktų viena iš 10-ies darbo vietų.

Bet jei jau Vyriausybė be Trišalės tarybos nutarė pati viena siūlyti Seimui darbo santykių liberalizavimo paketą, tai gal būtų gražu be jokių ultimatumų ir tą savo pažadą dėl 900 litų tesėti? O tai ir Darbo kodeksą liberalizuoja, ir MMA didina A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė tik ultimatumais ir raginimais. Dar ir įžeidinėjiimais, skambančiais iš asmeninio Premjero patarėjo Mykolo Majausko, kuris nedviprasmiškai teigia, kad „profesinės sąjungos – trukdis Lietuvos nedarbo problemoms spręsti”.

O štai mano asmenine nuomone, Vyriausybės siūlomi darbo santykių „liberalizavimai” ir minimalios algos kėlimas iki 850 litų ir toliau nespęs jokių esminių nedarbo problemų. Tik padės klestėti šešėliui. ir dar neskatina žmonių gerbti valdžios sprendimus. taip manau dar ir dėl to, kad nedarbo mažinimui yra ir kitokių priemonių. Bent jau taip skelbia Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio skyriaus puslapis, kuriame savo pasiūlymais dalinasi Panevėžio teritorinės darbo biržos direktorius Viktoras Trofimovas:

„Panevėžyje padidinti darbo vietų skaičių ir dirbančiųjų atlyginimus būtina siekiant pritraukti į miestą investicijas ir skatinti didinti bendrąjį mieste kuriamą produktą (ypač gamybos). Verslo kuriamam bendrajam produktui didėti (investuoti į naują gamybą ar kurti naujus produktus) reikalingos lėšos. Plėsti verslo galimybes galima mažinant verslo sąnaudas, t. y. mažinant mokestinę naštą (nekilnojamojo turto, žemės mokesčių), nustatant pagrįstus šilumos, vandens tiekimo, atliekų tvarkymo įkainius. Tačiau lengvatinės priemonės turi būti taikomos tik toms įmonėms, kurių veiklos prioritetas yra investicijos į naujų produktų kūrimą, produktų gamybos didinimą, o ne pelno siekimą (verslininkų gerovei kurti – naujiems automobiliams ir pan.). Ateities verslas privalo galvoti ne tik apie sąnaudų mažinimą, bet ypač apie pajamų augimą. Kad augtų pajamos, verslas ieško naujų rinkų arba naujų produktų. Tad būtina skatinti įmones dalyvauti užsienio parodose, mugėse ir verslo delegacijose, taip skatinti miesto produkcijos eksportą.”

Jokių kalbų apie darbo santykių liberalizavimą. Jis net savo interneto svetainėje kalba apie investicijų pritraukimą. Bet ar jų tikrai padaugės liberalizavus darbo santykius? ir ar bus, kam dirbti?

Tad pažiūrėsime, kaip pasikeis nedarbo situacija Lietuvoje po metų.

20 komentarų

 1. Qwerty

  Dainiau, jei jau sakote, kad pasiūlymas buvo konkretus, tai bent „pvz.” nenaudokite. Gal geriau kokį „t.y.” panaudoti. Kuomet retorika ir logika šlubuoja, tai dėl pačio „pasiūlymo”nėra ir ką pasakyti.

  Atsakyti
 2. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  qerty, mano pasiūlyma sbuvo konkretesnis. Pvz., nedidinti pensijų, kol yra skolų tiek daug. ir tai reikia suderinti su socialinėmis grupėmis.

  Atsakyti
 3. Qwerty

  Ir padiskutuokite kiek nors, smalsu būtų pamatyti pačio „manierą”

  Atsakyti
 4. Qwerty

  Juze, gal galite konkrečiau, nes dėl nepatinkančios „manieros”, tai jau labai plačiai mostelėjote.

  Atsakyti
 5. Juzė

  Qwerty komentarai man labai panašūs į to buvusio Australijos studiozo ir „legendų” Lietuvoje kūrėjo diskusijų manierą. Nekreipkit dėmesio!

  Atsakyti
 6. Qwerty

  Dainiau, aha. Viskas susiję.Pavyzdžiu aš turiu daug pasiūlymų, kaip Lietuvoje galutinai ir visiems laikams išnaikinti nusikalstamumą.Kadangi tų pasiūlymų daug, tai pasakysiu tik vieną, tačiau labai konkretų-reikia visiems Lietuvos žmonėms būti geriems, mylėti vienas kitą, tuomet, kadangi viskas susiję, Lietuvoje ir neliks nusikalstamumo.

  Atsakyti
 7. Qwerty

  Mariau, esate labai kontraversiškas. Dviveidis, kuriame sėdi du demonai. Baltasis ir juodasis. Pastarasis mechaninio proto. Ir kažkodėl man atrodo, kad juodasis demonas valdo…

  Atsakyti
 8. Marius

  Mano sūnėnas turi lentpjuvę,metalo apdirbimo cehą ir t.t. ieško per darbo biržą darbininkų prie staklių. Darbo birža prieš keturias dienas atsiuntė apie 40žmonių. Didžioji dalis bedarbių gaunančių pašalpas atvažiavo su gerų metu mersedesais,BMV, madingai apsirengę ir reikalavo pasirašyti, kad jie netinka šiam darbui. Tik vienas iš 40 paprašė apie 2500algos, už mažiau dirbti nenori. Tai laimė atsirado senas darbuotojas, kuris paskambino mobiliu iš kalėjimo ir maldavo palaikyti vietą, nes jį tuoj paleis. Pas jį 5 vaikai. Už 850 sutinka, jam tikrai reikia darbo.
  Mąsė parazitų sėdi darbo biržoje, socialiniame ant pašalpų, valstybės išlaikomi. Tuos pinigus būtų galima panaudoti kitur, deja valdžia simuliantus myli ir išvaikyti jų irštvą nenaudinga.

  Atsakyti
 9. Qwerty

  Dainiau, bet aš tai pačio komentare neradau net to vieno „pasiūlymo valdžiai”:)
  Kažkas neaiškaus buvo apie būsto šiltinimą (kuo čia dėta minimali mėnesinė?), sodrą, pensijas, emigraciją, atviras sienas, Baltarusiją, šešėlius, arklius, dar keli palinkėjimai bei sveikinimai, tačiau kažko racionalaus ir konkretaus dėl MMA neradau. Aš tikrai neturiu teksto suvokimo problemų. Net pasimečiau. Kad išsipainioti darom taip: pradėkim ne nuo to „bent vieno” pasiūlymo, o nuo likusių, kurių „turim ne vieną”. Tad kokie tie mūsų pasiūlymai?

  Atsakyti
 10. Dainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  qwerty, aš turiu ne vieną pasiūlymą valdžiai. Bet šiuo atveju pabandysiu bent vieną jų dar kartą priminti. LT sodros sistema gyvena iš to, ką surenka nuo darbo užmokesčio. Arba skolinasi. Mano giliu įsitikinimu, darbo vietų kūrimas darant kad ir investicijas į būsto šiltinimą yra žymiai efektyviau nei iš skolintų pinigų didinamos pensijos, kurios tokios tapo tik dėl rinkimų. Invextavus į projektus kuriamos darbo vietos. Pabloginus darbo sąlygas dirbantiems didės emigracija, nes .t turi atviras sienas. Čia ne Baltarusija ir žmonės elgsis kaip tinkami. Na o šešėliui ti, palengvės gyvenimas. Tad mano palinkėjimas Vyriausybei – nustoti karščiuoti ir kliedėti prieš rinkimus. O kalbantis su Trišale taryba galima daug daugiau bendro sukurti nei arogantiškais raginimais. Nesame arklai, kurie turėtume į rinkimų finišą vzldžią atvežti.

  Atsakyti
 11. Qwerty

  „Mūsų kaime taip, kaip Premjeras ragina dirbti Trišalę tarybą, per bulviakasį vakarinės kiaušinienės ir stikliuko degtinės ištroškę vadeliotojai arklius ragindavo patraukti vežimą. Ir tai darydavo tuomet, kai arklys jau nelabai pajėgdavo darbo dienos pabaigoje tą padaryti. Tokiu atveju vadeliotojas dar kokį “Nooooo!!!” sušunka smagiu tonu ir botagu užvožia. Kad nebūtų kokio kvailo noro tam arkliui laukti šeimiminko supratingumo apie tai, jog vilkti vežimą esamomis sąlygomis yra tiesiog per sunku.”

  Gražu. Geras argumentas. Už tokį gražų tekstą visi kartu pasakykime: „Ačiū tau, Dainiau!”.

  Atsakyti
 12. Qwerty

  Duok bučkį:) Aš tai galvoju, kad čia būtent kovos laukas. Korida. Tu. Raudona skara.Juslingas jautis, su labai didele jusle, cha.

  Atsakyti
 13. šiaip skaitytoja

  Qwerty,sėkmės galvojimuose…Ir be šypsenėlės.Be to ,Jūs, ne skaitytojas..aš,skaitytoja,ir man
  reiktų pagauti Jėgą..ir iškoduoti Tamstą ir kitus, „teisingai”.
  Bet manau svarbiausia parašėte.Teisingai ar ne?
  Tik istorija parodys..Vėl šypsenėlė:)Mums čia visiems
  esantiems nėra ko pyktis,nes ne tam čia esame.Čia ne
  „mūšio laukas”.Manau čia nugalėtojų nėra ,neturi būti ir nebus.Jei kas nepatinka,kvieskite į dvikovą.Vėl.. šypsenėlė.

  Atsakyti
 14. Qwerty

  ŠS, komentarus puošiate daugybe šypsenėliu, dvitaškių bei daugtaškių. Ypač svarbų, raktinį žodį užrašote didžiosiomis raidėmis… Kunkuliuoja galvelėje aistros, emocijos, ar ne? Norisi, kad suprastų pagautų mintį, sarkazmo jėgą? Taciau jei tikrai siekiate, jog skaitytojas tinkamai iskoduotų visą tą emocinį krūvį, kurį norite perduoti, tai gal vertėtų naudoti kitus būdus nei aukščiau aprašyti. Nes naudojant aukščiau aprašytus būdus yra gaunams kiek priešingas efektas, teisingiau visai priešingas- pamatęs komentare tokius ir panašius ženklus  skaitytojas suklūsta, tampa įtarus, ko pasekoje neteisingai  iškoduoja perduodamą informaciją, ir iš viso pradeda galvoti ne apie tekstą, o apie teksto autorių. Ir ne būtinai ką nors gera:)

  Atsakyti
 15. šiaip skaitytoja

  Qwerty,suprantu,dar iki tiek..gal..?Gal galiu pasidžiaugt,kad nesu visiška infantilė:)Ar ne taip?Ar jau verkt?:)Taip ,D.Radzevičius yra(LŽS) etatinis pirmininkas, teikia pasiūlymus ir daro SAVO darbą..Na kol kas jis ne Premjeras..,bet..kai bus,manau pasiūlymų bus ir kitais klausimais.Tikrai.:)

  Atsakyti
 16. Qwerty

  ŠS, labai šmaikštu. D.Radzevičius yra vienos iš respublikinių žurnalistų profesinių sąjungų (LŽS) etatinis pirmininkas. Teikti siūlymus aptariamais klausimais, arba pritarti tinkamiems pasiūlymams yra tiesioginis jo darbas.

  Atsakyti
 17. šiaip skaitytoja

  Qwerty,kažkaip nežinojau.kad žurnalistai turi dar ir kažką būtinai pasiūlyti..? ir gal net visais gyvenimo klausimais..?:))O jei nepasiūlo-tai paklusti.Taškas.Gal ir gerai taip būtų…:)Tada klausimas,o ką veiktų tie,kurie tikrai turi,ne tik siūlyti,bet ir daryti?..Supratau…. jie turi tik džiaugtis,kad yra ne infantilai,turi gyvenimišką patirtį ir yra labai vykę.:)Smagu,kad tokių yra,bent vienas..TIKRAI.:))))

  Atsakyti
 18. Qwerty

  Dainiau, iš esmės supratau, kad kaip ir neturite ką racionalaus pasiūlyti. Todėl gal normaliai pakluskite raginimui ir sutikite su tuo, su kuo jus ragina sutikti? Mokėjimas normaliai paklusti protingesniems, išmintingesniems, ypač, kuomet pats neturi ką geriau duoti yra didelis privalumas.Tikrai didesnė vertybė, negu penkta pozicija-kitų siūlymai kvaili, kodėl kvaili nežinau, tačiau vis tiek kvaili.
  Tokiu elgesiu primenate infantilų komentatorių Marių, kuomet pagal forma atrodo protingos mintys sakomos, tačiau turinio dalyje, tarsi zagrės rankena iš kelnių kišenės, styro gyvenimiškas nepatyrimas elementarusis. Tai geriausiu atveju, o blogesniu-tiesiog nevykėliškumas.

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *