"Baltoji banga" ir žiniasklaidos verslo skaidrumas – gal judame pirmyn?

pagal | 2013/07/31

Šiandien pradėjau rengti klausimyną kolegų apklausai apie žiniakslaidos verslo, kuriame jiems tenka dirbti, skaidrumą. Paprasti klausimai turėtų palengvinti vos keletą minučių užtruksiančią apklausą. Ja remiantis bus parengtas atskiras straipsnis ir net konkretūs pasiūlymai, kurie padėtų skaidrinti žurnalistų veiklos terpę.

Daugelis verslo žurnalistų, o gal ne tik jie, yra girdėję apie skaidrumo ženklą „Baltoji banga“. Šios ilgalaikės iniciatyvos metu platinamas pirmasis Lietuvoje skaidrumo ženklas, kuris suteikiamas naudotis įmonėms ir organizacijoms, kurios pačios veikia skaidriai ir aktyviai ragina taip pat elgtis kitus rinkos dalyvius.

Žinoma, žodis skaidrumas daugeliui suprantamas labai skirtingai. Todėl „Baltoji banga” išskirtina tuo, jog įmonėms kelia vos keletą reikalavimų: turėti ir vykdyti skaidrią darbo apmokėjimo politiką, skaidriai dalyvauti konkursuose (viešuosiuose pirkimuose) ir vykdyti visų mokesčių mokėjimą pagal nustatytus Lietuvos įstatymus.

Todėl šio ženklo, kurio kol kas neturi nė viena Lietuvos žiniakslaidos priemonė, turėtojai labai atvirai ir aiškiai bei viešai pareiškia štai ką: jie nemoka nelegalių atlyginimų (t.y. nesumokant mokesčių valstybei ir įmokų SoDrai), skaidriai dalyvauja konkursuose (t.y. nepapirkinėja jų organizatorių ir vertinimo komisijos narių, nesinaudoja nelegaliomis finansinėmis ir nefinansinėmis priemonėmis siekiant savo pranašumo prieš kitus dalyvius), atsakingai laikosi LR įstatymų ir skaidriai moka numatytus mokesčius. Šios įmonės taip pat sutinka būti patikrintos dėl skaidraus darbo apmokėjimo, dalyvavimo konkursuose ir mokesčių mokėjimo. Jos prisiima atsakomybę už savo pareiškimą dėl skaidraus verslo vykdymo.

Tad mano sumanyta apklausa kaip tik ir remsis „Baltosios bangos” principų įgyvendinimu konkrečiose nacionaliniu mąstu veikiančiose žiniasklaidos priemonėse. Kol kas tik nacionainiu mąstu veikiančių, nes jų įtaka visai šaliai yra didžiausia. Iškirsime laikraščius, žurnalus, televizijas, radijo stotis ir interneto portalus. Tyrimas nekarro to patie,s kad jau 2009 metais nuveikė TILS.

Kai kam gali kilti klausimas, kodėl nutariau būtent šiuo metu surengti tokią apklausą, jei apie žiniaskalidos skaidrumą kalbama taip seniai? Todėl, kad beveik prieš pusantrų metų kolega Vidmantas Valiušaitis viešai pasiūlė „Baltosios bangos” idėją žiniasklaidai ir… beveik nieko neįvyko. Per tą laiką atsirado TV3 ir BNS etikos kodeksai. Bet ar daugelis žiniasklaidos priemonių sąžiningai ir dorai moka atlyginimus savo darbuotojams? Ar tikrai nėra „vokelių”, individualios veiklos pažymomis, verslo liudijimais ar autorinėmis sutartimis paslėptų darbo santykių? Ar dėl sunkmečio nutraukiančios savo veiklą ir dėl savo plėtros vykdančios reorganizaciją žiniasklaidos priemonės sažiningai elgiasi su savo darbuotojais? O kaip su viešaisiais konkursais dėl ES pinigų viešinimui? Ir kaip su tais vienos partijos byloje minimos juodosios buhalterijos pinigais konkrečiosm žiniasklaidos priemonėms?

Visi šie dalykai turi būti aptarti ir įvertinti. Kolegų apklausa, tikiuosi, parodys pačių žurnalistų požiūrį ir patirtį žiniasklaidos priemonėse. O viešai paskelbti duomenys galės būti įvertinti tyrimuose minimų žiniasklaidos priemonių ir jų vadovų.

Na o kol kas kreipiuosi į visus, kurie turi patarimų dėl tokios apklausos klausimyno. Rašykite drąsiai man savo pasiūlymus ir mintis.

8 komentarai

 1. Marius

  Aš rašau be jokios priežasties, be jokio tikslo, tuo labiau kažką pakeisti. O tarp Dainiaus aš nematau pilko funkcionieriaus ir jis vienas iš tų, kuris myli savo profesiją.

  Atsakyti
 2. qwerty

  Mariau, tu bandai pasakyti….kalbėti…, bet pamiršai, kad Dainius yra klasikinis, pilkas funkcionierius. Irjis nepasikeis.

  Dainiau, aš čia sąžiningai pasakiau, jei ką.

  Atsakyti
 3. Marius

  Skaidrumas be meilės savo profesijai neįmanomas. Jeigu tikslas tik uždirbti daugiau pinigų, gauti algą, tai apribojimai sukels nepasitenkinimą. Ir priešingai, jeigu yra užsidegimas pačiu kūrybiniu procesu, tai kuo daugiau kliūčių tuo įdomiau, didesnis malonumas. Todėl raginimas į skaidrumą tų, kuriems rūpi alga yra tas pats, kad raginti pamilti per prievartą.

  Atsakyti
 4. qwerty

  Dėmesio, svarbi informacija!

  Šiandien, LR Seimas, skubos tvarka ratifikavo TARPTAUTINĘ KONVENCIJĄ DĖL REGINOS APSAUGOS NUO PRIVERSTINIO DINGIMO IŠ DAINIUS.ORG

  Konvencijos 1 straipsnis skelbia, kad Regina jokiu būdu neturi tapti priverstinio dingimo iš dainius.org auka.

  Jos 2 str. imperatyviai reglamentuoja, kad jokios išimtinės aplinkybės, net jei tai būtų karo padėtis ar karo grėsmė, vidaus politinis nestabilumas ar bet kokia kitokia nepaprastoji padėtis, negali pateisinti Reginos priverstinio dingimo iš Dainiaus tinklapio, net ir trumpam, ypač, jei jos staiga pasigenda Qwerty.

  Tinklaraštininkas, Konvencijos pagrindu, privalo imtis visų būtinų priemonių savo kompetencijos ribose mūsų mylimos Reginos dingimo klausimo atžvilgiu.

  Atsakyti
 5. qwerty

  kad juodaskverniai patapo prekiniu ženklu, vertinamu ir reikšmingu visuomenėje, tai absoliutus briedas.
  Sovietiniais laikais tam tikrai visuomenės daliai bažnyčia buvo protesto forma, savojo identiteto įsikūnijimas.Dabar gi tai, daugumoje apgailėtina, nors pasakiškai turtinga, organizacija, kurią sveikoji visuomenės dalis toleruoja dėl tradicijos.

  Atsakyti
 6. Marius

  Tuomet, raginti tuos, kurie jau dirba tokiomis sąlygomis, konkuruoja ir kaifuoja nėra prasmės, jie jau baltoje bangoje. O tie, kurie“ juodojoje bangoje“ yra nepajėgūs suprasti, pajausti kame yra kaifas būti “baltojoje bangoje“. Jeigu jie suprastų, jaustų, tai jie jau būtų “baltojoje bangoje“ čia ir dabar. Todėl raginimas į “baltąją bangą“ tampa eiline nuoširdžia spekuliacija . Kuo labiau “baltoji banga“ bus pučiama visuomenėje kaip vertybė, tuo daugiau spekuliantų po savo prekiniu ženklu ji sutrauks. Panašiai kaip Tarybiniais laikais bažnyčia nebuvo prestižas, o kai šis prekinis ženklas vėl tapo vertinamas ir reikšmingas visuomenėje, tai sugužėjo ir prisišliejo krūva spekuliantų ir net užėmė pirmas eiles, kad visi juo matytų. O tie, kurie ėjo ir anais laikais, gyvena tuo ir dabar.

  Atsakyti
 7. Marius

  O kame malonumas apsiriboti baltosios bangos keliamais reikalavimais, kame čia kaifas?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *