LNK laida „Sveikatos ABC” transliavo paslėptą reklamą. Gėda!

Į viešumą pradėjo lįsti vis daugiau žinių apie paslėptą reklamą televizijose. Sausio 20 dieną Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) nubaudė BTV vadovą, sausio 21 dieną tai pačiai BTV laidą gaminanti kompanija išsiuntinėja dideliam būriui organizacijų ir asmenų pasiūlymą už pinigus transliuoti paslėptą reklamą, o jau sausio 27 dieną baudžiama už paslėptą reklamą ir LNK vadovė.

Gal jau ne taip giliai tą reklamą paslepia televizijos laidų kūrėjai? O gal visi tapo budresni? Panašu, kad tos paslėptos reklamos yra žymiai daugiau, bet ir žmonės tampa budresni.

Bet kuriuo atveju gėda turėtų būti LNK televizijai, kuri vykdo socialinius projektus, organizuoja alternatyvius teismus „Paskutinėje instancijoje” ir tuo pačiu metu mausto bei mulkina savo žiūrovus laidoje „Sveikatos ABC”. Už paslėptos reklamos transliaciją LRTK skyrė nors simbolinę 1000 litų baudą televizijos direktorei. Bet simbolis tuo ir geras, kad jis yra simbolis. Matyt, reikėtų šios laidos kūrėjams ir televizijos turinio prižiūrėtojams pasiūlyti kursus „Visuomenės informavimo teisės ABC”? Tiesiog simboliškai sudalyvauti, kad noras praeitų tokią paslėptą reklamą transliuoti.

Dar didesnė gėda turėtų būti tiems, kas užsako tokią paslėptą reklamą. Šiuo atveju tai buvo „Eurovaistinė”, kuri laidos anonse pristatoma kaip laidos „pristatytoja”. LRTK monitoringo skyrius pastebėjo, kad minėtoje laidoje apie vaistinę “Eurovaistinė” buvo nurodomas paslaugos teikėjas, jo pavadinimas, veikla, prekės ženklas, akcentuojamos ir pabrėžiamos išskirtinės produktų savybės, nurodomos konkrečiai prekei taikomos nuolaidos, konkrečių prekių kainos, skatinama įsigyti šiuos produktus. Ši informacija nebuvo atskirta nuo kito laidos turinio bei nebuvo pažymėta žodžiu “Reklama”.

Tuo buvo pažeistas Visuomenės informavimo įstatymo 39 straipsnio 11 dalies 1 punktas, nes žiūrovas galėjo susidaryti įspūdį, kad pateikiama informacija yra sudėtinė laidos dalis, o ne reklama. Toks informacijos pateikimas atitinka Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio 37 dalyje pateikiamą paslėptos reklamos sąvoką, o pagal šio įstatymo 39 straipsnio 5 dalį paslėpta reklama yra draudžiama.

Beje, ar kas nors žino, kaip kuriama ta laida „Sveikatos ABC”? Ar kam teko daugiau pasidomėti Sveikatos ABC imperija. Tą labai lengvai galima padaryti apsliankius SveikatosABC.lt. Ten galime rasti labai įdomų pačios laidos apibūdinimą ir savireklamą:

„Kad laida reikalinga, ir žmonėms tikrai be galo aktualios daugelis sveikatos problemų, rodo ne tik augantys laidos reitingai, bet ir po kiekvienos laidos užgriūnantis skambučių skaičius – žiūrovai teiraujasi informacijos, prašo patarimų, klausia įvairių su savo sveikatos problemomis susijusių klausimų. Nė vienas jų užduotas klausimas nelieka neatsakytas – laidoje arba leidiniuose „Sveikatos ABC“ patyrę medikai – savo sričių specialistai – pateikia išsamius atsakymus į žiūrovų klausimus. Dėl laidoje pateikiamų įvairiausių naujienų iš visų medicinos sričių bei naudingos ir tikslios informacijos apie naujų bereceptinių preparatų faramakologines savybes bei jų vartojimo ypatumus, laida „Sveikatos ABC“ naudinga ne tik paprastam žiūrovui, bet ir medicinos specialistams: gydytojams bei vaistininkams. „

Ir jei jau laidos autorė ir vedėja, gydytoja Rima Balanaškienė, kuriai talkina žurnalistė Vaida Leškevičiūtė jaučia atsakomybę už savo darbą, galėtų artimiausioje laidoje garbingai atsiprašyti savo žiūrovų. Už tai, kad rodė jiems paslėptą reklamą. Būtų garbinga ir sveika. Visiems.

13 komentarų

 1. Atgalinis pranešimas: Žurnalistas televitrinoje ir teleparduotuvėje. Kas tai? Manau, kad jis – ne žurnalistas | ww.lt - keletas įdomių blogų pasiskaitymui

 2. Atgalinis pranešimas: Neliberaliai. Ateitiniñkų tinklaraštis » Apie pinigus, įtaką ir moteris

 3. Dainius Radzevičius

  Beje, tiktrai manau, kad klysti yra žmogiška. tačiau reikai atsiprašyti.

  Atsakyti
 4. Dainius Radzevičius

  Neringa, teliką ir nubaudė. bet… Prodiuseris yra viešosios informacijos rengėjas. Pagal įstatymą ir jam tenka atsakomybės. juk pronografijos negalima niekam nei platinti, nei gaminti. bent jau Lietuvoje. tad jei prodiuseris šioje srityje neišmano elementarių teisės ir etikos normų, tai nėra ką jam čia veikti.

  Atsakyti
 5. neringa

  bet Jus truputi perlenkiate, nes prodiuseris yra tik gamintojas ir kartais gali klysti.O Tv pagal sutarti turi perziureti ir atmesti nekokybiska produkta, o netransliuoti.Nes kitaip atrodo as atnesiu Pornuchos kasete ir issitransliuosiu???Taip atrodo???Telikas atsakingas, telika ir baudzia

  Atsakyti
 6. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Neringa, taigi baudžia Tv vadovę. bet prodiuseris turi susitarti pagal sutartį taip, kad abu dirba etiškai ir pagal įstatymus.

  Atsakyti
 7. neringa

  o Jus nepagalvojate, kad Prodiuseris detu R raide, bet jam nera suteikta teise pagal turimas sutartis su TV kanalais????

  Atsakyti
 8. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Simai, patikėk manimi, jei nori dirbti sąžinibgai – irgi galima. Paslėp[ta reklama dažnai noras dar labiau pralobti ir visiškas kūrybinis impotentiškumas. Kai reklamos nemoki įtaigiai pateikti kaip reklamos, imiesi buko ir kvailo palspėtos reklamso brukimo.

  Atsakyti
 9. Simas

  Na, realiai, mano manymu, gan didelėje dalyje autorinių laidų yra nors krislelis užsakytos paslėptos reklamos. Be to, manau, nė vienas aleautorius paprasčiausiai neišgyventų… Ir dar, neduok Dieve, užleis gan pelningą nišą kitiems, apsukresniems arba talentingesniems autoriams… Štai dėl to praktiškai nėra jokios kaitos televizijose – visur šmėžuoja tie patys veidai…

  Atsakyti
 10. Aušra Juškaitytė

  man ta laida visada kaip reklama atrodė. Praktiškai visa laida. Apie naudą visuomenei. Nežinau kaip ir pavadinti. Maisto papildų gamintojams nauda gal ir yra.
  Tokia tragikomišką istoriją galiu papsakot. Tikra. Neišgalvota. Savoj poliklinikoj, dienos stacionare sulašint man reikėjo ten vaistukus. Antibiotikus. IR šalia guli dvi bobutės – joms kepenis jau plauna, lašna žodžiu ir kalbasi. Kaip jos šitą laidą žiūri, laikraštį perka, ir dar kitą laidą žiūri- ir ką jau ten išgirsta kas”sveika” ir joms jau „yra” eina į vaistinę ir perka. suskaičiavus detaliai nuo ko jos ten geria, o teisingiau kiek tų papildų- tai viena ryte išmaukia 17 kita13 kapsulių ir tablečių. Ai džiaugėsi kad kepenų vėžio dar nėra. Dėl to ir aš už jas pasidžiaugiau, bet jei jos taip ir toliau gers viską ką tokia laida pasiūlys, o laikraštis pareklamuos- tai tas vėžys gali ir būti. O šiaip tai sveikos močiutės, tik kepenys nuo papildų nuvarytos.

  Atsakyti
 11. Liutauras

  atrodo, LRTK pradeda nuosekliai vykdyti vieną iš savo funkcijų. smagu skaityti. įdomu, kas pasikeitė, kad į tai pagaliau atkreiptas dėmesys?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *