Kodėl televizijose karaliauja paslėpta reklama? Mažos baudos ir nereiklūs žiūrovai

pagal | 2010/06/14

www.rtk.lt

Televizija BTV ir vėl „lepina” savo žiūrovus paslėpta reklama. Šį kartą jie buvo pagauti Lietuvos radijo ir televizijos komisijos, nes laidoje „Kainos kodas“ (transliuota balandžio 11 d.) buvo rodomas reklaminio turinio siužetas apie įmonės „Samsonas“ gaminius. Jis pateiktas taip, kad žiūrovai galėjo nesuprasti, jog tai reklama, arba galėjo suklysti dėl pateiktos reklamos tikrojo tikslo.

Paskelbta reklaminio turinio informacija pagal savo turinį ir pateikimo formą pripažinta paslėpta reklama, kurią transliuoti draudžia Visuomenės informavimo ir Reklamos įstatymai. Transliuojant reklaminį siužetą nesilaikyta reklamos transliavimui keliamų reikalavimų – jis nebuvo pažymėtas žodžiu „Reklama“ ir nebuvo išskirtas iš kitų programos dalių garsinėmis ar optinėmis priemonėmis.

Už šiuos pažeidimus bei atsižvelgdama į tai, kad šiais metais už analogišką pažeidimą UAB „Baltijos TV“ vadovas jau buvo baustas, Lietuvos radijo ir televizijos komisija „Baltijos TV“vadovui nusprendė skirti 3000 Lt baudą.

Įdomi detalė – laidą „Kainos kodas” gamina gana mistiškas paramos fondas „Auksinis strazdas”. Įdomu, kaip tvarkosi fondas, kuris užsiima tokių laidų gamyba? Pats fondas, neva, yra „pelno nesiekianti organizacija, padedanti jauniems menininkams atskleisti savo talentą, esamoms talentingoms asmenybėms jį puoselėti, o senjorams – grįžti ir vėl pasijusti reikalingiems Lietuvai ir jos kultūrai.” dar vienas šio fondo produktas – pramoginiu ir pažintiniu TV žurnalu vadinama laida „Pagaminta.lt”.

Galima tik priminti, kad LRTK ir šių metų sausį paskyrė baudą UAB “Baltijos TV” vadovui už BTV laidoje “Geras laikas” padarytus Visuomenės informavimo įstatymo nuostatų reklamai ir rėmimui pažeidimus. Mat, 2009 metų lapkričio 7 dieną transliuotos laidos “Geras laikas” reklaminiame siužete apie “Medea SPA centrą” Druskininkuose ir jo teikiamas paslaugas nebuvo, kaip to reikalauja Visuomenės informavimo įstatymas, išskirta reklama nuo kito laidos turinio. Tuomet įvertinusi padarytus pažeidimus LRTK “Baltijos TV” vadovui taip pat skyrė 3000 litų dydžio baudą.

Beje, šių metų kovą Radijo ir televizijos komisija nustatė, kad sausį televizijos programos „Lietuvos rytas.tv“ laidoje „Derliaus kraitė“ buvo transliuota paslėpta reklama bei padaryti rėmimo tvarkos pažeidimai. Laidos siužetas apie kompanijos „STIHL“ gaminius pripažintas paslėpta reklama, nes jis buvo pateiktas taip, kad žiūrovai galėjo nesuprasti, jog tai reklama, arba galėjo suklysti dėl pateiktos reklamos tikrojo tikslo. Už šiuos pažeidimus Lietuvos radijo ir televizijos komisija UAB „Lietuvos ryto“ televizijos vadovui skyrė 1000 litų baudą.

LRTK sausio 27 d. paskyrė baudą UAB „Laisvas ir nepriklausomas kanalas” vadovei už LNK laidoje “Sveikatos ABC” rodytą reklaminio turinio siužetą. LRTK monitoringo skyrius pastebėjo, kad minėtoje laidoje apie vaistinę “Eurovaistinė” buvo nurodomas paslaugos teikėjas, jo pavadinimas, veikla, prekės ženklas, akcentuojamos ir pabrėžiamos išskirtinės produktų savybės, nurodomos konkrečiai prekei taikomos nuolaidos, konkrečių prekių kainos, skatinama įsigyti šiuos produktus. Ši informacija nebuvo atskirta nuo kito laidos turinio bei nebuvo pažymėta žodžiu “Reklama”. Todėl žiūrovas galėjo susidaryti įspūdį, kad pateikiama informacija yra sudėtinė laidos dalis, o ne reklama. Toks informacijos pateikimas atitinka Visuomenės informavimo įstatymo pateikiamą paslėptos reklamos sąvoką. Už padarytus pažeidimus LRTK paskyrė 1000 litų dydžio baudą.

Galbūt mano išvardinti pažeidimai ir neatrodo labai grėsmingi. Galbūt jie net beveik „nekalti”. Bet juk ir kvailam turėtų būti aišku, kad už turinį atsakingi žmonės televizijose nėra visiški kvailiai. Tokiu atveju lieka vienintelis klausimas – ar tokia vieno ar trijų tūkstančių litų dydžio bauda yra efektyvi? Žinoma, kad ne. Nes pažeidimų užfiksuojama vis naujų. O kiek dar jų gal ir neužfiksuojama?

Todėl belieka tikėtis, kad reklamos rinka ir žiniasklaidos kokybe besirūpinančios organizacijos pagaliau supras, kad tokia situacija anksčiau ar vėliau nebetenkins ir žiūrovų, kurie mokosi atpažinti reklamą ir nuo jos pabėgti. Kol kas auditorija revoliucijų nekelia, bet jei jau kada įsipyks, tuomet yra labai geri mygtukai ant TV pulto, kurie padeda nustumti kanalą kur nors toli toli.

4 komentarai

 1. D.Radzevičius Įrašo autorius(-ė)

  Laila, manau, kad jei nebūtų paslpėtos reklmaos niekur, tai sunku būtų ką nors ir padaryuti.

  Atsakyti
 2. laila

  Kaip tai įmanoma padaryti?Labai paprastai, kaip pvz.mūsų atvejis…
  Aibė laidų, kuriose pastoviai sukasi paslėpta reklama, kurios tą pati LRTK nemato!Bet čia jau ne mūsų „daržas”,matyt taip ir turi būti.Lietuva – giminių kraštas, bjauru…

  Atsakyti
 3. laila

  O Jums neatrodo kartais, kad LRTK – gera priemonė susidoroti su konkurentais…?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *