Ar Europai reikalingi menininkai – karo kurstytojai? Manau, kad ne

Putinas RT studijojePraėjusią savaitę Vilniaus rusų dramos teatro vadovas Jonas Vaitkus pasmerkė kultūros politizavimą ir išnaudojimą pateisinti V. Putino grobikiškus karinius veiksmus Ukrainoje. Atsako ilgai laukti neteko – Rusijos Federacijos ambasada Vilniuje panaikino šio teatro žmonėms vizas gastrolėms po Rusiją. Mūsų menininkai, kurie atsisakė būti išnaudojami V. Putino propagandai, iš esmės tapo nepageidaujamais asmenimis Rusijoje. Kas toliau?

Diplomatijos taisyklės verčia Lietuvą ir kitas ES šalis tinkamai reaguoti į tokį akibrokštą ir pasityčiojimą. Ir žingsnis yra labai paprastas – Rusijos karo kurstytojai ir skatintojai, kurie prisidengia kultūros ir meno veikla, neturėtų būti pageidaujamais asmenimis nei Lietuvoje, nei kitose ES šalyse. Geresnių argumentų, nei atvirame laiške Rusijos propagandistui nurodo gerbiamas Jonas Vatkus, vargu ar surasi:

Žinoma, demokratinėje visuomenėje, kiekvienas asmuo gali laisvai reikšti savo politines pažiūras, ir nėra nieko gėdingo, kai oficialus asmuo, biudžetinės įstaigos vadovas viešai pareiškia politinį lojalumą savo šalies vadovams. Reikšti priešingą poziciją galėtų tik visiški kvailiai, ir mes nesiruošiame to daryti. Tačiau minėtas pareiškimas, kurį Jūs pasirašėte 494 -uoju numeriu – yra visai kito turinio nusižengimas. Nors šis turinys nėra konkrečiai nurodomas Jūsų pasirašytame pareiškime (o jis yra toks: sprendimas naudoti Rusijos ginkluotąsias pajėgas Kryme, kuris yra Ukrainos valstybės dalis, remti referendumą dėl Krymo prijungimo prie Rusijos), bet visam civilizuotam pasauliui yra akivaizdu – pasirašę šį laišką Rusijos kultūros veikėjai palaiko kitos šalies dalies aneksiją, tai reiškia grubų Helsinkio susitarimų pažeidimą, nekalbant apie elementarų civilizuoto pasaulio tarpvalstybinių santykių taisyklių nesilaikymą.

Todėl aš ir siūlau tokį nepageidaujamų asmenų sąrašą, kuris viešai skelbiamas pačios Rusijos valdžios įstaigų. Akivaizdu, kad šiame sąraše yra tokke žmonės, kuriems Rusijos valdžia faktiškai yra nurodžiusi važinėti po pasaulį ir pasitelkiant kultūrą, meną skatinti V. Putino režimo propagavimą. Bet kuris iš šių asmenų tiesiogiai ar netiesiogiai yra finansiškai ar kitaip remiamas diktatoriaus režimo. Tad jis neturi teisės naudotis civilizuotiems žmonėms suteiktomis judėjimo laisvėmis. Kadangi toks oficialus nepageidaujamų asmenų sąrašas jau yra parengtas, tereikia Užsienio reikalų ministerijai su diplomatijos kolegomis iš kitų ES šalių susėsti jau kitą savaitę ir priimti sprendimą.

Galbūt finansiškai atrodo lyg ir minimalios tokios sankcijos, bet tikiu, kad jos bus žymiai efektyvesnės nei kariniai veiksmai. Nes civilizuotos šalys bandito ir agresoriaus V. Putino pakalikams negali būti tolerantiškos. Štai toks Nikolajus Rastorgujevas su savo muzikine propagandistine grupe „Liube“ arba Olegas Gazmanovas jau ne kartą lankėsi Lietuvoje. Seniai jautėme šių veikėjų asmenines simpatijas Putino skatinamam nacionalizmui ir šovinizmui. Dabar jie tai viešai patvirtino savo parašais. Tad visiškai aišku, jog bent jau Lietuvos vizos tokiems nusikalstamo Putino susivienijimo nariams neturėtų būti išduodamos ir Lietuvoje nėra jiems ką veikti.

 

24 komentarai

 1. qwerty

  Iki ko tie niekingi mūsų vietiniai propagandistai, kurstytojai privedė žmones. Vakar, viena moteris, nuostabus žmogus, guodėsi, kad jos vyras nerimsta. Vis ruošiasi bėgti nuo karo į vakarus. Mano pačio sena mamulė skambina ir klausia ar suspėsiu ją ir kitus išvežti pas gimines Europoje. Viskas lyg juokais, lyg rimtai. O kitas jau rimtai viešai dėsto, kad suprato, kas yra savi ir svetimi…Tačiau dar kiek ir neigiamos pasekmės pradės materializuotis. Kad ir šis Dainiaus įrašas. Kažkas siaubingo, net nesitiki.

  Atsakyti
 2. Regina

  Dainiau, tu jau tikrai stipriai perdedi, -daraisi jau tiesiog kraštutiniu paraštiniu. Gal išvažiuok į Kirgistaną – pailsėsi, atsipalaiduosi, susitiksi su Ai giulia…..
  Rusai, ukrainiečiai yra slavai todėl panašios kultūros žmonės. Manau, kad jie išsispręs, o mums reikėtų kuo mažiau kištis… Lietuvai iš tiesų visada trūksta politinio santūrumo.

  Atsakyti
  1. ŠS

   taip Dainiau, esu auka ir tavo auka. Skaitau ir netikiu savo akimis ir ausimis ką tu rašai. Net pasižiūrėjau tavo amžių, kiek teko tau Tarybų sąjungos rėžime gyvent. Mažokai manau. Puikiai žaidžia Putino rėžimas. Uždraudė mūsų menininkams įvažiuot, tikėdamiesi , tokių pat atsakomųjų veiksmų. Ir kad tokie kaip tu Dainiau, uždraus įvažiuot ir rusų meninikams. Ir jeigu ir yra nepalaikančių Putino rėžimo Rusijoje, tai mes niekada neišgirsime,nes patys jų neįsileisime . Gražu. Be to prisiminkime ne tolimą, o gal jau tolimą praeitį, kokiu būdu menininkai galėdavo išvykti iš Tarybų sąjungos tik paruošę Tarybų sajungos šlovinimo programą. Kitaip nei kaip. Ir visos šeimos kartu ar artimų žmonių niekas neišleisdavo. Taip užsitikrindavo savo šlove, juk niekas nerizikuos savo šeima ar artimais žmonėmis.
   Jeigu Dainiau nori dar kažką kažkur uždrausti, tai užsidrausk pats sau nes tave veikia ir neį tą pusę.

   Atsakyti
   1. ŠS

    Tikrai reikalingas kitas protas. Nebent Marius galėtų kažką pakomentuot iš dialektinio proto pozicijos, nes mes čia „susimušime“ .
    Prašau ,Mariaus pagalbos. 🙂

    Atsakyti
   2. qwerty

    ŠS, turiu tave pagirti. Dainiaus blogas, ypač Mariaus pamokos, tau davė daug naudos. Labiausiai iš mūsų penkių progresavai. Ką ten labiausiai. Visi, išskyrus tave, liko savo jau anksčiau pasiektame lygyje, o tu pakilai. Kalbos ir argumentacijos sklandumo pažanga stulbinanti. Regina, sutinki? Beje, pas burgį tai aš tave vienas tik ir ginu, savo draugę)))

    Atsakyti
    1. ŠS

     Deja, qwerty, progresas svarbus tik linijiniam protui. Iš kito proto pozicijos, tai gali būti visiškas nuosmūkis.“ Neverk pametęs ir nesidžiaugk radęs“

     Atsakyti
     1. qwerty

      Turim jau du Marius. Vieną su sijonu.

    2. Regina

     Sutinku, Qwerty…Bet ŠS ir turėjo patį didžiausią rezervą progresui.
     O pas mane viskas jau išnaudota….Netgi dar blogiau -vyksta jau proto involiucija.
     O dėl B.B. – nepažįstu ir nežinau ką tu ten gini .

     Atsakyti
     1. qwerty

      Laikykis, Reginuk bus dar blogiau… Joke, viskas bus gerai.Pamatysi. Tikėk manim.

     2. Regina

      Tai ką čia supezėjai? -Bus blogiau, bet išeis geriau….Jo, Qwerty, ir aš taip guodžiuos, kad aršiau smerties nieko nebūna….Riba yra ir jokios kančios nebūna begalinės.

     3. ŠS

      Taip taip, Regina, žinios ir intelektas kartais ne į naudą. 😀 Palik juos sau ir tu progresuosi. 😆

     4. qwerty

      Taip, Regina, kartais mirtis yra išsigelbėjimas, geriausia išeitis, kažko naujo pradžia.

     5. ŠS

      jei numirsi su senomis mintimis, tai naujos gi neatsiras. Mirti reikia su naujomis mintimis. 😀

     6. Regina

      Ne Qwerty, tokio malonumo , kad išgirstų apie mano mirtį, nesuteiksiu niekam :mrgreen:
      Perduok tą ir B.B. 😆

     7. qwerty

      ŠS, priešingai. Gal atsiras. Gal mirtis, tai kažko naujo pradžia?

 3. Dainius RadzevičiusDainius Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Qwerty, nesupratai nieko. Sorry, dar vis nematai situacijos su Rusija. Draudimas draudimui nelygu. Pvz., ar tau atrodo normaku, jei tu mani dienoraštyje nuolat mane įžeidinėtum, tyčiotis norėtum ir tai darytum? Ir jei tau pasakyčiau, kad man tai nepatinka ir prašau liautis. O tada tu su hakerio pagalba atimi prieigą prie mano dienoraščio ir rašai ne mano poziciją. O tada aš prašau tave nešdintis. O tu rėki, kd tai cenzūra ir draudimai. Jei tau atrodo tokiame kontekste gazmanovus, rastorgujevus, michalkovus, kiseliovus priimti svečiuose, kai jie kakina tau ant galvos, tada sakau paprastai – nieko nesupranti ta tema, o rašai blėnius.

  Atsakyti
  1. qwerty

   Dainiau, išvardinai čia keletą pavardžių. Pora pries ketvirtį ar daugiau amžiaus, dar TSRS buvusių populiarių popsinių, pensijinio amžiaus dainininkų , N.Michalkovą ir vieną žurnalistą. Kadangi iš dainos žodžių neišmesi, o ir atjautos vardan, nes kas juos ir ten beklauso, apie nupušusius daininkus nekalbėsime. Su N.Michalkovu tegu mūsų I.Dapkūnaitė pakalba, jei dar nori savaitgaliais grįžti į Lietuvą) Mes gi pakalbėkim apie rykiausią personažą iš jų-žurnalistą D.Kiseliovą. Deja, svečiuosna jo mus priimti jau neteks. Yra į JAV ir ES neįleistinų sąraše. O ir Rusojos ad hoc Visuomeninių Rūmų etikos komisija vienareikšmiai pasmerkė šitą veikėją, nurodė, kad jo veika jokia ne žurnalistika, bet gryna propaganda, apeliuojanti į emocijas, jausmus, o ne į protą. Apkaltino patikimumo požymių fabrikavimu. Taip pat pripažino jį sąmoningai formavus įsitikinimą dėl moralinio pateisinimo bet kokio veiksmo „priešo“ atžvilgiu ir t.t. Tačiau ne apie tai, ne apie tuos kiseliovus kalba.Sakai :“qwerty, nesupratai nieko. Sorry, dar vis nematai situacijos su Rusija…nieko nesupranti šia tema…” Tačiau, Dainiau, aš matau ir suprantu situaciją “su Lietuva”. Agresyvi, nuolatinė, intensyvi ir sąmoningai eskaluojama politikų, politikierių, žurnaliūgų, įvairaus plauko neapykantos gaujų atstovų ar tiesiog mėnulio valdomų bepročių, karinė psichozė, karinė isterija ir propaganda yra blogis, kur kas pavojingesnis bei destruktyvesnis už “matymą situacijos Rusijoje”. Blogis, kuris padarė, daro ir dar padarys didelės ir nepataisomos žalos daugelio žmonių psichikai. Blogis, prie kurio, deja, gal ir nesąmoningai, kartais prisidedi ir tu. Aš už adekvačias reakcija ir pries isterijas ir masines psichozes. Žemiau pridedu to išperos kiseliovo pasmerkėjų iš ad hoc, išmintingų žmonių surašytus propagandos požymius, kurios daugeliu atvejų mes galime stebėti ir Lietuvoje.
   Коллегия посчитала практически полезным напомнить о таких системных признаках пропаганды, как:
   – «объектное» отношение «пропагандиста» к субъекту, конкретному человеку, общественной группе, обществу;
   – целенаправленное сведение многомерного к двумерному, цветного к черно-белому; сужение поля личного морального выбора и ответственности за выбор;
   – наличие четкой, подлежащей реализации цели как ожидаемого итога воздействия на «объект», – с определенным изменением (или поддержанием) «картины мира» в его сознании; в идеале – с переведением «наведенного» убеждения в поступок и образ действий;
   – последовательная реализация комплекса задач, каждая из которых не имеет отношения к задачам и базовым функциям журналистики (информировать, просвещать, развлекать);
   – целевой, работающий на жесткий «сценарий» отбор фактов, активное обращение к дезинформации, там, где это представляется полезным и возможным, манипулирование фактами, статистическими данными, мнениями, включая экспертные, или сдвиг акцентов там, где прямая дезинформация представляется «непроходной»;
   – действие в логике «цель оправдывает средства»; использование средств и методов, сплошь и рядом несовместимых с такими ценностями, как честность, правдивость и т.д.
   – присутствие (обнаружение, создание, доработка) «образа врага»; внесение в массовое сознание и поддержание в нём разделения на «мы» (правильные, с истинными ценностями, с настоящей правдой) и «они»: с отрицательным набором по тем же позициям. (Предельно четкое разделение встречается обычно в пропаганде «лобовой», ориентированной на достаточно примитивного адресата усилий пропагандиста.);
   – формирование убеждения в моральной оправданности любого поступка по отношению к «врагу», в том числе – «внутреннему врагу», в том числе – врагу потенциальному, в том числе – к лицу, недостаточно лояльному по отношению к государственным институтам, конкретным носителям власти, идеям или ценностям, прокламируемым в качестве соответствующих государственным интересам и национальным традициям.
   – повседневное убеждение, повторяющаяся последовательность вбрасываемых в обсуждение тем, примеров, образов; как правило – апелляция к традиционным ценностям как к единственным устойчивым в неустойчивом мире, а потому и самым «главным» в иерархии ценностей;
   – апелляция преимущественно к эмоциям, к чувствам, а не разуму,
   – игра на страхах, предубеждениях, фантомных болях; активное использование историй о злодеяниях и зверствах; широко распространённый рабочий приём – сообщение о жестокости, насилиях.
   – работа «под прикрытием журналистики», стремление играть или выполнять роль первичного источника новостей;
   – формирование СМК-моделей, включая модели поведения, конструирование ситуаций, подлежащих обсуждению, сосредоточение внимания – с перенесением его из зон, уводимых при этом в тень, – на пропагандистских конструктах, виртуальных реальностях;
   – фабрикация признаков надежности, в том числе, источников информации;
   – формирование лояльности адресата пропагандистского воздействия к системе институтов и идей, которым служит пропагандист.

   Atsakyti
   1. Regina

    Qwerty teisus, – tą sąrašą reikėtų pakoreguoti, įtraukiant Dapkūnaitę ir Ditkovskytę, kaip kolaborantes.
    O išbraukti reikėtų «Бурановские бабушки», фольклорный коллектив iš Udmurtijos Respublikos, nes kažin ar jos girdėję apie tokią Lietuvą.
    Kas iš to, kad mes personomnongratom paskelbsim tuos, kurie amžiuj nevažiavo ir nevažiuos į Lietuvą.

    Atsakyti
 4. ŠS

  Vaikų darželis. Tu man, aš tau. Patys ne taip seniai ištrūkę iš rėžimo, o atrodo kad net nežinome kas tas rėžimas yra.
  Gal Rusijos menininkai taip bando apsaugoti save ir savo šeimas. Puikiai žinome kaip veikia rėžimas. Nepasirašysi kentėsi pats ar šeima, ar darbas. Jei mes tokie demokratiški nesielkime taip pat, juk Rusijos ambasada tik vykdė nurodymus. Mums kaip tik reiktų ne drausti, o kviesti tuos žmones. Tada gal tikrai išgirstume jų mintis ir nuomonę ar palaiko Putino rėžimą. O dabar tikime kažkokiais sąrašais. Rėžimui apginti, tokių sarašų galima prikurti milijoną.

  Atsakyti
 5. qwerty

  Kiek mąstau tavo paskutinio meto įrašus daraisi užkietėjęs draudimų šalininkas ir iniciatorius. Tai kažkokius ten laikraščius Druskininkuose ir kitur uždrausti, tai kažkokią užsienio televiziją, tai kažkokią programą. Kiek pamenu, vienintelis dalykas, ką norėjai, jog būtų nedraudžiama, tai teisė žurnalistams šmeižti kitus nebaudžiamai pagal BK…

  Atsakyti
 6. qwerty

  Piktai, Dainiau, labai piktai. Daraisi mielu mizantropu. Suprantu tavo poziciją-nulis tolerancijos. Savo nuomonės neturiu šiuo klausimu. Nors taip norėtūsi būti tokiu, kaip V.Putino parankiniai ir tu- atkeršyti, uždrausti sudaryti sarašus, nubausti, neleisti…Tačiau, kur tai veda?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *