Jei katalikų vyskupai prižiūrės žurnalistų etiką, tai gal žurnalistai galėtų kunigus prižiūrėti?

pagal | 2014/10/20

Jei Seimo valia bus galutinai patvirtinta ir Prezidentės, tai Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etiką turėtų prižiūrėti Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencijos atstovai. Manau, kad tai absurdas. O ką mano apie tai kiti?

Spalio 16 dieną Seimas patvirtino parlamentarų Vilijos Aleknaitės Abramikienės ir Jurgio Razmos siūlymą į Visuomenės informavimo etikos asociacijos steigėjus priverstinai priimti ir Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferenciją. Tokią asociaciją dar tik planavo kurti didžiausios ir įtakingiausios žiniasklaidos organizacijos. Norėta pagaliau imtis realios savitvarkos žiniasklaidos srityje. Apie tai daug kalbėta ir su politikais. Pagaliau jie tam pritarė, buvo parengtas įstatymo projektas, diskutuota komitetuose ir plenarinių posėdžių metu. Net sutarta, kad jei jau tikra savitvarka, tai tegul visą atsakomybę už savo etiką ir prisiima žurnalistai su leidėjais. Įstatymo projekte numatyta, kad Visuomenės informavimo etikos asociacija savo veikla siekia užtikrinti Kodekso nuostatų laikymąsi, visuomenės informavimo etikos principų puoselėjimą visuomenės informavimo veikloje ir ugdyti visuomenės sąmoningumą vertinant visuomenės informavimo procesus bei naudojantis viešąja informacija.

Tačiau praėjusią savaitę, spalio 16 dieną, Seime vykstant įstatymo priėmimui staiga buvo įtrauktas pasiūlymas dėl prievartinio Lietuvos katalikų bažnyčios Vyskupų konferencijos atstovo įtraukimo į Visuomenės informavimo etikos asociaciją. Štai tas pasiūlymas. Kas įdomu, buvo pasiūlyta ir dar viena „naujovė“ – Žurnalistų etikos inspektoriaus kandidatūrą turėtų teikti kažkokios naujos cerberinės asociacijos, kurių „viena iš veiklos sričių yra rūpinimasis visuomenės apsauga nuo žalingo informacijos poveikio“. Nė vienos tokios oficialios dar neteko matyti. Gal kas tokią girdėjo?

Na o jei jau visai be juokų, tai bus nuo pikto (taip pat ir turinio) saugo tik bažnyčia. Todėl ji, matyt, ir siūlys tą atstovą į Žurnalistų etikos inspektorius. Vyskupų atstovas su savo požiūriu prižiūrės ir žurnalistų, ir leidėjų etiką. Bet jei tai yra normalu, tai gal reikia įstatymu įtvirtinti, kad ne tik teisėjų atrankoje dalyvautų žurnalistai, bet ir katalikų kunigų etiką prižiūrėtų žurnalistai?

7 komentarai

 1. Margos paraštės

  Pastaruoju metu sveikas protas vis labiau ir labiau tolsta nuo Seimo mūrų.
  Jeigu apskritai dar galima diskutuoti šia tema (sveiko proto žmogui, manau, klausimų nekyla), tai kodėl žurnalistikos etikos prievaizdais būtų tik katalikų, ne kokių musulmonų, bažnyčios atstovai? Lietuvos Respublikoje valstybinės religijos nėra, tai pasirinkimas – diskriminacinis 🙂
  Moralė, religija ir įstatymas nėra tas pats. Ir būti negali. Tačiau kartais (arba neretai, by coincidence) gali sutapti.

  Atsakyti
 2. BRigita

  Šv. Mišių ceremoniją galiu prilyginti vienai seniausių žiniasklaidos formų. Šv. Mišių metu sakomas pamokslas – viena įtaigiausių redakcijos skilčių. Skelbimai šv. Mišių pabaigoje mažai kuo skiriasi nuo skelbimų psl. dienraščiuose ir žodinių skelbimų radijo transliacijų metu. BEJE, šiuolaikinė bažnyčia puikiai plečia auditoriją naudodamam šiuolaikines priemones – radiją ir TV. O KAS cenzūruoja šias priemones? Labai galėčiau pasiginčyti dėl kai kurių doktrinų ir mokymų. Sutikime, kad katalikų bažnyčia daug prisideda prie visuomenės ugdymo ir dažnai būtent jos svarus indėlis, kad esame/ ugdoma AUKŲ tauta, kurios individai nnegeba prisiimti atsakomybės už savo gyvenimus, veiksmus/ neveiksnumą. Labai reikia ETIKOS prievaizdo katalikų bažnyčiai. LABAI. Aš už, kad kuriama komisija revizuotų ne tik spaudą, internetą, TV, radiją, bet ir bažnyčios komunikaciją.

  Atsakyti
  1. Marius

   Jeigu pasak kunigo be pinigų neįmanoma atlikti tarnystės Dievui, nei padėti kitam žmogui tai kyla natūralus klausimas: iš kur kunigas gauna pinigų pašaukimo tarnystei atlikti? Kunigas gi nesako, kad einu užsidirbti ar verslą darau ar padedu nemokamai bulves nukąsti. Pasirodo, kad pinigus jam suneša asmeniniai geradariai, o jis jau tuos PINIGUS PATS IR PASKIRSTO taip, kad neturėtų asmeninių finansinių rūpesčių kaip užsipilti kuro, nusipirkti maisto, knygų, keliauti tai yra atlikti pašaukimo tarnystę – parazituoti kitų sąskaita ir veltėdžiauti !
   Tas parazitavimas ir veltėdžiavimas yra užmaskuotas loginiais argumentais, pagrįstas ir vyksta Dievo vardu.
   Pavyzdžiui, Dainiaus pateiktoje nuorodoje, kunigas išviliojęs iš psichinio ligonio pinigus pagrindžia savo elgesį loginiais argumentais, motyvuoja, kad asmeninio geradario pinigai bus panaudoti kilniems tikslams, padėti kitiems žmonėms ir t.t. Bet esminis klausimas yra kas tų pinigų paskirstytojas? Pasirodo pats kunigas ir yra paskirstytojas…

   Atsakyti
 3. Marius

  Nusimato didelė šventė – visuotinės krikštynos! Bažnyčia krykštis visų protus, o konservatoriai pretenduoja į krikštatėvius. Įdomu ar yra toks socialinis statusas: proto globėjas, gal geriau skambėtų: mano proto rūpintojėlis!

  Atsakyti
  1. Marius

   Gaila drožti nemoku, tai išdrožčiau švento Jurgio skulptūrėlę tik su Razmos fizionomija ir pardavinėčiau Vilniaus senamiestyje kaip „Proto rūpintojėlį“. Galima dar ir kokios nors R. Juknevičienės skulptūrėlę išdrožti arba visos konservatorių partijos ir kaip Rusiškas matrioškas pardavinėti. Gal atsipirktų kaip konpensacija, mokestis už šildymą? Ką manote, atsipirktų?

   Atsakyti
   1. Marius

    (TS –LKD), Tėvynės sąjungos ir krikščionių demokratų partijai pats laikas keisti pavadinimą:
    Proto rūpintojėlių partija!
    Gražiai skamba – ane? O kokios simbolikos platybės atsiveria, ai, ai, ai kaip gražu būtų….

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *